Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Philip Fridborn Kempe

Sök kontaktuppgifter till Philip Fridborn Kempe på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Philip Fridborn Kempe

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Philip Fridborn Kempe medverkat i ( 9 st. ):

Fri hyressättning vid nyproduktion (Ju 2020:10) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Fri hyressättning vid nyproduktion (Ju 2020:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-04-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:42
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 maj 2021
Medverkande :
Särskild utredare : Kazimir Åberg, hovrättsråd, fr.o.m. 2020-03-23
Sakkunnig : Thomas Edling, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-23
Sakkunnig : Helen Ekstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-06-23
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-23
Expert : Ingrid Birgersson, jurist, fr.o.m. 2020-06-23
Expert : Anna Broman, expert, fr.o.m. 2020-06-23
Expert : Erik Elmgren, chef, fr.o.m. 2020-06-23
Expert : Susanna Höglund, chefsekonom, fr.o.m. 2020-06-23
Expert : Fredrik Kopsch, universitetslektor, fr.o.m. 2020-06-23
Expert : Tommy Lindkvist, statistiker, fr.o.m. 2020-06-23
Expert : Martin Lindvall, chef, fr.o.m. 2020-06-23
Expert : Cecilia Tallkvist, hyresråd, fr.o.m. 2020-06-23
Sekreterare : Haymanot Baheru, doktorand, fr.o.m. 2020-05-11
Sekreterare : Helena Jacobsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2020-11-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Pia Nilsson Taari, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-09-15 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Anna Thuresson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:42 Fri hyressättning vid nyproduktion [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om läge och kvalitet i hyressättningen (Ju 2020:17) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om läge och kvalitet i hyressättningen (Ju 2020:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-06-25
Direktiv för kommissionen, se dir. 2020:70
Kommissionens arbete beräknas vara slutfört den 30 juni 2021.
Medverkande :
Ordförande : Sophia Mattsson-Linnala, fr.o.m. 2020-06-25
Ledamot : Tor Borg, nationalekonom, fr.o.m. 2020-06-25
Ledamot : Carl Olof Nilsson Öhrnell, hyresråd, fr.o.m. 2020-06-25
Sakkunnig : Helen Ekstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-24
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-24
Sakkunnig : Joakim Lindqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Erika Björkdahl, P docent, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Margareta Björkvald, förhandlingsansvarig, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Natalie Brard, chef, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Hans Lind, professor, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Assar Lindén, jurist, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Jörgen Mark-Nielsen, chef, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Maria Pleiborn, demograf, fr.o.m. 2020-09-24
Sekreterare : Emil Andersson, t.f. rådman, fr.o.m. 2020-08-13
Sekreterare : Jonas Hammarlund, analytiker, fr.o.m. 2020-09-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:70 Läge och kvalitet i hyressättningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om bättre konkurrens i bostadsbyggandet (Fi 2019:04) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om bättre konkurrens i bostadsbyggandet (Fi 2019:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-06-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:31
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 14 december 2020.
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 2019-06-19
Sakkunnig : Tove Carlén, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-22 t.o.m. 2020-06-22
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-23
Sakkunnig : Benny Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-10-22
Sakkunnig : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-22
Sakkunnig : K.A. Stefan Svensson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-23
Sakkunnig : Anna Thureson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-22
Sekreterare : Johan Hedelin, konkurrensråd, fr.o.m. 2019-10-01
Sekreterare : Tove Lundmark Söderberg, jurist, fr.o.m. 2019-12-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:31 Byggnaders energiprestanda [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om samordning för ökat och hållbart bostadsbyggande (N 2017:08) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om samordning för bostadsbyggande (N 2017:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:126, dir. 2018:107, dir. 2020:15
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 31 december 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:17 Bebyggelse- och transportplanering för hållbar stadsutveckling
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Edstav, fr.o.m. 2018-01-01
Sakkunnig : Ylva Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2020-08-27
Sakkunnig : Emma Bonnevier, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-08-28
Sakkunnig : Claes Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2020-08-28
Sakkunnig : Mathias Fredriksson, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03
Sakkunnig : Ingrid Hasselsten, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2020-08-27
Sakkunnig : Anna Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03
Sakkunnig : Rikard Sandart, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2020-08-27
Sakkunnig : Mattias Schriever-Abeln, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03
Huvudsekreterare : Christina Leideman, fr.o.m. 2018-01-01
Sekreterare : Frank Johan Ahlberg, fr.o.m. 2018-01-10 t.o.m. 2019-05-12
Sekreterare : Lena Dübeck, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-31
Sekreterare : Lena Dübeck, landskapsarkitekt, fr.o.m. 2020-03-03
Sekreterare : Michael Erman, fr.o.m. 2018-06-01
Sekreterare : Susanna Grege, samhällsbyggnadsjurist, fr.o.m. 2020-08-12 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Thomas Hartman, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Maria Isaksson, fastighetsjurist, fr.o.m. 2020-03-23 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Lars Jansson, fr.o.m. 2018-02-16 t.o.m. 2018-05-20
Sekreterare : Johanna Jelinek Boman, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2019-09-30
Sekreterare : Katarina Schylberg, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2020-07-30
Sekreterare : Katarina Schylberg, fr.o.m. 2020-07-31 t.o.m. 2020-09-30
Sekreterare : Katarina Schylberg, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Sofie Sveningsson, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2018-05-20
Sekreterare : Jan Wijkmark, fr.o.m. 2018-06-01
Biträdande sekreterare : Louise Pikner, fr.o.m. 2018-11-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:17 Bebyggelse- och transportplanering för hållbar stadsutveckling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Översiktsplaneringsutredningen (N 2017:02) [ Avslutad 2019 ] [ Sakkunnig ]
Översiktsplaneutredningen (N 2017:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-01-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:6, dir. 2017:132 och dir. 2018:62
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 25 87
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 31 januari 2019.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:74 Detaljplanekravet
SOU 2018:46 Del 1. En utvecklad översiktsplanering - Att underlätta eferföljande planering. Del. 2. En utvecklad översiktsplanering - Kommunalreglering av upplåtelsereformen
SOU 2018:86 Verkställbarhet av beslut om lov
SOU 2019:9 Privat intitivrätt - planintressentens medverkan vid deljplaneläggning
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Holmqvist, tekniskt råd, fr.o.m. 2017-02-01
Sakkunnig : Anna-Karin Berglund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-03-13
Sakkunnig : Kristina Börjevik Kovaniemi, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-03-13
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-26
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-06-19
Sakkunnig : Johan Hjalmarsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01
Sakkunnig : Ann-Kristin Kaplan, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-08
Sakkunnig : Helena Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-10 t.o.m. 2018-01-24
Sakkunnig : Gunilla Renbjer, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-13
Sakkunnig : Elin Samuelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01
Sakkunnig : Rikard Sandart, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-13
Sakkunnig : Helena Strigård, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-06-09
Expert : John Andersson, utredare, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Julia Axman, samhällsplanerare, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Kenneth Berglund, stadsutvecklingsutredare, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Mats Bigner, länsassessor, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Sven Boberg, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Anna Boman, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Camilla Bramer, planarkitekt, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Elin Celik, planeringsarkitekt, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Karl Evald, jurist, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Anders Ferdinandsson, samhällsplanerare, fr.o.m. 2019-11-12
Expert : Josefin Hane, bygglovsexpert, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Anders Hedlund, antikvarie, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Anders Hedlund, antikvarie, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Helena Helgesson, miljöingenjör, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Thomas Holm, lantmätare, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Thomas Holm, lantmätare, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Eva Hägglund, planeringsexpert, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Kristina Isacsson, planeringsexpert, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Kristina Isacsson, planeringsexpert, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Jenny Jernström, planeringsarkitekt, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Anette Johansson, översiktsplanerare, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Tatjana Joksimovic, planchef, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Julia Jourak, miljöjurist, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Per Karlsson, brandingenjör, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Lotta Lehman, utredningsarkitekt, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Johan Larsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Lars-Inge Larsson, avdelningschef, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Eidar Lindgren, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Nancy Mattson, expert, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Jörgen Mark-Nielsen, utredningsansvarig, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Nancy Mattsson, expert, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Josephine Nellerup, stadsbyggnadsstrateg, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Anna Nordlander, handläggare, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Rikard Silverfur, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Daniel Sundvall, jurist, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Anton Udd, nationell samhällsplanerare, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Elisabet Weber, länsarkitekt, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Björn Wellhagen, näringspolitisk chef, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Expert : Ann Åkerskog, samhällsplanerare, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2018-10-02
Huvudsekreterare : Johan Hjalmarsson, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-14
Sekreterare : Joel Björk-Werner, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-02-15 t.o.m. 2018-12-09
Sekreterare : Cristina Björn, arkitekt, fr.o.m. 2017-05-21 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Jesper Blomberg, rådman, fr.o.m. 2018-01-18 t.o.m. 2019-02-13
Sekreterare : Emma Franzén, landskapsarkitekt, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för modernare byggregler (N 2017:05) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Kommittén för modernare byggregler (N 2017:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:22
Lokal : Garnisonen, 13 33 Stockholm, 08-405 85 07
Kommittén ska i den del som avser föreskrifter om byggregler fortlöpande överlämna förslag till Boverket. Överväganden och förslag när det gäller standarder ska redovisas senast den 29 december 2017. Överväganden och förslag när det gäller minskad klimat- och miljöpåverkan till följd av byggprocessen och materialval ska redovisas senast den 30 november 2018. Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast 13 december 2019.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:106 Nystart för byggstandardiseringen genom stärkt samverkan
SOU 2018:51 Resurseffektiv användning av byggmaterial
Medverkande :
Ordförande : Kurt Eliasson, fr.o.m. 2017-02-23 t.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Anna Sander, fr.o.m. 2017-03-23 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Charlotte Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Helena Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-09 t.o.m. 2018-01-24
Sakkunnig : Helena Strigård, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2017-06-08
Expert : Anna-Bie Agerberg, handläggare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-09-09
Expert : Jonas Andersson, arkitekt/SAR/MSA, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-05-13
Expert : Hans von Axelson, utredare, fr.o.m. 2019-05-14 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Tomas Berggren, senior rådgivare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-26 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Anders Gerde, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2018-04-23
Expert : Erik Gravenfors, utredare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Johan Hedelin, avdelningschef, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Ingrid Hernsell Norling, enhetschef, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Christer Larsson, stadsbyggnadsdirektör, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Johan Larsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Patrik Perbeck, enhetschef, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Ulla Rosenius, arkitekt MSA, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Kaisa Svennberg, teknisk dr., fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Huvudsekreterare : Johanna Ode, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Maria Brogren, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-12-21
Sekreterare : Tomas Carlsson, fr.o.m. 2018-08-06 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Caroline Cronsioe, fr.o.m. 2017-05-08 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Anna-Maria Engqvist, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2019-12-23
Sekreterare : Jonas Hammarlund, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Marie Hult, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2018-04-12
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2017-07-10 t.o.m. 2019-12-23
Sekreterare : Marja Lundgren, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Tove Lundmark Söderberg, jurist, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Anders Sjelvgren, fr.o.m. 2017-04-18 t.o.m. 2017-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:22 Genomgripande översyn av Boverkets byggregler m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Parlamentariska public service-kommittén (Ku 2016:06) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]

Parlamentariska public service-kommittén (Ku 2016:06)


Beteckning : Ku 2016:06
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2019-02-27
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-12-20
Direktiv för kommittén, se dir. 2016:111, dir. 2017:73 och dir. 2018:4
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Nordh, Sture, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-29
Ledamot : Bengtsson, Angelica, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Dinamarca, Rossana, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Ericson, Jan, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Ezelius, Erik, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Karkiainen, Ida, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Kyngäs, Martina, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Lavesson, Olof, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Lodenius, Per, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Malmberg, Niclas, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Wästberg, Olle, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Adolfsson, Anna-Karin, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Adlercreutz, Catharina, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Alskog, Emma, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Döös, Anna, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Englund Krafft, Lisa, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Fridborn Kempe, Philip, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Karlsson, Mattias, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Strömbäck, Helena, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-04-30
Expert : Wennberg DiGasper, Sofia, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Huvudsekreterare : Persson, Martin, fr.o.m. 2017-03-06 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Bengtsson, Eva, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Blomberg, Cecilia, fr.o.m. 2017-04-06 t.o.m. 2017-10-08
Sekreterare : Fredriksson, Linus, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Sööder, Anna, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-07-02

Rapporter

SOU 2017:79Finansiering av public service – för ökad stabilitet, legitimitet och stärkt oberoende
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]

Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04)


Beteckning : N 2015:04
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2018-03-27
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-06-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2015:73
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Persson, Johan, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-07
Ledamot : Berg, Ulf, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Carlsson Löfdahl, Emma, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Coenraads, Åsa, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Forsberg, Anders, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Haider, Monica, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Jonsson, Mattias, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Nordqvist, Kew, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Oskarsson, Iréne, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Svenneling, Håkan, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Sätherberg, Anna-Caren, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Yngwe, Kristina, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Expert : Ahlén, Anna, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Ahlsved, Maria, fr.o.m. 2016-10-01
Expert : Alriksson, Börje, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Andersson, Bo, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Edfeldt Sjöling, Susanne, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Fridborn Kempe, Philip, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Gustafsson, Christel, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Hedberg, Anna, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-09-30
Expert : Jardbrink, Mikael, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Jendi Linder, Sara, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Johansson, Patrik, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Källström, Rebecca, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Lindblad, Sofia, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Mellander, Charlotta, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Nilsson, Staffan, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Nordin, Annika, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Norén, Anita, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Normark, Inger, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Nylén, Christina, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Olsson, Lars, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Purfürst, Niclas, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Rabinowicz, Ewa, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Syssner, Josefina, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Sällström, Patrik, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Torége, Jan, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Vass, Andreas, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Wenner, Per, fr.o.m. 2015-10-01
Huvudsekreterare : Häggroth, Sören, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-01-19
Huvudsekreterare : Johansson, Martin, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2016-04-10
Sekreterare : Ehn, Peter, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-07
Sekreterare : Gustafsson, Maria, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Olauzon, Martin, fr.o.m. 2015-09-02 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Wallinder, Hanna, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Åberg, Mathilda, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2016-06-19

Rapporter

SOU 2016:26På väg mot en ny politik för Sveriges landsbygder – Landsbygdernas utveckling, möjligheter och utmaningar
SOU 2017:1För Sveriges landsbygder – en sammanhållen politik för arbete, hållbar tillväxt och välfärd
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:73 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om tvångsvård för barn och unga (S 2012:07) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om tvångsvård för barn och unga (S 2012:07)


Beteckning : S 2012:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-07-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:79, dir. 2013:74 och dir. 2014:87
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Ceder, Håkan, fr.o.m. 2012-09-03
Sakkunnig : Ahlquist, Mattias, fr.o.m. 2013-03-28
Sakkunnig : Arvidsson, Katarina, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Carlsson, Christopher, fr.o.m. 2014-02-12
Sakkunnig : Fridborn Kempe, Philip, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2014-04-29
Sakkunnig : Gedda, Malin, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Holm, Jacob, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-03-27
Sakkunnig : Landelius, Sofia, fr.o.m. 2014-03-31
Sakkunnig : Lundahl, Jessica, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Lönnheim, Charlotte, fr.o.m. 2014-09-29
Sakkunnig : Moberg, Karin, fr.o.m. 2014-04-30
Sakkunnig : Rosén, Olle, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-10-09
Sakkunnig : Sundberg, Katarina, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2012-11-22
Expert : Aronsson, Håkan, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Brandett, Ann-Charlotta, fr.o.m. 2013-09-03
Expert : Florin, Angelica, fr.o.m. 2014-03-31 t.o.m. 2014-09-30
Expert : Fransson, Carina, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-02-11
Expert : Hildingsson Boqvist, Anna Karin, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Jacobsson, Monica, fr.o.m. 2013-09-11
Expert : Lindberg, Urban, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Lundqvist, Mie, fr.o.m. 2014-03-31
Expert : Mattsson, Titti, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Nellvik, Helen, fr.o.m. 2014-09-15
Expert : Roxell, Sara, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Widén, Ankie, fr.o.m. 2014-09-29
Sekreterare : Alexandersson, Pär, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Aronsson, Håkan, fr.o.m. 2013-08-12 t.o.m. 2014-02-10
Sekreterare : Josefsson, Berith, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Krusberg, Pernilla, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Pålsson, David, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2013-12-06
Sekreterare : Rehnberg, Jan, fr.o.m. 2013-12-01 t.o.m. 2013-12-31

Rapporter

SOU 2014:3Boende utanför det egna hemmet – placeringsformer för barn och unga
SOU 2015:71Barns och ungas rätt vid tvångsvård. Förslag till ny LVU
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman