Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Parlamentariska public service-kommittén (Ku 2016:06)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Parlamentariska public service-kommittén (Ku 2016:06) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 14 ♂ 11 ) :

Sture Nordh  []  ( Ordförande )
Rossana Dinamarca  []  ( Ledamot )
Jan Ericson  []  ( Ledamot )
Erik Ezelius  []  ( Ledamot )
Ida Karkiainen  []  ( Ledamot )
Martina Kyngäs  []  ( Ledamot )
Olof Lavesson  []  ( Ledamot )
Per Lodenius  []  ( Ledamot )
Niclas Malmberg  []  ( Ledamot )
Olle Wästberg  []  ( Ledamot )
Anna-Karin Adolfsson  []  ( Expert )
Catharina Adlercreutz  []  ( Expert )
Emma Alskog  []  ( Expert )
Anna Döös  []  ( Expert )
Lisa Englund Krafft  []  ( Expert )
Philip Fridborn Kempe  []  ( Expert )
Mattias Karlsson  []  ( Expert )
Helena Strömbäck  []  ( Expert )
Sofia Wennberg DiGasper  []  ( Expert )
Martin Persson  []  ( Huvudsekreterare )
Eva Bengtsson  []  ( Sekreterare )
Cecilia Blomberg  []  ( Sekreterare )
Linus Fredriksson  []  ( Sekreterare )
Anna Sööder  []  ( Sekreterare )
Angelika Bengtsson  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Parlamentariska public service-kommittén (Ku 2016:06)


Beteckning : Ku 2016:06
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2019-02-27
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-12-20
Direktiv för kommittén, se dir. 2016:111, dir. 2017:73 och dir. 2018:4
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Nordh, Sture, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-29
Ledamot : Bengtsson, Angelica, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Dinamarca, Rossana, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Ericson, Jan, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Ezelius, Erik, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Karkiainen, Ida, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Kyngäs, Martina, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Lavesson, Olof, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Lodenius, Per, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Malmberg, Niclas, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Wästberg, Olle, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Adolfsson, Anna-Karin, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Adlercreutz, Catharina, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Alskog, Emma, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Döös, Anna, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Englund Krafft, Lisa, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Fridborn Kempe, Philip, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Karlsson, Mattias, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Strömbäck, Helena, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-04-30
Expert : Wennberg DiGasper, Sofia, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Huvudsekreterare : Persson, Martin, fr.o.m. 2017-03-06 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Bengtsson, Eva, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Blomberg, Cecilia, fr.o.m. 2017-04-06 t.o.m. 2017-10-08
Sekreterare : Fredriksson, Linus, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Sööder, Anna, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-07-02

Rapporter

SOU 2017:79Finansiering av public service – för ökad stabilitet, legitimitet och stärkt oberoende

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman