Hem: Teman: Offentliga utredningar:

En socialt hållbar bostadsförsörjning (Fi 2020:06)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

En socialt hållbar bostadsförsörjning (Fi 2020:06) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 28 st. ♀ 12 ♂ 16 ) :

Karolina Skog  []  ( Särskild utredare )
Lars Arell  []  ( Sakkunnig )
Joel Björk Werner  []  ( Sakkunnig )
Philip Fridborn Kempe  []  ( Sakkunnig )
Sanja Moraca Roos  []  ( Sakkunnig )
Max Roos  []  ( Sakkunnig )
Annika Århammar  []  ( Sakkunnig )
Elin Blume  []  ( Expert )
Martin Hofverberg  []  ( Expert )
Ulrika Hägred  []  ( Expert )
Christer Larsson  []  ( Expert )
Hanna Larsson  []  ( Expert )
Martin Lindvall  []  ( Expert )
Henrik Weston  []  ( Expert )
Jan-Ove Östbrink  []  ( Expert )
Christoffer Carlander  []  ( Sekreterare )
Johan Hedelin  []  ( Sekreterare )
Tove Lundmark Söderberg  []  ( Sekreterare )
Danielle Zachrisson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

En socialt hållbar bostadsförsörjning (Fi 2020:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:53, dir. 2020:126
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 8 november 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Karolina Skog, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-07
Sakkunnig : Lars Arell, ämnesråd, fr.o.m. 2020-10-01
Sakkunnig : Joel Björk Werner, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-01
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-01
Sakkunnig : Sanja Moraca Roos, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-01
Sakkunnig : Max Roos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Elin Blume, strategisk samhällsplanerare, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Martin Hofverberg, chefsekonom, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Christer Larsson, adjungerad professor, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Hanna Larsson, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Martin Lindvall, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Henrik Weston, utvecklingsledare, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Jan-Ove Östbrink, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2020-10-01
Carl-Oskar Bohlin, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2021-04-01
Roger Hedlund, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2020-08-20
Helena Holmberg, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2020-08-20
Ola Johansson, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2020-08-20
Joakim Järrebring, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2020-08-20
Clara Lindblom, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2020-08-20
Josefin Malmqvist, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2020-08-20 t.o.m. 2021-03-31
Therese Metz, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2020-08-20
Larry Söder, riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2020-08-20
Sekreterare : Christoffer Carlander, utredare, fr.o.m. 2020-08-24
Sekreterare : Johan Hedelin, konkurrensråd, fr.o.m. 2020-12-15
Sekreterare : Tove Lundmark Söderberg, sekreterare, fr.o.m. 2020-12-15
Sekreterare : Danielle Zachrisson, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman