: : :

Utredningen om samordning för ökat och hållbart bostadsbyggande (N 2017:08)

Offentlig utredning under Finansdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om samordning för ökat och hållbart bostadsbyggande (N 2017:08) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 9 ♂ 10 ) :

Johan Edstav  []  ( Särskild utredare )
Mattias Schriever-Abeln  []  ( Sakkunnig )
Ingrid Hasselsten  []  ( Sakkunnig )
Rikard Sandart  []  ( Sakkunnig )
Ylva Berg  []  ( Sakkunnig )
Philip Fridborn Kempe  []  ( Sakkunnig )
Mathias Fredriksson  []  ( Sakkunnig )
Christina Leideman  []  ( Huvudsekreterare )
Lena Dübeck  []  ( Sekreterare )
Michael Erman  []  ( Sekreterare )
Thomas Hartman  []  ( Sekreterare )
Lars Jansson  []  ( Sekreterare )
Sofie Sveningsson  []  ( Sekreterare )
Jan Wijkmark  []  ( Sekreterare )
Louise Pikner  []  ( Bitr. sekreterare )
Anna Johansson  []  ( Sakkunnig )
Frank Johan Ahlberg  []  ( Sekreterare )
Johanna Jelinek Boman  []  ( Sekreterare )
Katarina Schylberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om samordning för bostadsbyggande (N 2017:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:126 och dir. 2018:107
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 31 december 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:17 Bebyggelse- och transportplanering för hållbar stadsutveckling
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Edstav, fr.o.m. 2018-01-01
Sakkunnig : Ylva Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03
Sakkunnig : Mathias Fredriksson, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03
Sakkunnig : Philip Fridbom Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03
Sakkunnig : Ingrid Hasselsten, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03
Sakkunnig : Anna Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03
Sakkunnig : Rikard Sandart, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03
Sakkunnig : Mattias Schriever-Abeln, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03
Huvudsekreterare : Christina Leideman, fr.o.m. 2018-01-01
Sekreterare : Frank Johan Ahlberg, fr.o.m. 2018-01-10 t.o.m. 2019-05-12
Sekreterare : Lena Dübeck, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-31
Sekreterare : Michael Erman, fr.o.m. 2018-06-01
Sekreterare : Thomas Hartman, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Lars Jansson, fr.o.m. 2018-02-16 t.o.m. 2018-05-20
Sekreterare : Johanna Jelinek Boman, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2019-09-30
Sekreterare : Katarina Schylberg, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Sofie Sveningsson, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2018-05-20
Sekreterare : Jan Wijkmark, fr.o.m. 2018-06-01
Biträdande sekreterare : Louise Pikner, fr.o.m. 2018-11-12

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman