Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Fri hyressättning vid nyproduktion (Ju 2020:10)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Fri hyressättning vid nyproduktion (Ju 2020:10) [ Avslutad 2021 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 10 ♂ 7 ) :

Kazimir Åberg  []  ( Särskild utredare )
Thomas Edling  []  ( Sakkunnig )
Helen Ekstam  []  ( Sakkunnig )
Philip Fridborn Kempe  []  ( Sakkunnig )
Ingrid Birgersson  []  ( Expert )
Anna Broman  []  ( Expert )
Erik Elmgren  []  ( Expert )
Susanna Höglund  []  ( Expert )
Fredrik Kopsch  []  ( Expert )
Tommy Lindkvist  []  ( Expert )
Martin Lindvall  []  ( Expert )
Cecilia Tallkvist  []  ( Expert )
Haymanot Baheru  []  ( Sekreterare )
Helena Jacobsson  []  ( Sekreterare )
Pia Nilsson Taari  []  ( Sekreterare )
Anna Thureson  []  ( Sekreterare )
Anna Hylander  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Fri hyressättning vid nyproduktion (Ju 2020:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-04-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:42
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 maj 2021
Medverkande :
Särskild utredare : Kazimir Åberg, hovrättsråd, fr.o.m. 2020-03-23 t.o.m. 2021-05-30
Sakkunnig : Thomas Edling, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2021-05-30
Sakkunnig : Helen Ekstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2021-05-30
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Ingrid Birgersson, jurist, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Anna Broman, expert, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Erik Elmgren, chef, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Susanna Höglund, chefsekonom, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Fredrik Kopsch, universitetslektor, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Tommy Lindkvist, statistiker, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Martin Lindvall, chef, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Cecilia Tallkvist, hyresråd, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2021-05-30
Sekreterare : Haymanot Baheru, doktorand, fr.o.m. 2020-05-11 t.o.m. 2021-05-30
Sekreterare : Anna Hylander, jurist, fr.o.m. 2021-01-18 t.o.m. 2021-05-30
Sekreterare : Helena Jacobsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2020-11-01 t.o.m. 2021-05-30
Sekreterare : Pia Nilsson Taari, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-09-15 t.o.m. 2021-05-30
Sekreterare : Anna Thureson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2021-06-13

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman