Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 45 st. ♀ 23 ♂ 22 ) :

Johan Persson  []  ( Ordförande )
Anna Ahlén  []  ( Expert )
Maria Ahlsved  []  ( Expert )
Börje Alriksson  []  ( Expert )
Bo Andersson  []  ( Expert )
Susanne Edfeldt Sjöling  []  ( Expert )
Philip Fridborn Kempe  []  ( Expert )
Christel Gustafsson  []  ( Expert )
Anna Hedberg  []  ( Expert )
Mikael Jardbrink  []  ( Expert )
Sara Jendi Linder  []  ( Expert )
Patrik Johansson  []  ( Expert )
Rebecca Källström  []  ( Expert )
Sofia Lindblad  []  ( Expert )
Charlotta Mellander  []  ( Expert )
Staffan Nilsson  []  ( Expert )
Annika Nordin  []  ( Expert )
Anita Norén  []  ( Expert )
Inger Normark  []  ( Expert )
Christina Nylén  []  ( Expert )
Lars Olsson  []  ( Expert )
Niclas Purfürst  []  ( Expert )
Ewa Rabinowicz  []  ( Expert )
Josefina Syssner  []  ( Expert )
Patrik Sällström  []  ( Expert )
Jan Torége  []  ( Expert )
Andreas Vass  []  ( Expert )
Per Wenner  []  ( Expert )
Sören Häggroth  []  ( Huvudsekreterare )
Martin Johansson  []  ( Huvudsekreterare )
Peter Ehn  []  ( Sekreterare )
Maria Gustafsson  []  ( Sekreterare )
Martin Olauzon  []  ( Sekreterare )
Hanna Wallinder  []  ( Sekreterare )
Mathilda Åberg  []  ( Sekreterare )
Ulf Berg  []  ( Ledamot )
Emma Carlsson Löfdahl  []  ( Ledamot )
Åsa Coenraads  []  ( Ledamot )
Anders Forsberg  []  ( Ledamot )
Monica Haider  []  ( Ledamot )
Mattias Jonsson  []  ( Ledamot )
Kew Nordqvist  []  ( Ledamot )
Håkan Svenneling  []  ( Ledamot )
Anna-Caren Sätherberg  []  ( Ledamot )
Kristina Yngwe  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2015:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:26 På väg mot en ny politik för Sveriges landsbygder - Landsbygdernas utveckling, möjligheter och utmaningar
SOU 2017:1 För Sveriges landsbygder - en sammanhållen politik för arbete, hållbar tillväxt och välfärd
Medverkande :
Ordförande : Johan Persson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-07
Ledamot : Ulf Moderaterna Berg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Emma Folkpartiet Carlsson Löfdahl, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Åsa Moderaterna Coenraads, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Anders Sverigedemokraterna Forsberg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Monica Socialdemokraterna Haider, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Mattias Socialdemokraterna Jonsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Kew Miljöpartiet Nordqvist, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Iréne Kristdemokraterna Oskarsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Håkan Vänsterpartiet Svenneling, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Anna-Caren Socialdemokraterna Sätherberg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Kristina Centerpartiet Yngwe, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Expert : Anna Ahlén, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Maria Ahlsved, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-01
Expert : Börje Alriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Bo Andersson, chefekonom, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Susanne Edfeldt Sjöling, analytiker, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Christel Gustafsson, regional utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Anna Hedberg, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-09-30
Expert : Mikael Jardbrink, expert, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Patrik Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Rebecca Källström, nationalekonomisk analytiker, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Sofia Lindblad, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Charlotta Mellander, professor, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Staffan Nilsson, ordförande, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Annika Nordin, professor, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Anita Norén, avdelningschef, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Inger Normark, tf. avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Christina Nylén, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Lars Olsson, departementsråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Niclas Purfürst, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Ewa Rabinowicz, professor emerita, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Josefina Syssner, docent, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Patrik Sällström, regionchef, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Jan Torége, handläggare, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Andreas Vass, utredare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Per Wenner, direktör, fr.o.m. 2015-10-01
Huvudsekreterare : Sören Häggroth, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-01-19
Huvudsekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2016-04-10
Sekreterare : Peter Ehn, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-07
Sekreterare : Maria Gustafsson, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2015-09-02 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Hanna Wallinder, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Mathilda Åberg, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2016-06-19

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman