Hem: Teman: Förarbeten:

Omslaget till förarbetetSOU 2016:26 På väg mot en ny politik för Sveriges landsbygder – landsbygdernas utveckling, möjligheter och utmaningar

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetSOU 2016:26 På väg mot en ny politik för Sveriges landsbygder – landsbygdernas utveckling, möjligheter och utmaningar ( 282 sidor )

Visa sidan

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04) [ Avslutad 2017 ]

Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2015:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:26 På väg mot en ny politik för Sveriges landsbygder - Landsbygdernas utveckling, möjligheter och utmaningar
SOU 2017:1 För Sveriges landsbygder - en sammanhållen politik för arbete, hållbar tillväxt och välfärd
Medverkande :
Ordförande : Johan Persson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-07
Ledamot : Ulf Moderaterna Berg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Emma Folkpartiet Carlsson Löfdahl, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Åsa Moderaterna Coenraads, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Anders Sverigedemokraterna Forsberg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Monica Socialdemokraterna Haider, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Mattias Socialdemokraterna Jonsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Kew Miljöpartiet Nordqvist, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Iréne Kristdemokraterna Oskarsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Håkan Vänsterpartiet Svenneling, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Anna-Caren Socialdemokraterna Sätherberg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Kristina Centerpartiet Yngwe, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Expert : Anna Ahlén, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Maria Ahlsved, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-01
Expert : Börje Alriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Bo Andersson, chefekonom, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Susanne Edfeldt Sjöling, analytiker, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Christel Gustafsson, regional utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Anna Hedberg, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-09-30
Expert : Mikael Jardbrink, expert, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Patrik Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Rebecca Källström, nationalekonomisk analytiker, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Sofia Lindblad, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Charlotta Mellander, professor, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Staffan Nilsson, ordförande, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Annika Nordin, professor, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Anita Norén, avdelningschef, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Inger Normark, tf. avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Christina Nylén, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Lars Olsson, departementsråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Niclas Purfürst, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Ewa Rabinowicz, professor emerita, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Josefina Syssner, docent, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Patrik Sällström, regionchef, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Jan Torége, handläggare, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Andreas Vass, utredare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Per Wenner, direktör, fr.o.m. 2015-10-01
Huvudsekreterare : Sören Häggroth, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-01-19
Huvudsekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2016-04-10
Sekreterare : Peter Ehn, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-07
Sekreterare : Maria Gustafsson, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2015-09-02 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Hanna Wallinder, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Mathilda Åberg, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2016-06-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Medverkanden ( 45 st. ♀ 23 ♂ 22 )

Johan Persson  [] ( Ordförande )
Anna Ahlén  [] ( Expert )
Maria Ahlsved  [] ( Expert )
Börje Alriksson  [] ( Expert )
Bo Andersson  [] ( Expert )
Susanne Edfeldt Sjöling  [] ( Expert )
Philip Fridborn Kempe  [] ( Expert )
Christel Gustafsson  [] ( Expert )
Anna Hedberg  [] ( Expert )
Mikael Jardbrink  [] ( Expert )
Sara Jendi Linder  [] ( Expert )
Patrik Johansson  [] ( Expert )
Rebecca Källström  [] ( Expert )
Sofia Lindblad  [] ( Expert )
Charlotta Mellander  [] ( Expert )
Staffan Nilsson  [] ( Expert )
Annika Nordin  [] ( Expert )
Anita Norén  [] ( Expert )
Inger Normark  [] ( Expert )
Christina Nylén  [] ( Expert )
Lars Olsson  [] ( Expert )
Niclas Purfürst  [] ( Expert )
Ewa Rabinowicz  [] ( Expert )
Josefina Syssner  [] ( Expert )
Patrik Sällström  [] ( Expert )
Jan Torége  [] ( Expert )
Andreas Vass  [] ( Expert )
Per Wenner  [] ( Expert )
Sören Häggroth  [] ( Huvudsekreterare )
Martin Johansson  [] ( Huvudsekreterare )
Peter Ehn  [] ( Sekreterare )
Maria Gustafsson  [] ( Sekreterare )
Martin Olauzon  [] ( Sekreterare )
Hanna Wallinder  [] ( Sekreterare )
Mathilda Åberg  [] ( Sekreterare )
Ulf Berg  [] ( Ledamot )
Emma Carlsson Löfdahl  [] ( Ledamot )
Åsa Coenraads  [] ( Ledamot )
Anders Forsberg  [] ( Ledamot )
Monica Haider  [] ( Ledamot )
Mattias Jonsson  [] ( Ledamot )
Kew Nordqvist  [] ( Ledamot )
Håkan Svenneling  [] ( Ledamot )
Anna-Caren Sätherberg  [] ( Ledamot )
Kristina Yngwe  [] ( Ledamot )
Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:73 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till SOU 2016:26

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet, Kungl. biblioteket

Vanliga frågor om SOU 2016:26 På väg mot en ny politik för Sveriges landsbygder – landsbygdernas utveckling, möjligheter och utmaningar

Vilken utredning gjorde betänkandet SOU 2016:26?

Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04) lämnade betänkandet SOU 2016:26.

Vilka medverkade till SOU 2016:26?

Johan Persson, Anna Ahlén, Maria Ahlsved, Börje Alriksson, Bo Andersson, Susanne Edfeldt Sjöling, Philip Fridborn Kempe, Christel Gustafsson, Anna Hedberg, Mikael Jardbrink, Sara Jendi Linder, Patrik Johansson, Rebecca Källström, Sofia Lindblad, Charlotta Mellander, Staffan Nilsson, Annika Nordin, Anita Norén, Inger Normark, Christina Nylén, Lars Olsson, Niclas Purfürst, Ewa Rabinowicz, Josefina Syssner, Patrik Sällström, Jan Torége, Andreas Vass, Per Wenner, Sören Häggroth, Martin Johansson, Peter Ehn, Maria Gustafsson, Martin Olauzon, Hanna Wallinder, Mathilda Åberg, Ulf Berg, Emma Carlsson Löfdahl, Åsa Coenraads, Anders Forsberg, Monica Haider, Mattias Jonsson, Kew Nordqvist, Håkan Svenneling, Anna-Caren Sätherberg och Kristina Yngwe var med när betänkandet SOU 2016:26 skrevs.

Vilka direktiv hade utredningen som skrev betänkandet SOU 2016:26?

Hur många sidor har betänkandet SOU 2016:26?

Betänkandet SOU 2016:26 är på 282 sidor.

Senast uppdaterad 2020-06-07 av Sören Öman