Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kerstin Jansson

Sök kontaktuppgifter till Kerstin Jansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kerstin Jansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kerstin Jansson medverkat i ( 10 st. ):

Utredningen om vissa alkohol- och marknadsföringsfrågor (S 2016:06) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om vissa alkohol- och marknadsföringsfrågor (S 2016:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-09-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:80
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:59 Reglering av alkoglass m.fl. produkter
SOU 2017:113 Alkoholreklam i sociala medier m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Ingeborg Simonsson, rådman och docent, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Elisabet Aldenberg, ämnesråd, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Stefan Ernlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-29 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Kerstin Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-09-28
Sakkunnig : Mikael Pauli, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Helena Rosén, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Johan Westlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Emma Hedge, jurist, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Anne-Lie Magnusson, jurist, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Malin Malmström, jurist, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Ulrika Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Malin Sandquist, chefsjurist, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Emma Önneby, hovrättsassessor, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2018-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:59 Reglering av alkoglass m.fl. produkter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:113 Alkoholreklam i sociala medier m.m. [ pdf |Paragraftecken ]
Tobaksdirektivsutredningen (S 2014:16) [ Avslutad 2016 ] [ Sakkunnig ]
Tobaksdirektivsutredningen (S 2014:16)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-07-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:108 och dir. 2015:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:6 Mer gemensamma tobaksregler - Ett genomförande av tobaksproduktdirektivet
SOU 2016:14 En översyn av tobakslagen - Nya steg mot ett minskat tobaksbruk
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Lundahl, lagman, fr.o.m. 2014-07-10
Sakkunnig : Sara Asp, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-04-07
Sakkunnig : Liv Bernitz, departementssekreterare§, fr.o.m. 2015-03-02
Sakkunnig : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-09-15
Sakkunnig : Kerstin Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-15
Sakkunnig : Andreas Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-15
Sakkunnig : Gabriela Kalm, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-03-02
Sakkunnig : Anna Lindtorp, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-04-06
Sakkunnig : Kristin Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-15
Expert : Emanuel Badehi Kullander, utredare, fr.o.m. 2015-03-02
Expert : Hannes Eintrei, jurist, fr.o.m. 2015-01-07
Expert : Bo Granath, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2014-09-15
Expert : Tomas Isenstam, jurist, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-01-06
Expert : Sune Rydén, tullspecialist, fr.o.m. 2014-09-15
Sekreterare : Fredrik Lövkvist, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2016-03-14
Sekreterare : Anna-Maria Persson, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Linus Videgren, fr.o.m. 2015-07-13 t.o.m. 2016-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen för mänskliga rättigheter i Sverige (Ju 2006:02) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]
Delegationen för mänskliga rättigheter i Sverige (Ju 2006:02)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-09
Direktiv för kommittén, se dir. 2006:27, dir. 2007:114, dir. 2008:92 och dir. 2009:125
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:102 Svenska nyhetsmedier och mänskliga rättigheter i Sverige - En översikt (rapport)
SOU 2008:45 Rapporter från en MR-verkstad - delbetänkande
SOU 2009:36 Främja, Skydda, Övervaka - FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning, CD Främja, Skydda, Övervaka - FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning, Lättläst
SOU 2010:70 Ny struktur för skydd av mänskliga rättigheter + Bilagor + Lättläst sammanfattning + Daisy
Medverkande :
Ordförande : Elisabeth Abiri, filosofie doktor, fr.o.m. 2006-03-09 t.o.m. 2010-10-20
Ledamot : Gudmundur Alfredsson, professor, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-03-18
Ledamot : Adam Axelsson, vice ordförande LSU, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Bahare Haghshenas, förbundsordförande RKUF, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Anders Knape, kommunalråd, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Kajsa Lindståhl, civilekonom, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Anna-Karin Lundin, regeringsråd, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Soraya Post, lärare, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Elisabeth Qvarford, projektledare, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Lars Stjernkvist, frilansjournalist, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Bengt Westerberg, ordförande i Röda korset, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Hans Ytterberg, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-10-19
Sakkunnig : Marcus Brixskiöld, departementsråd, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Sakkunnig : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2010-10-19
Sakkunnig : Jens Ölander, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2009-05-14
Expert : Camilla Abrahamsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-04-22
Expert : Stefan Andersson, projektledare, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Inger Ashing, chef, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Fredrik Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-05 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Claes Borgström, jämställdhetsombudsman, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2008-02-11
Expert : Ulrika Dackeby, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Lotta Dahlstrand, jurist, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-04-23
Expert : Elisabeth Ferm, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-05-04
Expert : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-03-26
Expert : Christer Gustavsson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2008-04-01
Expert : Sun-Joon Hwang, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Björn Kullander, handläggare, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Charlotte Lenman, jurist, fr.o.m. 2007-04-24 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Marie Lindberg, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-03-18
Expert : Anna-Karin Lindblom, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2008-02-11
Expert : Lars Lindgren, utredare, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Anna Lindström, handläggare, fr.o.m. 2006-09-19 t.o.m. 2009-03-18
Expert : Lars Lööw, handikappombudsman, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-01-21
Expert : Luca Nesi, jurist, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2009-03-18
Expert : Jan Axel Nordlander, ambassadör, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-01-30
Expert : Jenny Olausson, tf. handikappombudsman, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Astrid Utterström, ämnesråd, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-05-04
Expert : Andrés Zanzi, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-23 t.o.m. 2009-05-04
Huvudsekreterare : Anna-Karin Lindblom, fr.o.m. 2010-05-14 t.o.m. 2010-10-31
Huvudsekreterare : Karin Steffensen, projektledare, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2010-01-10
Sekreterare : Pernilla Berlin, jur.kand., fr.o.m. 2006-04-24 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Heidi Eriksson, fr.o.m. 2007-12-16 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Johanna Gillström, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2010-05-12
Sekreterare : Josefine Gustavsson, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Anna Gränsmarker, fr.o.m. 2010-01-11 t.o.m. 2010-10-22
Sekreterare : Kerstin Jansson, fr.o.m. 2008-09-08 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Eva Rimsten, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Marie Stenman, organisationskonsult, fr.o.m. 2006-05-02 t.o.m. 2008-01-03
Bitr. sekreterare : Heidi Eriksson, fil.kand., fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2007-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om socialtjänsten och den fria rörligheten (S 2004:04) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om socialtjänsten och den fria rörligheten (S 2004:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:61 och dir. 2004:157
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:34 Socialtjänsten och den fria rörligheten
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Lundgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-05-12
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-08-23 t.o.m. 2004-10-31
Sakkunnig : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Magnus Mathiasson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Niklas Sjölin, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-08-23 t.o.m. 2005-02-01
Sakkunnig : Lars Wennerström, regeringsråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Cafer Uzunel, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Else Berglund, analytiker, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Johan Bonander, expert, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Elis Envall, utredare, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Anne Rundquist, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Eva-Lotta Sandström, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Gunlög Stenfelt, förvaltningschef, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Lena Zethraeus, kanslijurist, fr.o.m. 2004-08-23
Sekreterare : Charlotte Waas, fr.o.m. 2004-07-05 t.o.m. 2005-05-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:34 Socialtjänsten och den fria rörligheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av teckenspråkets ställning (S 2003:12) [ Avslutad 2006 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av teckenspråkets ställning (S 2003:12)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-18
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:169, dir. 2005:40 och dir. 2005:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:29 Teckenspråk och teckenspråkiga. Kunskaps- och forskningsöversikt
SOU 2006:54 Teckenspråk och teckenspråkiga. Översyn av teckenspråkets ställning
Medverkande :
Särskild utredare : Torgny Danielsson, fr.o.m. 2004-01-19
Sakkunnig : Luis Barturén, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-24
Sakkunnig : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-23
Sakkunnig : Katarina Höög, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-13
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-01
Sakkunnig : Lars Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-08-29 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Rebecka Randler, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-09-12
Sakkunnig : Catharina Wettergren, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-21
Sakkunnig : Anna Westerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-24 t.o.m. 2004-09-20
Sakkunnig : Carin Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-24 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Karin Andrée-Heissenberger, stf. föreståndare, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Mona-Britt Broberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Greger Bååth, generaldirektör, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Christina Herder, handläggare, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Eva Jannerlid, konsulent, fr.o.m. 2005-11-28
Expert : Olle Josephson, docent, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Birgitta Larsson, utredare, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Tomas Larsson, dövkonsulent, fr.o.m. 2004-05-24 t.o.m. 2005-11-28
Expert : Lars-Åke Wikström, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2004-05-24
Huvudsekreterare : Christer Degsell, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Barbro Allardt Ljuggren, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Anna-Sofia Quensel, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2002:05) om arbetsmarknadspolitiska program för personer med nedsatt arbetsförmåga [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (N 2002:05) om arbetsmarknadspolitiska program för personer med nedsatt arbetsförmåga
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:22 och dir. 2003:95
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:95 Arbetskraft
Medverkande :
Särskild utredare : Sonja Fransson, fr.o.m. 2002-03-07 t.o.m. 2003-10-31
Sakkunnig : Luis Barturén, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-22 t.o.m. 2003-10-31
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-22 t.o.m. 2003-10-31
Sakkunnig : Peter Linderoth, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Sakkunnig : Thord Redman, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-04-21
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Leif Alm, bitr. direktör, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Lars-Gösta Andréen, förhandlare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Björn Arnek, förhandlingssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Christer Degsell, fr.o.m. 2002-06-10 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Christina Ebbeskog, ombudsman, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-03-09
Expert : Barbro Emriksdotter, projektledare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Karin Fristedt, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Ulla Göransson, handläggare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2993-10-31
Expert : Nanna Holthe, fr.o.m. 2002-06-10 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Björne Karlsson, rehabkonsulent, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Lisbeth Lidbom, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : , Magnusson, David 1:e vice ordförande, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Agneta Roström, länsarbetsdirektör, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Gunilla Sahlin, fil.kand, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Britt Trossmark, förhandlingssekreterare, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Ossian Wenström, utredningssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2002-06-09
Expert : Stefan Wiberg, ombudsman, fr.o.m. 2002-05-13
Huvudsekreterare : Christine Annemalm, fr.o.m. 2002-06-01 t.o.m. 2003-10-31
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2002-08-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:95 ArbetsKraft [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2002:04) Översyn av Samhall AB [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (N 2002:04) Översyn av Samhall AB
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:34 och dir. 2003:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:56 Inte bara samhall
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Rydh, fr.o.m. 2002-03-07 t.o.m. 2003-06-04
Sakkunnig : Luis Barturén, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Sakkunnig : Jonas Iversen, kansliråd, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Sakkunnig : Kerstin Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-22 t.o.m. 2003-05-31
Sakkunnig : Thord Redman, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-04-21
Sakkunnig : Dag Sparr, kansliråd, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Johnny Ahlqvist, direktör, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Kristina Bilius, rehabkonsulten, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Owe Danemar, chefsekonom, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-02-23
Expert : Christina Ebbeskog, ombudsman, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-03-23
Expert : Leif Israelsson, direktör, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Bo Jangenäs, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Per Johansson, ombudsman, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Vivi Libietis, projektledare, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Anita Odefalk, fr.o.m. 2003-02-24 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Levi Svenningsson, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Ossian Wennström, handläggare, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Karin Westlund, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Lena Wirkkala, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Carina Wång, civilekonom, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Huvudsekreterare : Mikael Halapi, fr.o.m. 2002-09-30 t.o.m. 2003-06-20
Huvudsekreterare : Bo Jangenäs, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-08-28
Sekreterare : Helena Asp, fr.o.m. 2002-09-30 t.o.m. 2003-06-11
Sekreterare : Mona Henriksson, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2002-08-31
Bitr. sekreterare : Barbro Gren, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2002-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:56 Inte bara Samhall [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén om nationell utjämning av verksamhetskostnader enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Fi 2001:04) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om nationell utjämning av verksamhetskostnader enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Fi 2001:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:99 och dir. 2001:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:28 Kostnadsutjämning mellan kommuner avseende LSS-verksamheten
SOU 2002:103 Utjämning av LSS-kostnader
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Björk, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2001-11-21
Ledamot : Conny Andersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Helen Edlund, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Lars Elindersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Kerstin Heineman, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Mona Lisa Norrman, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Mats Pertoft, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Per Söderberg, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Michael Blom, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Hans-Erik Bylund, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-08-13
Sakkunnig : Anna Ingmansson, fr.o.m. 2002-08-14 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Kerstin Jansson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-02-10
Sakkunnig : Clas Olsson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Niklas Sjölin, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Margareta Andersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Tom Nilsson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-02-19
Expert : Ingrid Söderström, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Kerstin Westergren, fr.o.m. 2002-02-20 t.o.m. 2002-11-21
Sekreterare : Per Arne Fijal, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Björn Larsson, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-11-19
Bitr. sekreterare : Ann-Christine Johnsson, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om läromedel för barn, elever och vuxenstuderande med funktionshinder (U 2001:05) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om läromedel för barn, elever och vuxenstuderande med funktionshinder (U 2001:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-08-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:65 och dir. 2002:131
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:15 Läromedel -specifikt-
Medverkande :
Särskild utredare : Ingegerd Sahlström, projektledare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Merja Strömberg, departementssekretarere, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2003-02-28
Sekreterare : Gunilla Hjorth, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-08-21 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Gösta Mårtensson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-02-28
Assistent : Lena Enstam, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:15 Läromedel specifikt [ pdf |Paragraftecken ]
LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:81, dir. 2002:20, dir. 2003:111 och dir. 2004:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:83 Hjälpmedel
SOU 2004:103 LSS - Särskilt personligt stöd m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-10-18
Sakkunnig : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-23
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Karin Liby, fr.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Sofia Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Merja Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Expert : Eva Björk, verksamhetschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan Breding, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ann-Charlotte Carlberg, kanslichef, fr.o.m. 2002-09-25
Expert : Ulla Clevnert, fr.o.m. 2003-02-17
Expert : Ylva Eklund, fr.o.m. 2003-02-21
Expert : Caisa Ekstrand, lärare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2003-05-25
Expert : Susann Forsberg, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Anna-Karin Gullberg, byrådirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Per Gunvall, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Christina Janzon, byrådirektör, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-01-06
Expert : Pelle Kölhed, ombudsman, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Bodil Ljunghall, t.o.m. 2003-03-11
Expert : Per-Olov Nylander, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan-Peter Strömgren, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15 t.o.m. 2003-05-24
Expert : Håkan Walander, sakkunnig, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Sekreterare : Ann-Christine Johnsson, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Maria Krönmark, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-08-29
Sekreterare : Margita Lundman, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-08-08
Sekreterare : Ian MacArthur, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Camilla Nordgren, fr.o.m. 2004-08-30 t.o.m. 2004-09-03
Sekreterare : Greger Nyberg, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:83 Hjälpmedel [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:103 LSS – Särskilt personligt stöd m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman