Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om socialtjänsten och den fria rörligheten (S 2004:04)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om socialtjänsten och den fria rörligheten (S 2004:04) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 9 ♂ 8 ) :

Lars Lundgren  []  ( Särskild utredare )
Kerstin Jansson  []  ( Sakkunnig )
Catrin Lidbom  []  ( Sakkunnig )
Sverker Lönnerholm  []  ( Sakkunnig )
Magnus Mathiasson  []  ( Sakkunnig )
Niklas Sjölin  []  ( Sakkunnig )
Lars Wennerström  []  ( Sakkunnig )
Cafer Uzunel  []  ( Sakkunnig )
Else Berglund  []  ( Expert )
Johan Bonander  []  ( Expert )
Ellinor Englund  []  ( Expert )
Elis Envall  []  ( Expert )
Anne Rundquist  []  ( Expert )
Eva-Lotta Sandström  []  ( Expert )
Gunlög Stenfelt  []  ( Expert )
Lena Zethraeus  []  ( Expert )
Charlotte Waas  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om socialtjänsten och den fria rörligheten (S 2004:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:61 och dir. 2004:157
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:34 Socialtjänsten och den fria rörligheten
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Lundgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-05-12
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-08-23 t.o.m. 2004-10-31
Sakkunnig : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Magnus Mathiasson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Niklas Sjölin, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-08-23 t.o.m. 2005-02-01
Sakkunnig : Lars Wennerström, regeringsråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Cafer Uzunel, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Else Berglund, analytiker, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Johan Bonander, expert, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Elis Envall, utredare, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Anne Rundquist, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Eva-Lotta Sandström, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Gunlög Stenfelt, förvaltningschef, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Lena Zethraeus, kanslijurist, fr.o.m. 2004-08-23
Sekreterare : Charlotte Waas, fr.o.m. 2004-07-05 t.o.m. 2005-05-22

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman