Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén om nationell utjämning av verksamhetskostnader enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Fi 2001:04)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén om nationell utjämning av verksamhetskostnader enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Fi 2001:04) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 21 st. ♀ 9 ♂ 12 ) :

Gunnar Björk  []  ( Ordförande )
Conny Andersson  []  ( Ledamot )
Lars Elindersson  []  ( Ledamot )
Mona Lisa Norrman  []  ( Ledamot )
Mats Pertoft  []  ( Ledamot )
Per Söderberg  []  ( Ledamot )
Michael Blom  []  ( Sakkunnig )
Hans-Erik Bylund  []  ( Sakkunnig )
Kerstin Jansson  []  ( Sakkunnig )
Clas Olsson  []  ( Sakkunnig )
Niklas Sjölin  []  ( Sakkunnig )
Margareta Andersson  []  ( Expert )
Tom Nilsson  []  ( Expert )
Ingrid Söderström  []  ( Expert )
Kerstin Westergren  []  ( Expert )
Per Arne Fijal  []  ( Sekreterare )
Björn Larsson  []  ( Sekreterare )
Ann-Christine Johnsson  []  ( Bitr. sekreterare )
Helén Edlund  []  ( Ledamot )
Kerstin Heinemann  []  ( Ledamot )
Anna Ingmanson  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén om nationell utjämning av verksamhetskostnader enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Fi 2001:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:99 och dir. 2001:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:28 Kostnadsutjämning mellan kommuner avseende LSS-verksamheten
SOU 2002:103 Utjämning av LSS-kostnader
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Björk, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2001-11-21
Ledamot : Conny Andersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Helen Edlund, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Lars Elindersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Kerstin Heineman, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Mona Lisa Norrman, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Mats Pertoft, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Per Söderberg, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Michael Blom, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Hans-Erik Bylund, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-08-13
Sakkunnig : Anna Ingmansson, fr.o.m. 2002-08-14 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Kerstin Jansson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-02-10
Sakkunnig : Clas Olsson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Niklas Sjölin, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Margareta Andersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Tom Nilsson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-02-19
Expert : Ingrid Söderström, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Kerstin Westergren, fr.o.m. 2002-02-20 t.o.m. 2002-11-21
Sekreterare : Per Arne Fijal, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Björn Larsson, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-11-19
Bitr. sekreterare : Ann-Christine Johnsson, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2002-09-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman