Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karl-Axel Johansson

Sök kontaktuppgifter till Karl-Axel Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karl-Axel Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karl-Axel Johansson medverkat i ( 9 st. ):

Utredningen (N 2001:11) om mottagande av och introduktion för flyktningar [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2001:11) om mottagande av och introduktion förflyktningar
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:87 och dir. 2003:9
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:75 Etablering i Sverige. Möjligheter och ansvar för individ och samhälle
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Rådh, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Mårten Arnberg, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-02-13
Expert : Jan Erlandersson, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Karl-Axel Johansson, sekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-01-14
Expert : Stig Kattilakoski, samordnare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Evert Kroes, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-14 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Inger Laudon, ämnesskunnig, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2002-05-26
Expert : Ewa Lidström, expert, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Qaisar Mahmood, förbundssekreterare, fr.o.m. 2003-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Kerstin Molander, fr.o.m. 2002-01-30 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Anna Santesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2002-01-29
Sekreterare : Birgitta Ornbrant, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Wiwi Samuelsson, fr.o.m. 2002-03-18 t.o.m. 2003-10-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp (N 2001:B) med uppgift att utarbeta ett förslag till hur ett arbete för att bistå personer som vill lämna rasistiska och liknande grupperingar kan bedrivas och finansieras [ Avslutad 2001 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp (N 2001:B) med uppgift att utarbeta ett förslag till hur ett arbete för att bistå personer som vill lämna rasistiska och liknande grupperingar kan bedrivas och finansieras
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-06-29
Medverkande :
Ordförande : Lars Johansson, G departementsråd, fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Karl-Axel Johansson, sekreterare, fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Irene Lindén, expert, fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Göran Lindqvist, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Eva Olkiewicz, fil.dr., fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Jens Pedersen, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Statsbidragskommittén (S 1997:07) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Statsbidragskommittén (S 1997:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:59.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:38 Vad får vi för pengarna? - Resultatstyrning av statsbidrag till vissa organisationer inom det sociala området. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Gert Knutsson, kansliråd, fr.o.m. 1997-05-01
Ledamot : Ylva Arnhof, enhetschef, fr.o.m. 1997-05-01
Ledamot : Torbjörn Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-08-24
Ledamot : Christian Groth, kammarrättassessor, fr.o.m. 1997-08-25
Ledamot : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1997-05-01
Ledamot : Leif Näver, direktör, fr.o.m. 1997-05-01
Sakkunnig : Angela Beausang, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-05-01
Sakkunnig : Gunborg Brännström, direktör, fr.o.m. 1997-05-01
Sakkunnig : Inge Fäldt, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-05-01
Sakkunnig : Björn Hibell, direktör, fr.o.m. 1997-05-01
Sakkunnig : Karl-Axel Johansson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-05-01
Sakkunnig : Sofia Modigh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1997-05-01
Sakkunnig : Ingemar Rosén, kassör, fr.o.m. 1997-05-01
Sakkunnig : Ulf Wallin, sekreterare, fr.o.m. 1997-05-01
Sekreterare : Karin Bodell, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen (In 1996:E) för att förbättra romernas situation [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (In 1996:E) för att förbättra romernas situation Organ inom Regeringskansliet
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Lars G. Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Lars Demetri, pastor, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Hedi Bel Habib, expert, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Karl-Axel Johansson, sekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Stefano Kuzhicov, konsulent, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Ylva Nordling-Kroon, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Refik Sener, pressekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Aleka Stobin, herr, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Ingrid Schiöler, kassör, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Göran Ternbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Sekreterare : Cissi N. Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1997:49 Romer i Sverige – tillsammans i förändring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Nationella samordningskommittén (In 1996:04) för Europaåret mot rasism [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Nationella samordningskommittén (In 1996:04) för Europaåret mot rasism
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: Inrikesdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. 405 13 02 (Rosing)
Medverkande :
Ordförande : Mona Sahlin, f.d. statsråd, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1998-06-30
Vice ordförande : Joe Frans, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ulf Bergenudd, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Bengt-Ove Birgersson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Stéphane Bruchfeld, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ylva Brune, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Lars Carlsson, enhetschef, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Dilsa Demirbag, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : José Alberto Diaz, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Jan Edling, fr.o.m. 1997-10-20 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Börje Erstrand, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Joe Frans, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Magdalena Fransson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Greger Hatt, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Britt Hultén, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Syrene Hägelmark, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Eva Johansson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Hans Karlsson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-10-19
Ledamot : Lars-Åke Lagrell, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Rawia Morra, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Helene Müller, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Thabo Motsieola, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Inger Olsson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ann-Sofie Roald, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : C Sandberg, G, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Marlene Terkowsky, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Tjia Torpe, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Peter Örn, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-09-30
Sakkunnig : Dilsa Demirbag, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-08-21
Sakkunnig : Göran Lindqvist, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Erland Bergman, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Karl-Axel Johansson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Bitte Konrad, byråchef, fr.o.m. 1997-06-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Staffan Lundin, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Björn Malmberg, direktör, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Christer Mattson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Anne-Marie Norén-Offerman, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-08-14
Expert : Frank Orton, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Ulf Siverstedt, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Elcim Yilmaz, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Huvudsekreterare : Per Almqvist, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-06-30
Huvudsekreterare : Pontus Ringborg, fr.o.m. 1997-08-09 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Helene Almqvist, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Gordana Berjan, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-05-26
Sekreterare : Ingela Håkansson, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-03-23
Annika Rosing, fr.o.m. 1996-12-12 t.o.m. 1998-06-30
Gonzalo Cifuentes, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-01-15
Emir Efendic, fr.o.m. 1998-01-22 t.o.m. 1998-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:99 Acceptera! [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:100 Har rasismen tagit slut nu? – Bilaga [ pdf |Paragraftecken ]
Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:130.
Lokal : Vasagatan 8-10, Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405-10 00.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:76 Arbete till invandrare
SOU 1996:55 Sverige, framtiden och mångfalden. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Björn Rosengren, ordförande i TBV, fr.o.m. 1994-11-25 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Marianne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-07 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Anders Arnesson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Rune Backlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-04-06
Ledamot : Helena Duroj, studierektor, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-06
Ledamot : Gustaf von, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Juan Fonseca, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Hardy Hedman, redaktör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Anita Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Ingela Mårtensson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Yvonne Ruwaida, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Eva Sjöstedt, postmästare, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Göte Bernhardsson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Lars Johansson, G departementsråd, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Eva Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Tony Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Björn Weibo, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Gunnar Wetterberg, direktör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Astrid Assefa, artist, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Gunno Gunnmo, ordförande, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Kenneth Hyltenstam, professor, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-03-10
Expert : Karl-Axel Johansson, sektionschef, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Ali Najib, kulturgeograf, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Ronny Nilsson, direktör, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Bo Swedin, informationsdirektör, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Huvudsekreterare : Sture Öberg, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Martin Blåvarg, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-04-01
Sekreterare : Edna Eriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Christer Nordmark, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Sven Reinans, t.o.m. 1996-04-17
Sekreterare : Lillemor Sahlberg, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-03-31
Annika Rosing, fr.o.m. 1995-02-08 t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:130 Översyn av invandrarpolitiken

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:76 Arbete till invandrare [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:55 Sverige, framtiden och mångfalden [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (Ku 1993:01) om översyn av invandrarpolitiken samt invandrings- och flyktingpolitiken [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Kommittén (Ku 1993:01) om översyn av invandrarpolitiken samt invandrings- och flyktingpolitiken
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir 1993:1 och dir. 1994:129.
Lokal : Fredsgatan 2. Postadress: Kulturdepar- tementet, 103 33 Stockholm.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:113 Invandring och asyl i teorin och praktik en jämförelse mellan 12 länders politik. Regeringen beslutade den 24 november 1994 att kommittén skall upphöra.
Medverkande :
Ordförande : Rolf Wirtén, landshövding, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Rune Backlund, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Karl-Göran Biörsmark, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Leif Blomberg, t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Gustaf von, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Sten de, jurist, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1993-12-15 t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Eric Lundqvist, kontraktsprost, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, led. av riksdagen, t.o.m. 1993-12-14
Ledamot : Lars Moquist, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Per Almqvist, departementsråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ewa Arenbro, departementssekreterare, t.o.m. 1994-09-14
Expert : Ulla Bystedt, sekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ingemar Cederberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Thomas Fürth, forskningschef, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-06-14 t.o.m. 1994-11-24
Expert : Kenneth Hyltenstam, professor, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Karl-Axel Johansson, sekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Lars G. Johansson, departementsråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Peter Karlberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Åsa Pettersson, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Anne-Marie Qvarfort, vägledningsdirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Berit Rollén, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Kerstin Wigzell, överdirektör, t.o.m. 1994-11-24
Huvudsekreterare : Inge Kristensson, byråchef, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Björn Hammarberg, byråchef, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, t.o.m. 1994-12-31
Petra Ekroth, fil.kand., fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1991:50 och dir. 1993:72.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:98 Kommunernas socialbidrag - en kartläggning av normer, kostnader m.m.
SOU 1993:30 Rätten till bistånd inom socialtjänsten
SOU 1993:82 Frivilligt socialt arbete. Kartlägg- ning och kunskapsöversikt
SOU 1993:91 Socialtjänstens roll i samhällsplanering och samhällarbete. En kunskapsöversikt och ett diskus- sionsunderlag
SOU 1994:46 Sambandet mellan samhällsekonomi, transfereringar och socialbidrag
SOU 1994:139 Ny socialtjänstlag
SOU 1995:58 Kompetens och kunskapsutveckling - om yrkesroller och arbetsfält inom socialtjänsten
SOU 1995:86 Dokumentation och socialtjänst- register Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Anders Ifvarsson, generaldirektör
Ledamot : Anders Andersson, primärvårdsnämndsordförande
Ledamot : Alec Carlberg, förbundssekreterare
Ledamot : Torgerd Jansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen /m
Ledamot : Rinaldo Karlsson, led. av riksdagen /s
Ledamot : Maj-Inger Klingvall, led. av riksdagen /s
Ledamot : Roland Larsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Ingrid Ronne-Björkqvist, f.d. led. av riksdagen /fp
Sakkunnig : Ulf Andersson, socialdirektör
Sakkunnig : Jerker Björkman, ombudsman
Sakkunnig : Agneta Bygdell, förbundsordförande
Sakkunnig : Håkan Ceder, departementsråd
Sakkunnig : Göran Ewerlöf, lagmam, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Karl-Axel Johansson, sektionschef
Sakkunnig : Inger Lenas, utredningssekreterare
Sakkunnig : Margareta Liljequist, utredare, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Marita Minell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-02-01
Sakkunnig : Gun-Marie Pettersson, departementssekreterare
Sakkunnig : Jan Sahlin, förbundsjurist, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Per Sundberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, överdirektör
Expert : Britt-Marie Arne-Hellström, byråchef, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Gunnar Fahlberg, chefsjurist, t.o.m. 1995-01-31
Expert : Leif Petersén, förbundsjurist
Expert : Kristina ADB-chef Stenqvist, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Kristina Widgren, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Åsa Wiklund, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Arne Edström, kammarrättsassessor, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Olof Eklund, kammarrättsassessor, t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Barbro Loogna, avdelningsdirektör, t.o.m. 1995-09-14
Sekreterare : Sonja Helling, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Leif Lundberg, revisionsdirektör, t.o.m. 1995-11-30
Sekreterare : Marita Minell, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Göran Nordegren, utvecklingschef, t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Ungdomsbrottskommittén (Ju 1990:07) [ Avslutad 1993 ] [ Sakkunnig ]
Ungdomsbrottskommittén (Ju 1990:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1990:53.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040/35 58 55, direktval 040/35 58 46 (Lindelöf), 040/35 58 77 (Henriksson)
Utredningen har avgett :
SOU 1993:35 Reaktion mot ungdomsbrott. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Erland Aspelin, hovrättslagman, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Britt Louise Agrell, advokat, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Kent Carlsson, informationschef, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Ingrid Hemmingsson, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Ing-Britt Irhammar, lågstadielärare, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Jerry Martinger, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Liisa Rulander, led. av riksdagen/kds, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Karin Wegestål, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1993-06-30
Sakkunnig : Karl-Axel Johansson, sektionschef, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Hanna Ahlstrand, planeringschef, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Martin Borgeke, rådman, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Lars Bryntesson, departementsråd, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Agneta Bygdell, sektionschef, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Christina Gynnå, departementssekreterare, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Lena Holmqvist, universitetslektor, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Monika Olsson, byrådirektör, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Jerzy Sarnecki, byråchef, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Erik Sternbeck, distriktsåklagare, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Mats Vangstad, byråchef, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Dag Victor, hovrättslagman, t.o.m. 1993-06-30
Sekreterare : Agneta Lindelöf, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-09-05
Lars Henriksson, t.f. hovrättsassessor, t.o.m. 1993-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:35 Reaktion mot ungdomsbrott – Del A och B [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman