Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Nationella samordningskommittén (In 1996:04) för Europaåret mot rasism

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Nationella samordningskommittén (In 1996:04) för Europaåret mot rasism [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 46 st. ♀ 20 ♂ 26 ) :

Mona Sahlin  []  ( Ordförande )
Joe Frans  []  ( Ledamot )
Ulf Bergenudd  []  ( Ledamot )
Stéphane Bruchfeld  []  ( Ledamot )
Ylva Brune  []  ( Ledamot )
Lars Carlsson  []  ( Ledamot )
Dilsa Demirbag  []  ( Sakkunnig )
José Alberto Diaz  []  ( Ledamot )
Jan Edling  []  ( Ledamot )
Magdalena Fransson  []  ( Ledamot )
Greger Hatt  []  ( Ledamot )
Britt Hultén  []  ( Ledamot )
Syrene Hägelmark  []  ( Ledamot )
Eva Johansson  []  ( Ledamot )
Hans Karlsson  []  ( Ledamot )
Lars-Åke Lagrell  []  ( Ledamot )
Rawia Morra  []  ( Ledamot )
Helene Müller  []  ( Ledamot )
Ann-Sofie Roald  []  ( Ledamot )
Marlene Terkowsky  []  ( Ledamot )
Tjia Torpe  []  ( Ledamot )
Peter Örn  []  ( Ledamot )
Göran Lindqvist  []  ( Sakkunnig )
Erland Bergman  []  ( Expert )
Karl-Axel Johansson  []  ( Expert )
Bitte Konrad  []  ( Expert )
Staffan Lundin  []  ( Expert )
Björn Malmberg  []  ( Expert )
Anne-Marie Norén-Offerman  []  ( Expert )
Frank Orton  []  ( Expert )
Ulf Siverstedt  []  ( Expert )
Elcim Yilmaz  []  ( Expert )
Per Almqvist  []  ( Huvudsekreterare )
Pontus Ringborg  []  ( Huvudsekreterare )
Helene Almqvist  []  ( Sekreterare )
Gordana Berjan  []  ( Sekreterare )
Ingela Håkansson  []  ( Sekreterare )
Bengt Owe Birgersson  []  ( Ledamot )
Börje Ehrstrand  []  ( Ledamot )
Thabo Motsieloa  []  ( Ledamot )
Inger Ohlsson  []  ( Ledamot )
Christer Mattsson  []  ( Expert )
G. C. Sandberg  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Nationella samordningskommittén (In 1996:04) för Europaåret mot rasism
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: Inrikesdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. 405 13 02 (Rosing)
Medverkande :
Ordförande : Mona Sahlin, f.d. statsråd, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1998-06-30
Vice ordförande : Joe Frans, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ulf Bergenudd, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Bengt-Ove Birgersson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Stéphane Bruchfeld, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ylva Brune, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Lars Carlsson, enhetschef, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Dilsa Demirbag, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : José Alberto Diaz, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Jan Edling, fr.o.m. 1997-10-20 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Börje Erstrand, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Joe Frans, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Magdalena Fransson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Greger Hatt, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Britt Hultén, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Syrene Hägelmark, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Eva Johansson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Hans Karlsson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-10-19
Ledamot : Lars-Åke Lagrell, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Rawia Morra, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Helene Müller, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Thabo Motsieola, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Inger Olsson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ann-Sofie Roald, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : C Sandberg, G, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Marlene Terkowsky, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Tjia Torpe, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Peter Örn, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-09-30
Sakkunnig : Dilsa Demirbag, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-08-21
Sakkunnig : Göran Lindqvist, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Erland Bergman, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Karl-Axel Johansson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Bitte Konrad, byråchef, fr.o.m. 1997-06-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Staffan Lundin, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Björn Malmberg, direktör, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Christer Mattson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Anne-Marie Norén-Offerman, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-08-14
Expert : Frank Orton, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Ulf Siverstedt, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Elcim Yilmaz, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Huvudsekreterare : Per Almqvist, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-06-30
Huvudsekreterare : Pontus Ringborg, fr.o.m. 1997-08-09 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Helene Almqvist, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Gordana Berjan, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-05-26
Sekreterare : Ingela Håkansson, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-03-23
Annika Rosing, fr.o.m. 1996-12-12 t.o.m. 1998-06-30
Gonzalo Cifuentes, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-01-15
Emir Efendic, fr.o.m. 1998-01-22 t.o.m. 1998-07-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman