: : :

Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11) [ Avslutad 1996 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1994:130 Översyn av invandrarpolitiken

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:76 Arbete till invandrare [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:55 Sverige, framtiden och mångfalden [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 36 st. ♀ 15 ♂ 21 ) :

Björn Rosengren  []  ( Ordförande )
Marianne Andersson  []  ( Ledamot )
Anders Arnesson  []  ( Ledamot )
Rune Backlund  []  ( Ledamot )
Helena Duroj  []  ( Ledamot )
Juan Fonseca  []  ( Ledamot )
Hardy Hedman  []  ( Ledamot )
Lars Johansson  []  ( Ledamot )
Anita Jönsson  []  ( Ledamot )
Ingela Mårtensson  []  ( Ledamot )
Yvonne Ruwaida  []  ( Ledamot )
Eva Sjöstedt  []  ( Ledamot )
Göte Bernhardsson  []  ( Sakkunnig )
Lars G. Johansson  []  ( Sakkunnig )
Eva Lindström  []  ( Sakkunnig )
Tony Malmborg  []  ( Sakkunnig )
Björn Weibo  []  ( Sakkunnig )
Kerstin Wigzell  []  ( Sakkunnig )
Gunnar Wetterberg  []  ( Sakkunnig )
Astrid Assefa  []  ( Expert )
Gunno Gunnmo  []  ( Expert )
Helena Hagelroth  []  ( Expert )
Kenneth Hyltenstam  []  ( Expert )
Karl-Axel Johansson  []  ( Expert )
Kerstin Molander  []  ( Expert )
Ali Najib  []  ( Expert )
Ronny Nilsson  []  ( Expert )
Bo Swedin  []  ( Expert )
Sture Öberg  []  ( Huvudsekreterare )
Martin Blåvarg  []  ( Sekreterare )
Edna Eriksson  []  ( Sekreterare )
Christer Nordmark  []  ( Sekreterare )
Birgitta Ornbrant  []  ( Sekreterare )
Sven Reinans  []  ( Sekreterare )
Lillemor Sahlberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11)


Beteckning : Ku 1994:11
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-13
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:130.
Lokal : Vasagatan 8-10, Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405-10 00.
01

Sammansättning


Ordförande : Rosengren, Björn, fr.o.m. 1994-11-25 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Andersson, Marianne, fr.o.m. 1995-04-07 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Arnesson, Anders, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Backlund, Rune, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-04-06
Ledamot : Duroj, Helena, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-06
Ledamot : von, Gustaf, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Fonseca, Juan, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Hedman, Hardy, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Johansson, Lars, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Jönsson, Anita, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Mårtensson, Ingela, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Ruwaida, Yvonne, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Sjöstedt, Eva, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Bernhardsson, Göte, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Johansson, Lars G, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Lindström, Eva, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Malmborg, Tony, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Weibo, Björn, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Wigzell, Kerstin, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Wetterberg, Gunnar, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Assefa, Astrid, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Hagelroth, Helena, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Hyltenstam, Kenneth, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-03-10
Expert : Johansson, Karl-Axel, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Molander, Kerstin, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Najib, Ali, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Nilsson, Ronny, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Swedin, Bo, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Huvudsekreterare : Öberg, Sture, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Blåvarg, Martin, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-04-01
Sekreterare : Eriksson, Edna, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Nordmark, Christer, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Ornbrant, Birgitta, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Reinans, Sven t.o.m. 1996-04-17
Sekreterare : Sahlberg, Lillemor, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-03-31
Rosing, Annika, fr.o.m. 1995-02-08 t.o.m. 1996-06-30

Rapporter

SOU 1995:76Arbete till invandrare
SOU 1996:55Sverige, framtiden och mångfalden.
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman