Hem: Teman: Förarbeten:

Omslaget till förarbetetSOU 1995:76 Arbete till invandrare

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetSOU 1995:76 Arbete till invandrare ( 104 sidor )

Visa sidan

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11) [ Avslutad 1996 ]

Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:130.
Lokal : Vasagatan 8-10, Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405-10 00.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:76 Arbete till invandrare
SOU 1996:55 Sverige, framtiden och mångfalden. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Björn Rosengren, ordförande i TBV, fr.o.m. 1994-11-25 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Marianne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-07 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Anders Arnesson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Rune Backlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-04-06
Ledamot : Helena Duroj, studierektor, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-06
Ledamot : Gustaf von, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Juan Fonseca, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Hardy Hedman, redaktör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Anita Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Ingela Mårtensson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Yvonne Ruwaida, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Eva Sjöstedt, postmästare, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Göte Bernhardsson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Lars Johansson, G departementsråd, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Eva Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Tony Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Björn Weibo, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Gunnar Wetterberg, direktör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Astrid Assefa, artist, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Gunno Gunnmo, ordförande, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Kenneth Hyltenstam, professor, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-03-10
Expert : Karl-Axel Johansson, sektionschef, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Ali Najib, kulturgeograf, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Ronny Nilsson, direktör, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Bo Swedin, informationsdirektör, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Huvudsekreterare : Sture Öberg, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Martin Blåvarg, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-04-01
Sekreterare : Edna Eriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Christer Nordmark, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Sven Reinans, t.o.m. 1996-04-17
Sekreterare : Lillemor Sahlberg, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-03-31
Annika Rosing, fr.o.m. 1995-02-08 t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Medverkanden ( 35 st. ♀ 15 ♂ 20 )

Björn Rosengren  [] ( Ordförande )
Marianne Andersson  [] ( Ledamot )
Anders Arnesson  [] ( Ledamot )
Rune Backlund  [] ( Ledamot )
Helena Duroj  [] ( Ledamot )
Juan Fonseca  [] ( Ledamot )
Hardy Hedman  [] ( Ledamot )
Lars Johansson  [] ( Sakkunnig )
Anita Jönsson  [] ( Ledamot )
Ingela Mårtensson  [] ( Ledamot )
Yvonne Ruwaida  [] ( Ledamot )
Eva Sjöstedt  [] ( Ledamot )
Göte Bernhardsson  [] ( Sakkunnig )
Eva Lindström  [] ( Sakkunnig )
Tony Malmborg  [] ( Sakkunnig )
Björn Weibo  [] ( Sakkunnig )
Kerstin Wigzell  [] ( Sakkunnig )
Gunnar Wetterberg  [] ( Sakkunnig )
Astrid Assefa  [] ( Expert )
Gunno Gunnmo  [] ( Expert )
Helena Hagelroth  [] ( Expert )
Kenneth Hyltenstam  [] ( Expert )
Karl-Axel Johansson  [] ( Expert )
Kerstin Molander  [] ( Expert )
Ali Najib  [] ( Expert )
Ronny Nilsson  [] ( Expert )
Bo Swedin  [] ( Expert )
Sture Öberg  [] ( Huvudsekreterare )
Martin Blåvarg  [] ( Sekreterare )
Edna Eriksson  [] ( Sekreterare )
Christer Nordmark  [] ( Sekreterare )
Birgitta Ornbrant  [] ( Sekreterare )
Sven Reinans  [] ( Sekreterare )
Lillemor Sahlberg  [] ( Sekreterare )
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:130 Översyn av invandrarpolitiken

Andra betänkanden av utredningen

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:55 Sverige, framtiden och mångfalden [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till SOU 1995:76

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet, Kungl. biblioteket

Vanliga frågor om SOU 1995:76 Arbete till invandrare

Vilken utredning gjorde betänkandet SOU 1995:76?

Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11) lämnade betänkandet SOU 1995:76.

Vilka medverkade till SOU 1995:76?

Björn Rosengren, Marianne Andersson, Anders Arnesson, Rune Backlund, Helena Duroj, Juan Fonseca, Hardy Hedman, Lars Johansson, Anita Jönsson, Ingela Mårtensson, Yvonne Ruwaida, Eva Sjöstedt, Göte Bernhardsson, Eva Lindström, Tony Malmborg, Björn Weibo, Kerstin Wigzell, Gunnar Wetterberg, Astrid Assefa, Gunno Gunnmo, Helena Hagelroth, Kenneth Hyltenstam, Karl-Axel Johansson, Kerstin Molander, Ali Najib, Ronny Nilsson, Bo Swedin, Sture Öberg, Martin Blåvarg, Edna Eriksson, Christer Nordmark, Birgitta Ornbrant, Sven Reinans, Lillemor Sahlberg och Annika Rosing var med när betänkandet SOU 1995:76 skrevs.

Hur många sidor har betänkandet SOU 1995:76?

Betänkandet SOU 1995:76 är på 104 sidor.

Senast uppdaterad 2021-12-12 av Sören Öman