: : :

Medverkande i utredning : Henrik Källsbo

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Henrik Källsbo

Utredningar som Henrik Källsbo medverkat i ( 12 st. ):

Kommunutredningen (Fi 2017:02) [ Pågående ] [ Expert ]

Kommunutredningen (Fi 2017:02)


Beteckning : Fi 2017:02
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2018-09-17
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2017-02-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:13
Lokal :
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast 15 oktober 2019.

Sammansättning


Ordförande : Fritzon, Heléne, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2017-08-24
Ordförande : Karlsson, Niklas, fr.o.m. 2017-08-25
Ledamot : Andersson, Erik, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Eriksson, Åsa, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Eskilandersson, Mikael, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Friberg, Marcus, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Helander, Peter, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Hövenmark, Anna, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Nyhus, Johan, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Odenjung, Helene, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Rudolfsson, Bo, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Strömqvist, Maria, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Åkesson, Anette, fr.o.m. 2017-03-21
Expert : Ahlsved, Maria, fr.o.m. 2017-05-22
Expert : Andersson Boström, Robin, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Ellegård, Susanne, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Eriksson, Håkan, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Folkesson, Anders, fr.o.m. 2018-09-14
Expert : Gustafson, Karolina, fr.o.m. 2017-10-24
Expert : Hansson, Lennart, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2018-09-13
Expert : Hällströmer, Sara, fr.o.m. 2017-05-11 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Kristensson, Therese, fr.o.m. 2017-05-22
Expert : Kjäll, Karl, fr.o.m. 2017-05-22
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2017-05-22
Expert : Linde, Helena, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Werner, Charlotte, fr.o.m. 2017-05-22
Huvudsekreterare : Lindblad, Sverker, fr.o.m. 2017-03-01
Sekreterare : Grönberg, Henrik, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-10-15
Sekreterare : Hörnström, Lisa, fr.o.m. 2018-01-01
Sekreterare : Höök, Johan, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2017-08-05
Sekreterare : Tynelius, Ulf, fr.o.m. 2017-05-01
Sekreterare : Widding-Gidlund, Susanne, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2018-10-15

Rapporter

SOU 2017:77En generell rätt till kommunal avtalssamverkan
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:77 En generell rätt till kommunal avtalssamverkan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Indelningskommittén (Fi 2015:09) [ Pågående ] [ Expert ]

Indelningskommittén (Fi 2015:09)


Beteckning : Fi 2015:09
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2018-04-10
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-07-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:77 och dir. 2017:72
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Holmberg, Barbro, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2018-03-01
Vice ordförande : Johansson, Kent, fr.o.m. 2015-07-02 t.o.m. 2018-03-01
Expert : Andersson, Ulf, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-09-20
Expert : Berggren, Matilda, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Berggård, Ina, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Damm, Niclas, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-05-23
Expert : Hermansson, Emma, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Höög, Katarina, fr.o.m. 2017-09-06
Expert : Jendi Linder, Sara, fr.o.m. 2015-12-11
Expert : Jeppson, Martin, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-03-14
Expert : Johansson, Katarina, fr.o.m. 2017-10-02
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2015-12-11
Expert : Nilsson, Erika, fr.o.m. 2016-09-06
Expert : Rudestad, Annika, fr.o.m. 2016-09-21
Expert : Törner, Lina, fr.o.m. 2016-09-06
Expert : Wahlström, Erik, fr.o.m. 2016-05-25 t.o.m. 2017-11-22
Expert : Zetterberg Ferngren, Petra, fr.o.m. 2016-03-15 t.o.m. 2017-11-22
Huvudsekreterare : Hagstad, Anna, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2018-02-28
Huvudsekreterare : Krabb, Johan, fr.o.m. 2015-07-02 t.o.m. 2016-12-31
Sekreterare : Folkesson, Anders, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Frykman, Henrik, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2018-03-04
Sekreterare : Hagstad, Anna, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-11-30
Sekreterare : Mlayeh, Sami, fr.o.m. 2017-11-16 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Mörck, Johan, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-04-30

Rapporter

SOU 2016:48Regional indelning – tre nya län
SOU 2018:10Volym 1: Myndighetsgemensam inledning – samverkan på regional
Volym 2: Myndighetsgemensam inledning – författningsändringar till följd av ny landsbeteckning
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:77 Ny indelning av län och landsting [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:72 Tilläggsdirektiv till Indelningskommittén (Fi 2015:09) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen service i glesbygd (N 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]

Utredningen service i glesbygd (N 2014:01)


Beteckning : N 2014:01
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-03
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-01-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:4
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Håkansson Boman, Catharina, fr.o.m. 2014-01-23 t.o.m. 2015-03-30
Sakkunnig : Bergquist, Pär Ove, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Sakkunnig : Malmsten, Peter, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Broström, Linda, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Bönström, Ingela, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Sakkunnig : Classon, Åse, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Gustafsson, Maria, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Hyltner, Mårten, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Knapp, Sofia, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Lindberg, Pär, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Lustig, Lars, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Manole, Jonas, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Stridh, Joanna, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Sörell, Eva, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Westholm, Erik, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Wikström, Lars, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Östlund, Christer, fr.o.m. 2014-06-23 t.o.m. 2015-03-30
Huvudsekreterare : Selahn, Monika, fr.o.m. 2014-03-10 t.o.m. 2015-04-13
Sekreterare : Hedlund, Lisa, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-03-30

Rapporter

Delrapport2014-08-29 (PM)
SOU 2015:35Service i glesbygd
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:35 Service i glesbygd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om skolans kommunalisering (U 2012:09) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]

Utredningen om skolans kommunalisering (U 2012:09)


Beteckning : U 2012:09
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2015-03-23
Status : Avslutad 2014 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-07-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:84
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lewin, Leif, fr.o.m. 2012-08-23 t.o.m. 2014-02-10
Expert : Antonsson, Maria, fr.o.m. 2012-09-25 t.o.m. 2014-01-15
Expert : Barklund, Anna, fr.o.m. 2012-09-25 t.o.m. 2014-01-15
Expert : Hellewell, Anna, fr.o.m. 2012-09-25 t.o.m. 2014-01-15
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2012-09-25 t.o.m. 2014-01-15
Expert : Lönnerholm, Sverker, fr.o.m. 2012-09-25 t.o.m. 2014-01-15
Sekreterare : Andersson, Ulf, fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2014-02-10
Sekreterare : Erikson, Josefina, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2014-02-10
Sekreterare : Hammargren, Liv, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2014-02-10

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:5 Staten får inte abdikera – om kommunaliseringen av den svenska skolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Friskolekommittén (U 2011:04) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]

Friskolekommittén (U 2011:04)


Beteckning : U 2011:04
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2014-03-14
Status : Avslutad 2013 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-07-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:68, dir. 2012:101, dir. 2013:24, dir. 2013:42 och dir. 2013:69
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Leijonborg, Lars, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Acketoft, Tina, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Baylan, Ibrahim, fr.o.m. 2012-03-13 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Carlsson, Ulrika, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Damberg, Mikael, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2012-03-12
Ledamot : Dinamarca, Rossana, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Eclund, Annika, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Jomshof, Richard, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Malmström, Louise, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Pertoft, Mats, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Pålsson, Margareta, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2012-07-23
Ledamot : Tobé, Tomas, fr.o.m. 2012-07-24 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Öholm, Oskar, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Barklund, Anna, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Caryll, Maria, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-03-01
Expert : Hilborn, Ingegärd, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Lönnerholm, Sverker, fr.o.m. 2011-11-14 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Sandström, Christina, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Werner, Lars, fr.o.m. 2012-01-31 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Åkerdal, Ulrika, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2012-01-30
Sekreterare : Andersson, Charlotte, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Kullman, Ulrika, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Svenander, Linnea, fr.o.m. 2013-06-14 t.o.m. 2013-07-31

Rapporter

SOU 2013:56Friskolorna i samhället
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:56 Friskolorna i samhället [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om framtidens stöd till konsumenter (Ju 2011:06) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]

Utredningen om framtidens stöd till konsumenter (Ju 2011:06)


Beteckning : Ju 2011:06
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2013-03-01
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-05-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:38 och dir. 2011:119
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Tandan, Elisabeth, fr.o.m. 2011-05-05 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Axelsson, Marita, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Bagge, Anders, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-01-31
Expert : Bah-Kunke, Alice, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Brinkman, Örjan, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Brunlid, Charlotte, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-04-09
Expert : Dreber-Almenberg, Anna, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Ekström, Karin M, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Groth, Johan, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Klingensjö, Leif, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Kristiansen, Mårten, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2012-04-10 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Mattsson, Niklas, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Olsson, Gunnar, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Riese, Kerstin, fr.o.m. 2011-06-17 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Schüllerqvist, Niklas, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Sjödahl, Christina, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Smedberg, Anna-Karin, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Ström, Per-Arne, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : von Sydow, Ebba, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2011-08-31
Expert : Westerberg Olsson, Mia, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Wilow Sundh, Annika, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Åkerlund, Jan, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Borén, Hanna, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-07-31

Rapporter

SOU 2012:43Konsumenten i centrum Ett framtida konsumentstöd
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:43 Konsumenten i centrum – ett framtida konsumentstöd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
En nationell samordnare för hemsjukvård (S 2010:06) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]

En nationell samordnare för hemsjukvård (S 2010:06)


Beteckning : S 2010:06
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2013-04-19
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2010-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:71
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Utredare : Samuelsson, Ewa, fr.o.m. 2010-06-30
Expert : Albertsson, Monika, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Asplund, Susanne, fr.o.m. 2011-03-01
Expert : Bucht, Gösta, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Boström, Sten, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Falk, Ulla, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Georgsson, Ann, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Giaever, Andreas, fr.o.m. 2010-09-20 t.o.m. 2010-11-14
Expert : Hellqvist, Karin, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Jennbert, Kristina, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Johansson, Per, fr.o.m. 2010-09-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Nilsson, Maria, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Tiselius, Henrik, fr.o.m. 2010-11-15 t.o.m. 2011-03-15
Expert : Ödman, Per, fr.o.m. 2010-09-20
Sekreterare : Folkesson, Anders, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2011-06-30
Sekreterare : Hausel Heldahl, Ellen, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-06-30

Rapporter

SOU 2011:55Kommunaliserad hemsjukvård
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:71 En nationell samordnare för hemsjukvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:55 Kommunaliserad hemsjukvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]

Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07)


Beteckning : Fi 2009:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2013-03-04
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:62, dir. 2010:12 och 2010:72
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sjöstrand, Mats, fr.o.m. 2009-09-28
Sakkunnig : Heister, Chris, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Jäderblom, Helena, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Sörman, Håkan, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Törnvall, Peder, fr.o.m. 2009-10-06
Expert : Ellström, Kjell, fr.o.m. 2010-11-15
Expert : Giaever, Andreas, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2010-11-14
Expert : Gistorp, Johan, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Humble, Anna, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Hååg, Karin, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-08-14
Expert : Jendi Linder, Sara, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Karlsson, Daniel, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Larsson, Bo Per, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Linder, Fredrik, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Lindgren, Hugo, fr.o.m. 2011-08-30
Expert : Lundgren, Enar, fr.o.m. 2011-02-02
Expert : Mähler Lejon, Helena, fr.o.m. 2010-01-26 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Paulsson, Ragnvald, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-02-03
Expert : Persson, Linda, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Tilander, Ylva, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Udén, Ulrika, fr.o.m. 2010-01-26
Expert : Wigselius, Marianne, fr.o.m. 2010-01-26
Huvudsekreterare : Andersson, Nina, fr.o.m. 2010-05-11 t.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Classon, Petter, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-08-29
Sekreterare : Hammarstedt, Björn, fr.o.m. 2010-08-30 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Heinegård, Clas, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Johansson, Jörgen, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Mattisson Lax, Alina, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Nilsson, Ann-Cathrine, fr.o.m. 2010-08-20 t.o.m. 2012-12-20
Sekreterare : Strandberg, Urban, fr.o.m. 2011-06-13 t.o.m. 2011-10-14

Rapporter

SOU 2010:77Sammanläggningar av landsting – övergångstyre och utjämning
SOU 2010:94Gotland – användningen av beteckningarna regionfullmäktige och regionstyrelse
RapportStatliga företrädare i en förändringens tid – En studie av statlig regionförvaltning i Norge, Danmark, Finland och Nederländerna
RapportSammanläggningar av landsting i Norrland och Svealand
SOU 2012:81Statens regionala förvaltning – förslag till en angelägen reform
Källa : Sveriges riksdag
Utredningen om översyn av statistikinsamlingen avseende kommunal ekonomi och verksamhet (Fi 2007:12) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]

Utredningen om översyn av statistikinsamlingen avseende kommunal ekonomi och verksamhet (Fi 2007:12)


Beteckning : Fi 2007:12
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-05
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-11-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:146
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Wetterberg, Ulf, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-03-05
Sakkunnig : Ekholm, Anders, fr.o.m. 2008-01-07
Sakkunnig : Gustafsson, Karin, fr.o.m. 2008-01-07
Sakkunnig : Rönn, Agneta, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : de Beer, Derk, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Bergdahl, Heather, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Berggren, Henrik, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Eriksson, Camilla, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-08-14
Expert : Holmqvist, Anna, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Norrlid, Anders, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Nyström, Per, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2008-12-14
Expert : Rydström, Jonas, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Sandström, Christina, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Sjöstrand, Mattias, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Ståhlberg, Lisa, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Willén, Hwan, fr.o.m. 2008-12-15
Biträdande sekreterare : Berggren, Ingegerd, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2009-02-28
Sekreterare : Dagenbrink, Marika, fr.o.m. 2008-06-12 t.o.m. 2009-02-28
Sekreterare : Gertsson, Bo, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Melin, Tore, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-03-15

Rapporter

SOU 2009:25Samordnad kommunstatistik för styrning och uppföljning
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:25 Samordnad kommunstatistik för styrning och uppföljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ansvarskommittén (Fi 2003:02) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]

Ansvarskommittén (Fi 2003:02)


Beteckning : Fi 2003:02
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2008-02-29
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-01-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:10 och dir. 2004:93
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Svegfors, Mats, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Andersson, Hans, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Ankarberg Johansson, Acko, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Bohlin Olsson, Britt, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2006-10-09
Ledamot : Cederschiöld, Carl, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Hultqvist, Peter, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Kristensson, Elaine, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Lennmarker, Göran, fr.o.m. 2003-12-01
Ledamot : Magnusson, Göran, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Reinfeldt, Fredrik, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2003-10-29
Ledamot : Schmidt, Olle, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Tornberg, Stefan, fr.o.m. 2006-10-11
Ledamot : Torstensson, Åsa, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-10-10
Ledamot : Wåhlstedt, Håkan, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Ölvebro, Ulla, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Österberg, Sven-Erik, fr.o.m. 2006-10-10
Sakkunnig : Bengtsson, Ulf, fr.o.m. 2003-03-18
Sakkunnig : Ehinger Bergling, Åsa, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Ehn, Peter, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Färm, Håkan, fr.o.m. 2003-03-13 t.o.m. 2004-01-29
Sakkunnig : Grahn Agering, Ylva, fr.o.m. 2004-03-10
Sakkunnig : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Lennartsson, Fredrik, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Petersson, Roger, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Saxton, Brita, fr.o.m. 2003-06-02
Sakkunnig : Sundström, Björn, fr.o.m. 2003-03-13
Expert : Blix, Mårten, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-03-06
Expert : Lundin, Ulf, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2004-11-07
Expert : Molin, Roger, fr.o.m. 2003-04-28
Expert : Pålsson, Thomas, fr.o.m. 2003-04-28
Expert : Wikhall, Maria, fr.o.m. 2006-04-28
Huvudsekreterare : Landahl, Jan, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2005-05-08
Huvudsekreterare : Olauzon, Martin, fr.o.m. 2005-07-01
Sekreterare : Nilsson, Ylva, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2003-09-20
Sekreterare : Olsson, Jörgen, fr.o.m. 2003-04-01
Sekreterare : Pernebring, Marie, fr.o.m. 2003-06-01
Sekreterare : Rydén Begendahl, Inger, fr.o.m. 2003-03-15
Sekreterare : Widell, Jonas, fr.o.m. 2006-05-01
Sekreterare : Wigzell, Olivia, fr.o.m. 2004-11-08
Stabsbiträde : Frykman, Henrik, fr.o.m. 2006-01-10 t.o.m. 2006-06-30
Stabsbiträde : Lemne, Marja, fr.o.m. 2005-05-17 t.o.m. 2005-12-31
Assistent : Dahlqvist, Therése, fr.o.m. 2006-12-27 t.o.m. 2007-03-09
Assistent : Dahlqvist, Åsa, fr.o.m. 2003-03-01

Rapporter

SOU 2003:123Utvecklingskraft för hållbar välfärd (delbetänkande)
Ansvarskommitténs skriftserie november 2005 -- Hur kan dagens forskning påverka framtidens sjukvård?
Ansvarskommitténs skriftserie december 2005 -- Staten och kommunerna.
Februari 2006 -- Hälso- och sjukvårdens strukturreformer
Mars 2006 -- Färre kommuner? Om små kommuners problem och utmaningar
Mars 2006 -- "God vård på lika villkor" Geografi, demokrati, volym & kvalitet
Maj 2006 -- Styrning av markanvändning och miljö
Juni 2006 -- Sveriges regionala indelning – om tillväxtperspektivet får råda och ansvarsfördelningen på regional nivå: hur kan den se ut?
Juli 2006 -- Medborgarna och den offentliga välfärdens organisering
Juli 2006 -- Statens nya geografi
SOU 2007:10Hållbar samhällsorganisation med utvecklingskraft – slutbetänkande
SOU 2007:11Staten och kommerna – uppgifter, struktur och relation
SOU 2007:12Hälso- och sjukvården
SOU 2007:13Regional utveckling och regional samhällsorganisation
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2003:10
Dir. 2004:93
Tillsynsutredningen (Ju 2000:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Tillsynsutredningen (Ju 2000:06)


Beteckning : Ju 2000:06
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-04
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-09-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:62, dir. 2002:84 och dir. 2003:70
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Gustafson, Lennart, fr.o.m. 2000-09-21 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Bjuremalm, Roland, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Callermo, Boel, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2001-10-07
Expert : Eriksson, Malin, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2003-12-01
Expert : Hellberg, Lena, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Henriksson, Lars, fr.o.m. 2003-12-02 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Hååg, Karin, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-09
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Lane, Elisabeth, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Larsson, BoPer, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Larsson, Malin, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Lind, Gerda, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Magnusson, Eva-Maria, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Malmerius, Carolin, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2002-06-30
Expert : Norberg, Maria, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Orustfjord, Stig, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Petersson, Roger, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Torngren, Håkan, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Wetterling, Maria, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Uggla, Astrid Nensén, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Wallberg, Eva, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Huvudsekreterare : Johansson, Sten, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2004-10-18
Sekreterare : Gorpe, Peter, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2001-12-15
Sekreterare : Skoglund, Kjell, fr.o.m. 2003-08-25 t.o.m. 2004-09-30

Rapporter

SOU 2002:14Statlig tillsyn – Granskning på medborgarnas uppdrag
SOU 2004:100Tillsyn förslag om en tydligare och effektivare offentlig tillsyn – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 2000:62
Dir. 2002:84
Dir. 2003:70
Den parlamentariska regionkommittén (PARK) (In 1997:08) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Den parlamentariska regionkommittén (PARK) (In 1997:08)


Beteckning : In 1997:08
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-01
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-05-29
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:80.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Starrin, Karin, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Ahlkvist, Björn, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Andersson, Anders, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Andersson, Lorentz, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Aurelius, Nils Fredrik, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Berggren, Inga, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Hellberg, Owe, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lager, Per, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Sundin, Britta, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Torstensson, Åsa, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Wennås, Lars, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Österberg, Sven-Erik, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Lindh, Susanne, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Lindström, Gunhild, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Wetterberg, Ulf, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Zelmin-Åberg, Erna, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1999-10-14
Expert : Ahlbäck, Inger, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-09-14
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-04-19
Expert : Ekelund, Keijo, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Englund, Ingela, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Huledal, Peter, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-08-09
Expert : Hällman, Håkan, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Johansson-Lind, Ingrid, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Kahn, Jon, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 1999-01-13
Expert : Kåks, Kerstin, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 1999-05-06 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Lokrantz, Kerstin, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 1999-12-19
Expert : Löfstrand, Ingvar, fr.o.m. 1998-06-02 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Mannervik, Ylva, fr.o.m. 1998-03-31 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Molin, Catarina, fr.o.m. 1998-09-15 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Murray, Mac, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Nensén-Uggla, Astrid, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Odmark, Aslög, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Pernodd, Bob, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1999-04-30
Expert : Petersson, Roger, fr.o.m. 1998-10-06 t.o.m. 1999-05-05
Expert : Rolén, Thomas, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-10-05
Expert : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 1999-12-31
Expert : von Schantz, Dag, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Sjölander, Katarina, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Thorstenson, Billy, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Toijer, Gudmund, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Tombrock, Gun, fr.o.m. 1999-01-14 t.o.m. 1999-12-12
Sekreterare : Ehn, Peter, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-10-15
Sekreterare : Hammarlund, Claes, fr.o.m. 2000-05-25 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Johansson, Jörgen, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Kronvall, Kai, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Bitr. sekreterare : Ehn, Peter, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-09-30
Bitr. sekreterare : Johansson, Jörgen, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-01-15
Bitr. sekreterare : Österberg, Gunnar, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Assistent : Hafner, Marianne

Rapporter

SOU 1998:166Regional frihet och statistikansvar – en principiell diskussion
SOU 1998:168I skärningspunkten. Landshövdingen och den centrala och regionala samordningen
SOU 1999:103Regionreform på försök – första steget mot en ny regional samhällsorganisation
SOU 1999:116Den regionala samhällsorganisationen i vissa europeiska stater
SOU 2000:64Regional försöksverksamhet – tre studier
SOU 2000:85Regionalt folkstyre och statlig länsförvaltning – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:80

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman