Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07)

Offentlig utredning under Socialdepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07) [ Avslutad 2012 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 31 st. ♀ 13 ♂ 18 ) :

Mats Sjöstrand  []  ( Särskild utredare )
Chris Heister  []  ( Sakkunnig )
Helena Jäderblom  []  ( Sakkunnig )
Håkan Sörman  []  ( Sakkunnig )
Peder Törnvall  []  ( Sakkunnig )
Kjell Ellström  []  ( Expert )
Andreas Giaever  []  ( Expert )
Johan Gistorp  []  ( Expert )
Anna Humble  []  ( Expert )
Karin Hååg  []  ( Expert )
Sara Jendi Linder  []  ( Expert )
Daniel Karlsson  []  ( Expert )
Henrik Källsbo  []  ( Expert )
Fredrik Linder  []  ( Expert )
Hugo Lindgren  []  ( Expert )
Enar Lundgren  []  ( Expert )
Helena Mähler Lejon  []  ( Expert )
Ragnvald Paulsson  []  ( Expert )
Linda Persson  []  ( Expert )
Ylva Tilander  []  ( Expert )
Marianne Wigselius  []  ( Expert )
Nina Andersson  []  ( Huvudsekreterare )
Petter Classon  []  ( Sekreterare )
Björn Hammarstedt  []  ( Sekreterare )
Clas Heinegård  []  ( Sekreterare )
Jörgen Johansson  []  ( Sekreterare )
Alina Mattisson Lax  []  ( Sekreterare )
Ann-Cathrine Nilsson  []  ( Sekreterare )
Urban Strandberg  []  ( Sekreterare )
BoPer Larsson  []  ( Expert )
Ulrika Odén  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:62, dir. 2010:12 och 2010:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:77 Sammanläggningar av landsting - övergångstyre och utjämning
SOU 2010:94 Gotland - användningen av beteckningarna regionfullmäktige och regionstyrelse
Rapport Statliga företrädare i en förändringens tid - En studie av statlig regionförvaltning i Norge, Danmark, Finland och Nederländerna
Rapport Sammanläggningar av landsting i Norrland och Svealand
SOU 2012:81 Statens regionala förvaltning - förslag till en angelägen reform
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2009-09-28
Sakkunnig : Chris Heister, landshövding, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Helena Jäderblom, justitieråd, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Håkan Sörman, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Peder Törnvall, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-06
Expert : Kjell Ellström, ämnesråd, fr.o.m. 2010-11-15
Expert : Andreas Giaever, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2010-11-14
Expert : Johan Gistorp, departementsråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Anna Humble, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Karin Hååg, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-08-14
Expert : Sara Jendi Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Daniel Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Henrik Källsbo, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Bo Per Larsson, bitr. sektionschef, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Fredrik Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Hugo Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-08-30
Expert : Enar Lundgren, kansliråd, fr.o.m. 2011-02-02
Expert : Helena Mähler Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-26 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Ragnvald Paulsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-02-03
Expert : Linda Persson, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Ylva Tilander, kansliråd, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Ulrika Udén, ämnesråd, fr.o.m. 2010-01-26
Expert : Marianne Wigselius, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-26
Huvudsekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2010-05-11 t.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Petter Classon, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-08-29
Sekreterare : Björn Hammarstedt, fr.o.m. 2010-08-30 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Clas Heinegård, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Jörgen Johansson, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Alina Mattisson Lax, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2010-08-20 t.o.m. 2012-12-20
Sekreterare : Urban Strandberg, fr.o.m. 2011-06-13 t.o.m. 2011-10-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman