Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Indelningskommittén (Fi 2015:09)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Indelningskommittén (Fi 2015:09) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2015:77 Ny indelning av län och landsting [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2017:72 Tilläggsdirektiv till Indelningskommittén (Fi 2015:09) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 23 st. ♀ 12 ♂ 11 ) :

Barbro Holmberg  []  ( Ordförande )
Kent Johansson  []  ( Vice ordförande )
Ulf Andersson  []  ( Expert )
Matilda Berggren  []  ( Expert )
Ina Berggård  []  ( Expert )
Niclas Damm  []  ( Expert )
Emma Hermansson  []  ( Expert )
Katarina Höög  []  ( Expert )
Sara Jendi Linder  []  ( Expert )
Martin Jeppson  []  ( Expert )
Katarina Johansson  []  ( Expert )
Henrik Källsbo  []  ( Expert )
Erika Nilsson  []  ( Expert )
Annika Rudestad  []  ( Expert )
Lina Törner  []  ( Expert )
Erik Wahlström  []  ( Expert )
Petra Zetterberg Ferngren  []  ( Expert )
Anna Hagstad  []  ( Sekreterare )
Johan Krabb  []  ( Huvudsekreterare )
Anders Folkesson  []  ( Sekreterare )
Henrik Frykman  []  ( Sekreterare )
Sami Mlayeh  []  ( Sekreterare )
Johan Mörck  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Indelningskommittén (Fi 2015:09)


Beteckning : Fi 2015:09
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2019-02-05
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-07-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:77 och dir. 2017:72
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Holmberg, Barbro, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2018-03-01
Vice ordförande : Johansson, Kent, fr.o.m. 2015-07-02 t.o.m. 2018-03-01
Expert : Andersson, Ulf, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-09-20
Expert : Berggren, Matilda, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Berggård, Ina, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Damm, Niclas, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-05-23
Expert : Hermansson, Emma, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Höög, Katarina, fr.o.m. 2017-09-06
Expert : Jendi Linder, Sara, fr.o.m. 2015-12-11
Expert : Jeppson, Martin, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-03-14
Expert : Johansson, Katarina, fr.o.m. 2017-10-02
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2015-12-11
Expert : Nilsson, Erika, fr.o.m. 2016-09-06
Expert : Rudestad, Annika, fr.o.m. 2016-09-21
Expert : Törner, Lina, fr.o.m. 2016-09-06
Expert : Wahlström, Erik, fr.o.m. 2016-05-25 t.o.m. 2017-11-22
Expert : Zetterberg Ferngren, Petra, fr.o.m. 2016-03-15 t.o.m. 2017-11-22
Huvudsekreterare : Hagstad, Anna, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2018-02-28
Huvudsekreterare : Krabb, Johan, fr.o.m. 2015-07-02 t.o.m. 2016-12-31
Sekreterare : Folkesson, Anders, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Frykman, Henrik, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2018-03-04
Sekreterare : Hagstad, Anna, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-11-30
Sekreterare : Mlayeh, Sami, fr.o.m. 2017-11-16 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Mörck, Johan, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-04-30

Rapporter

SOU 2016:48Regional indelning – tre nya län
SOU 2018:10Volym 1: Myndighetsgemensam inledning – samverkan på regional
Volym 2: Myndighetsgemensam inledning – författningsändringar till följd av ny landsbeteckning

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman