Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 45 st. ♀ 26 ♂ 19 ) :

Samuel Engblom  []  ( Särskild utredare )
Sophia Anderberg  []  ( Expert )
Anna Barklund  []  ( Expert )
Lars Bryntesson  []  ( Expert )
Magnus Eriksson  []  ( Expert )
Carl-Johan Friman  []  ( Expert )
Ulrika Hektor  []  ( Expert )
Marcus Hellqvist  []  ( Expert )
Matilda Hårdänge  []  ( Expert )
Ullalena Haeggman  []  ( Expert )
Erik Hällströmer  []  ( Expert )
Magnus Lindbäck  []  ( Expert )
Mikael Lindman  []  ( Expert )
Mattias Ljungkvist  []  ( Expert )
Erika Moberg  []  ( Expert )
Nils Munthe  []  ( Expert )
Lotta Persson  []  ( Expert )
Nina Radojkovic  []  ( Expert )
Lina Schött  []  ( Expert )
Judit Wefer  []  ( Expert )
Torkel Winbladh  []  ( Expert )
Anna Hagstad  []  ( Huvudsekreterare )
Helena Henriksson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om en tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:56 Idéburen välfärd
Medverkande :
Särskild utredare : Samuel Engblom, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2018-06-07 t.o.m. 2019-12-17
Expert : Sophia Anderberg, processråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Magnus Eriksson, utredare, fr.o.m. 2019-01-29 t.o.m. 2019-05-19
Expert : Carl-Johan Friman, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Ulrika Hektor, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Marcus Hellqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-09-05
Expert : Matilda Hårdänge, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-10-28
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-25 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Erik Hällströmer, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Magnus Lindbäck, jurist, fr.o.m. 2019-09-06 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Mattias Ljungkvist, upphandlingsjurist, fr.o.m. 2019-09-06 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Erika Moberg, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Nils Munthe, handläggare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Lotta Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Nina Radojkovic, segmentansvarig, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-09-05
Expert : Lina Schött, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Judit Wefer, programledare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-29 t.o.m. 2019-12-13
Janine Alm Ericson, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Daniel Bernmar, kommunalråd /V, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Mikael Eskilandersson, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Emma Henriksson, styrelseledamot/föreläsare /KD, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Nina Larsson, förbundschef /L, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Per Lodenius, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Camilla Waltersson Grönvall, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Inga-Lena Arvidsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Cecilia Blanck, ordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Bo Blideman, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Victoria Engman-Broadley, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-10-11
Elin Holmgren, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-01-28
Birgitta Ljung, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Johnny Nilsson, rektor, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Olga Persson, generalsekreterare, fr.o.m. 2019-01-29 t.o.m. 2019-12-13
David Samuelsson, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-12-13
Ludvig Sandberg, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Ulrika Stuart Hamilton, fr.o.m. 2018-10-12 t.o.m. 2019-12-13
Karin Svedberg, ansvarig intressepolitik, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Maria von Troil, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Marita Öberg Molin, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Huvudsekreterare : Anna Hagstad, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-12-15
Sekreterare : Helena Henriksson, jurist, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-12-16

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman