: : :

Medverkande i utredning : Olga Persson

Sök kontaktuppgifter till Olga Persson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Olga Persson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Olga Persson medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04) [ Pågående ]
Utredningen En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:46
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 14 december 2019.
Medverkande :
Särskild utredare : Samuel Engholm, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2018-06-07
Expert : Sophia Anderberg, processråd, fr.o.m. 2018-10-10
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10
Expert : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Magnus Eriksson, utredare, fr.o.m. 2019-01-29 t.o.m. 2019-05-19
Expert : Carl-Johan Friman, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10
Expert : Ulrika Hektor, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Marcus Hellqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10
Expert : Matilda Hårdänge, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10
Expert : Ullalena Hæggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-25
Expert : Erik Hällströmer, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-10
Expert : Erika Moberg, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2018-10-10
Expert : Nils Munthe, handläggare, fr.o.m. 2018-10-10
Expert : Lotta Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2019-05-20
Expert : Nina Radojkovic, segmentansvarig, fr.o.m. 2018-10-10
Expert : Lina Schött, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10
Expert : Judit Wefer, programledare, fr.o.m. 2018-10-10
Janine Alm Ericson, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2018-10-09
Daniel Bernmar, kommunalråd /V, fr.o.m. 2018-10-09
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2018-10-09
Mikael Eskilandersson, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2018-10-09
Emma Henriksson, styrelseledamot/föreläsare /KD, fr.o.m. 2018-10-09
Nina Larsson, förbundschef /L, fr.o.m. 2018-10-09
Per Lodenius, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2018-10-09
Camilla Waltersson Grönvall, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2018-10-09
Inga-Lena Arvidsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03
Cecilia Blanck, ordförande, fr.o.m. 2018-10-03
Bo Blideman, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-12
Victoria Engman-Broadley, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-10-11
Elin Holmgren, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-01-28
Birgitta Ljung, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03
Johnny Nilsson, rektor, fr.o.m. 2018-10-03
Olga Persson, generalsekreterare, fr.o.m. 2019-01-29
Ludvig Sandberg, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03
Karin Svedberg, ansvarig intressepolitik, fr.o.m. 2018-10-03
Maria von Troil, verks. direktör, fr.o.m. 2018-10-03
Marita Öberg Molin, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03
Huvudsekreterare : Anna Hagstad, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-12-14
Sekreterare : Helena Henriksson, jurist, fr.o.m. 2018-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:46 En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om återfallsförebyggande insatser för män som utsätter närstående för våld (S 2017:02) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]

Utredningen om återfallsförebyggande insatser för män som utsätter närstående för våld (S 2017:02)


Beteckning : S 2017:02
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2019-02-05
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2017-03-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:26
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Öberg, Nils, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-06-01
Sakkunnig : Evers Gester, Johannes, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Lundberg, Helena, fr.o.m. 2018-02-21 t.o.m. 2018-06-01
Sakkunnig : Olsson, Christian, fr.o.m. 2016-05-24 t.o.m. 2018-02-20
Sakkunnig : Nilsson Kelly, Karin, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Ericson, Christina, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Ginsberg, Ylva, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Hydén, Margareta, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Håkansson, Per-Arne, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Kristiansson, Marianne, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Norén, Jenny, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Olausson, Fredrik, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Persson, Olga, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Tingberg, Björn, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Vetterfalk, Vidar, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Witkowski, Åsa, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Sekreterare : Caman, Shilan, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Eklund Rimsten, Charlotte, fr.o.m. 2017-05-02 t.o.m. 2018-06-05
Sekreterare : Zetterlind, Stefan, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-04-30

Rapporter

SOU 2018:37Att bryta ett våldsamt beteende – återfallsförebyggande insatser för män som utsätter närstående för våld
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen En nationell samordnare mot våld i nära relationer (Ju 2012:05) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Utredningen En nationell samordnare mot våld i nära relationer (Ju 2012:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:49 Volym 1 av 2: Våld i nära relationer - en folkhälsofråga. Förslag för ett effektivare arbete
SOU 2014:49 Volym 2 av 2 (Bilaga): Utveckla lokalsamhällets arbete mot våld i nära relationer - En vägledning för kommuner, landsting, statliga myndigheter och idéburna organisationer
Medverkande :
Särskild utredare : Götblad Carin, länspolismästare, fr.o.m. 2012-05-05 t.o.m. 2014-06-30
Kanslichef : Kerstin Bynander, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-06-30
Kanslichef : Martin Sparr, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2014-07-04
Bitr. kanslichef : Fredrik Eriksson, chefssekreterare, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-07-04
Kommunikationsansvarig : Staffan Kellerborg, informationsdirektör, fr.o.m. 2012-07-16 t.o.m. 2013-08-31
Sekreterare : Lina Blombergsson, enhetschef, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-08-18
Sekreterare : Yvonne Brandell, kammaråklagare, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2014-07-04
Sekreterare : Andreas Fahlén, fil.mag. och journalist, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Miriam Hollmer, fil.mag., fr.o.m. 2013-10-14 t.o.m. 2014-07-04
Sekreterare : Per-Arne Håkansson, forskare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-06-13
Sekreterare : Peter Lindström, docent, fr.o.m. 2012-08-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Ylva Meyer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-08-20 t.o.m. 2013-02-28
Sekreterare : Olga Persson, förbundssekreterare, fr.o.m. 2012-01-28 t.o.m. 2014-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:38 En nationell samordnare mot våld i nära relationer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:49 Våld i nära relationer – en folkhälsofråga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2019-06-21 av Sören Öman