Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johnny Nilsson

Sök kontaktuppgifter till Johnny Nilsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johnny Nilsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johnny Nilsson medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04) [ Avslutad 2019 ]
Utredningen om en tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:56 Idéburen välfärd
Medverkande :
Särskild utredare : Samuel Engblom, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2018-06-07 t.o.m. 2019-12-17
Expert : Sophia Anderberg, processråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Magnus Eriksson, utredare, fr.o.m. 2019-01-29 t.o.m. 2019-05-19
Expert : Carl-Johan Friman, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Ulrika Hektor, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Marcus Hellqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-09-05
Expert : Matilda Hårdänge, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-10-28
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-25 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Erik Hällströmer, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Magnus Lindbäck, jurist, fr.o.m. 2019-09-06 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Mattias Ljungkvist, upphandlingsjurist, fr.o.m. 2019-09-06 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Erika Moberg, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Nils Munthe, handläggare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Lotta Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Nina Radojkovic, segmentansvarig, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-09-05
Expert : Lina Schött, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Judit Wefer, programledare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-29 t.o.m. 2019-12-13
Janine Alm Ericson, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Daniel Bernmar, kommunalråd /V, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Mikael Eskilandersson, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Emma Henriksson, styrelseledamot/föreläsare /KD, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Nina Larsson, förbundschef /L, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Per Lodenius, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Camilla Waltersson Grönvall, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Inga-Lena Arvidsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Cecilia Blanck, ordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Bo Blideman, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Victoria Engman-Broadley, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-10-11
Elin Holmgren, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-01-28
Birgitta Ljung, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Johnny Nilsson, rektor, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Olga Persson, generalsekreterare, fr.o.m. 2019-01-29 t.o.m. 2019-12-13
David Samuelsson, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-12-13
Ludvig Sandberg, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Ulrika Stuart Hamilton, fr.o.m. 2018-10-12 t.o.m. 2019-12-13
Karin Svedberg, ansvarig intressepolitik, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Maria von Troil, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Marita Öberg Molin, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Huvudsekreterare : Anna Hagstad, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-12-15
Sekreterare : Helena Henriksson, jurist, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:46 En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:56 Idéburen välfärd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om förutsättningarna för att införa ett system för individuell kompetensutveckling (N 1999:16) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om förutsättningarna för att införa ett system för individuell kompetensutveckling (N 1999:16)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:106
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:119 Individuellt kompetenssparande - med start år 2002
Medverkande :
Särskild utredare : Lil Ljunggren Lönnberg, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Stefan Ackerby, utredningschef, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Lars Bergendal, departementsråd, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Anders Forslund, docent, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Anders Franzén, kanslichef, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-08-27
Expert : Sten Hansen, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Carl Holmberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Nils-Fredrik Karlsson, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Jan Krylborn, direktör, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Carin Lindén, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Kjell Olsson, kansliråd, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Lena Wirkkala, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Sekreterare : Anneli Josefsson, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-06-18
Sekreterare : Anna Lynél, fr.o.m. 2000-09-04 t.o.m. 2001-01-21
Sekreterare : Johnny Nilsson, fr.o.m. 1999-12-21 t.o.m. 2001-01-14
Sekreterare : Lennart Östblom, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2001-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Styrgrupp inom Regeringskansliet med uppgift att utreda och föreslå åtgärder för personer som är socialbidragsberoende på grund av svårigheter att etablera sig på arbetsmarknaden (S 1999:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Styrgrupp inom Regeringskansliet med uppgift att utreda och föreslå åtgärder för personer som är socialbidragsberoende på grund av svårigheter att etablera sig på arbetsmarknaden (S 1999:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-04-08
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:54 Samverkan för färre bidrag och fler i jobb
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Westerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Margareta Foyer, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Charlotta Gustafsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Lars Johansson, G departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Jonny Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Agneta Rönn-Dicsfaluzy, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Erna Åberg-Zelmin, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Sekreterare : Lena Ståhl, fr.o.m. 1999-04-12 t.o.m. 1999-08-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1999:54 Samverkan för färre bidrag och fler i jobb [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:67, dir. 1996:71, och dir. 1997:104.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:27 En strategi för kunskapslyft och livslångt lärande.
SOU 1996:164 Livslångt lärande i arbetslivet - steg på vägen mot ett kunskapssamhälle
SOU 1996:188 Vuxenutbildare ser på sig själva.
SOU 1997:120 Vuxenpedagogik i Sverige Forskning, utbildning, utveckling. En karläggning
SOU 1997:158 Vuxenpedagogik i teori och praktik - kunskapslyftet i fokus.
SOU 1998:51 Vuxenutbildning och livslångt lärande. Delbetänkande 1 april 1999
SOU 1999:39 Vuxenutbildning för alla? - Andra året med kunskapslyftet.
SOU 1999:141 Från Kunskapslyftet till en strategi för Livslångt Lärande
SOU 2000:28 Kunskapsbygget 2000 - det livslånga lärandet.
Medverkande :
Ordförande : Anders Arneson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Elving Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Yvonne Andersson, fil.dr., fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Beatrice Ask, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1999-08-13
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-21
Ledamot : Björn Grip, rektor, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Lars Hjertén, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-08-14 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Bertil Karlberg, borgarråd, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-18
Ledamot : Agneta Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Anita Nahlbom, folkhögskolelärare, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Ulf Nilsson, adjunkt, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Berit Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Lars Rådh, borgarråd, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Christina Zedell, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Maria Bergendahl-Gerholm, fr.o.m. 1999-04-12 t.o.m. 2000-03-15
Sakkunnig : Maud Arbetsmarknadsdepartementet Carlsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-04-21
Sakkunnig : Eva-Maria TCO Danvid, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-07-02
Sakkunnig : Sven-Olov Folkbildningsförbundet Edvinsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Charlotta Finansdepartementet Gustafsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Nils-Åke TCO Holmgren, fr.o.m. 1997-07-03 t.o.m. 1998-10-26
Sakkunnig : Lars-Åke LO Henriksson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Suzanne Håkansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1999-04-26
Sakkunnig : Thomas Janson, fr.o.m. 1998-10-27 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunniga : Leif Lindberg, fr.o.m. 1999-04-05 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Inga-Britt SACO Lindström, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Christer Näringsdepartementet Marking, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1997-09-28
Sakkunnig : Johnny Utbildningsdepartementet Nilsson, fr.o.m. 1996-08-27 t.o.m. 2000-02-10
Sakkunnig : Margareta SAF Nygren, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-05-19
Sakkunnig : Marta Landstingsförbundet Olsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-09-17
Sakkunnig : Björn Rosengren, landshövding, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Johannes Sjögren, fr.o.m. 1998-04-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Auli Strandh, fr.o.m. 1998-09-18 t.o.m. 1999-04-04
Sakkunnig : Kerstin Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Lars Finansdepartementet Svensson, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1997-09-10
Sakkunnig : Mats Kommunförbundet Söderberg, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Sven-Erik Utbildningsdepartementet Wallin, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-08-26
Sakkunnig : Christer Wikfeldt, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Fredrik Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Heléne Finansdepartementet Ängmo, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1999-04-12
Expert : Sten Tillhammar, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-01
Ordförande : Björn Rosengren, landshövding, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Eva-Maria Danvid, ombudsman, TCO, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, ombudsman, LO, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Charlotta Krafft, ombudsman, SACO, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Bo-Per Larsson, sekreterare, Svenska Kommunförbundet, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Gunilla Strand, utredare, Landstingsförbundet, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Christer Wikfeldt, socionom, SAF, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Huvudsekreterare : Åsa Sohlman, departementsråd, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 2000-05-06
Sekreterare : Thorbjörn Levin, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 2000-04-21
Bitr. sekreterare : Marie Bucht, fr.o.m. 1995-10-16 t.o.m. 1997-01-31
Bitr. sekreterare : Johan Hedlund, byrådirektör, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 2000-04-24
Bitr. sekreterare : Eva Johannesson, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 1998-09-03
Bitr. sekreterare : Bodil Lampén, praktikant, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Mårten Sundmark, byråsekreterare, fr.o.m. 1998-10-19 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Marjut Torpo, assistent, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1998-02-28
Bitr. sekreterare : Karin Karlsson, assistent, fr.o.m. 1998-05-11 t.o.m. 2000-05-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

1994 års behörighetskommitté (S 1994:01) [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
1994 års behörighetskommitté (S 1994:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Utredningen har avgett :
SOU 1996:138 Ny behörighetsreglering på hälso- och sjukvårdens område m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulla Wadell, regeringsråd
Ledamot : Birgitta Andersson, kurator, fr.o.m. 1995-05-09
Ledamot : Ingrid Andersson, led. av riksdagen /s
Ledamot : Maud Ekendahl, led. av riksdagen /m
Ledamot : Anna Kokk, leg. sjuksköterska
Ledamot : Carina Moberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-04-21
Ledamot : Johnny Nilsson, landstingsråd
Ledamot : Ulla Orring, f.d. led. av riksdagen /fp
Ledamot : Britt Pagard, landstingsråd
Sakkunnig : Karin Odencrants, departementssekreterare
Sakkunnig : Helena Starup, departementsråd
Expert : Marianne Boivie, enhetschef
Expert : Monica Bäckman, ombudsman
Expert : Bo Hjern, docent
Expert : Carin Lyckéus, utredare
Expert : Alwa Nilsson, förbundsekreterare
Expert : Lennart Rinder, medicinalråd
Expert : Anita Werner, generaldirektör
Sekreterare : Leif Persson, rådman, t.o.m. 1996-10-31
Sekreterare : Eva Wendel, rådman, t.o.m. 1996-10-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman