Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Cecilia Blanck

Sök kontaktuppgifter till Cecilia Blanck på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Cecilia Blanck

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Cecilia Blanck medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen Stärkt assistans (S 2020:01) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen Stärkt assistans (S 2020:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-01-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:3 och dir. 2020:90
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 59 22 (Agdalen)
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 24 maj 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Malmberg, generaldirektör, fr.o.m. 2020-01-23
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Sakkunnig : Axel Ingvarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-01-01
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-11-15
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-11-15
Sakkunnig : Janna Törneman, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Hedvig Westphal, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Sakkunnig : Veronica Widell Edlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Petra Zettergren Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Charlotta Örn, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Cecilia Blanck, verksamhetschef, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Jonas Franksson, styrelseordförande, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Signe Holmlund Armerin, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Sophie Karlsson, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Mikael Klein, intressepolitisk chef, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Emelie Lindahl, avdelningschef, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-10-01
Expert : Nawfal Naji, förbundsjurist/kanslichef, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-05-26
Expert : Åsa Nordström, utredare, fr.o.m. 2020-10-02
Expert : Maria Persdotter, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-05-28
Expert : Jesper Symreng, jurist, fr.o.m. 2020-04-20
Sekreterare : Tomas Agdalen, utredare, fr.o.m. 2020-02-19 t.o.m. 2021-05-26
Sekreterare : Brigitta Hultblad, kansliråd, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Nina Karnehed, analytiker, fr.o.m. 2020-04-16 t.o.m. 2021-05-26
Sekreterare : Katarina Leffler, inspektör, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2021-05-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04) [ Avslutad 2019 ]
Utredningen om en tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:56 Idéburen välfärd
Medverkande :
Särskild utredare : Samuel Engblom, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2018-06-07 t.o.m. 2019-12-17
Expert : Sophia Anderberg, processråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Magnus Eriksson, utredare, fr.o.m. 2019-01-29 t.o.m. 2019-05-19
Expert : Carl-Johan Friman, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Ulrika Hektor, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Marcus Hellqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-09-05
Expert : Matilda Hårdänge, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-10-28
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-25 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Erik Hällströmer, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Magnus Lindbäck, jurist, fr.o.m. 2019-09-06 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Mattias Ljungkvist, upphandlingsjurist, fr.o.m. 2019-09-06 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Erika Moberg, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Nils Munthe, handläggare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Lotta Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Nina Radojkovic, segmentansvarig, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-09-05
Expert : Lina Schött, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Judit Wefer, programledare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-29 t.o.m. 2019-12-13
Janine Alm Ericson, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Daniel Bernmar, kommunalråd /V, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Mikael Eskilandersson, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Emma Henriksson, styrelseledamot/föreläsare /KD, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Nina Larsson, förbundschef /L, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Per Lodenius, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Camilla Waltersson Grönvall, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Inga-Lena Arvidsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Cecilia Blanck, ordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Bo Blideman, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Victoria Engman-Broadley, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-10-11
Elin Holmgren, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-01-28
Birgitta Ljung, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Johnny Nilsson, rektor, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Olga Persson, generalsekreterare, fr.o.m. 2019-01-29 t.o.m. 2019-12-13
David Samuelsson, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-12-13
Ludvig Sandberg, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Ulrika Stuart Hamilton, fr.o.m. 2018-10-12 t.o.m. 2019-12-13
Karin Svedberg, ansvarig intressepolitik, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Maria von Troil, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Marita Öberg Molin, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Huvudsekreterare : Anna Hagstad, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-12-15
Sekreterare : Helena Henriksson, jurist, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:46 En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:56 Idéburen välfärd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av yrket personlig assistent (S 2018:08) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av yrket personlig assistent (S 2018:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:1 Översyn av yrket personlig assistent – ett viktigt yrke som förtjänar bra villkor
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Lööw, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-10
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2018-12-21 t.o.m. 2019-10-20
Sakkunnig : Christina Janzon, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-21
Expert : Daniel Andersson, arbetsrättsexpert, fr.o.m. 2019-03-01
Expert : Cecilia Blanck, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Fredrik Borelius, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2018-12-21 t.o.m. 2019-02-28
Expert : Marina Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Karin Flyckt, utredare, fr.o.m. 2018-12-21 t.o.m. 2019-10-20
Expert : Erik Gunnarsson, sakkunnig, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Lars Hagström, juridisk rådgivare, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Mari Huupponen, utredare, fr.o.m. 2019-03-01
Expert : Margaretha Johansson, ombudsman, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Ulrika Lifvakt, handläggare, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Linus Nordenskär, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Maria Persdotter, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Henrik Petrén, branschansvarig, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Staffan Söderberg, utredare, fr.o.m. 2019-10-21
Expert : Oskar Taxén, ombudsman, fr.o.m. 2018-12-21 t.o.m. 2019-02-28
Huvudsekreterare : Johan Wockelberg Hedlund, utredare, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2020-01-16
Sekreterare : Karin Flyckt, samordnare, fr.o.m. 2019-10-01
Sekreterare : Maria Karanta, utredare, fr.o.m. 2018-12-03 t.o.m. 2020-01-16
Sekreterare : Linda Zetterström, student, fr.o.m. 2019-06-10 t.o.m. 2019-06-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:72 Översyn av yrket personlig assistent [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman