Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lina Schött

Sök kontaktuppgifter till Lina Schött på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lina Schött

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lina Schött medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om en tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:56 Idéburen välfärd
Medverkande :
Särskild utredare : Samuel Engblom, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2018-06-07 t.o.m. 2019-12-17
Expert : Sophia Anderberg, processråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Magnus Eriksson, utredare, fr.o.m. 2019-01-29 t.o.m. 2019-05-19
Expert : Carl-Johan Friman, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Ulrika Hektor, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Marcus Hellqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-09-05
Expert : Matilda Hårdänge, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-10-28
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-25 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Erik Hällströmer, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Magnus Lindbäck, jurist, fr.o.m. 2019-09-06 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Mattias Ljungkvist, upphandlingsjurist, fr.o.m. 2019-09-06 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Erika Moberg, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Nils Munthe, handläggare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Lotta Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Nina Radojkovic, segmentansvarig, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-09-05
Expert : Lina Schött, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Judit Wefer, programledare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-29 t.o.m. 2019-12-13
Janine Alm Ericson, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Daniel Bernmar, kommunalråd /V, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Mikael Eskilandersson, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Emma Henriksson, styrelseledamot/föreläsare /KD, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Nina Larsson, förbundschef /L, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Per Lodenius, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Camilla Waltersson Grönvall, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Inga-Lena Arvidsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Cecilia Blanck, ordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Bo Blideman, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Victoria Engman-Broadley, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-10-11
Elin Holmgren, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-01-28
Birgitta Ljung, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Johnny Nilsson, rektor, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Olga Persson, generalsekreterare, fr.o.m. 2019-01-29 t.o.m. 2019-12-13
David Samuelsson, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-12-13
Ludvig Sandberg, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Ulrika Stuart Hamilton, fr.o.m. 2018-10-12 t.o.m. 2019-12-13
Karin Svedberg, ansvarig intressepolitik, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Maria von Troil, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Marita Öberg Molin, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Huvudsekreterare : Anna Hagstad, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-12-15
Sekreterare : Helena Henriksson, jurist, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:46 En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:56 Idéburen välfärd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
OPS-utredningen (S 2018:01) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
OPS-utredningen (S 2018:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-02-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:9, dir. 2018:36 och dir. 2019:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:15 Strukturförändring och investering i hälso- och sjukvården – lärdomar från exemplet NKS
Medverkande :
Särskild utredare : Sofia Wallström, generaldirektör, fr.o.m. 2018-04-18
Expert : Karl Bergstrand, ämnesråd, fr.o.m. 2019-01-01
Expert : Helena Cantù, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-01
Expert : Nils-Eric Gustafsson, f.d. ekonomidirektör, fr.o.m. 2019-01-01
Expert : Matilda Hårdänge, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-01
Expert : Anna-Sara Lind, professor, fr.o.m. 2019-01-01
Ledamot : Magnus Mähring, professor, fr.o.m. 2019-01-01
Expert : Lina Schött, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-01
Ledamot : Ulrika Winblad, docent, fr.o.m. 2019-01-01
Sekreterare : Fredrik Andersson, avdelningschef, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2019-12-02
Sekreterare : Tim Holappa, jurist, fr.o.m. 2019-08-01 t.o.m. 2019-08-31
Sekreterare : Lars Karlander, jurist, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2019-08-31
Sekreterare : Lars Karlander, jurist, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2019-11-22
Sekreterare : Tina Nilsson, J enhetschef, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2020-02-16
Sekreterare : Svante Rasmuson, f.d. enhetschef, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:15 Strukturförändring och investering i hälso- och sjukvården [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om vissa förenklade upphandlingsregler (Fi 2017:05) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen om vissa förenklade upphandlingsregler (Fi 2017:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-06-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:69
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Ulfsdotter Forssell, advokat, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Maria Andersson Müller, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Anders Asplund, chefsjurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Pär Cronhult, chefsjurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Amir Daneshpip, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Ulrica Dyrke, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Åsa Edman, chefsjurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Magnus Ehn, processråd, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Anna Ekberg, enhetschef, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Victor Hagstedt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Ellen Hausel Heldahl, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Birgitta Henriksson, kammarrättsråd, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Stefan Holm, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Tomas Kjellgren, rådman, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Martin Kruse, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Patricia Lehman, bolagsjurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Rikard Lindmark, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Emma Regnér, ämnesråd, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Lina Schött, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Eva Sveman, förbundsjurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Oskar Taxén, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Sofia Tot, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Maria Vestergren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Sara Westerlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Sekreterare : Henrik Grönberg, fr.o.m. 2017-12-16 t.o.m. 2018-06-22
Sekreterare : Jonatan Wahlberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-06-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman