Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mikael Lindman

Sök kontaktuppgifter till Mikael Lindman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mikael Lindman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mikael Lindman medverkat i ( 10 st. ):

Kommittén för främjandet av ökad fysisk aktivitet (S 2020:06) [ Pågående ] [ Expert ]
Kommittén för främjandet av ökad fysisk aktivitet (S 2020:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 2020:40
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 mars 2023.
Medverkande :
Ordförande : Per Nilsson, rektor, fr.o.m. 2020-11-05
Ledamot : Caroline Waldheim, projektledare, fr.o.m. 2020-11-05
Särskild utredare : Johan Holmsäter, f.d. idrottslärare, fr.o.m. 2020-05-04 t.o.m. 2020-10-18
Expert : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Johannes Evers Gester, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Amanda Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Christine Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Dharmesh Shah, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Cecilia von Schéele, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Sekreterare : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-04 t.o.m. 2021-07-25
Sekreterare : Veronica Hejdelind, processledare, fr.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Ann-Kristine Hjelte, registrator, fr.o.m. 2020-08-03 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Mats Janson, kommunikatör, fr.o.m. 2020-05-18 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Marlene Makenzius, docent, fr.o.m. 2021-02-15 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Kajsa Mickelsson, utredare, fr.o.m. 2021-06-15
Sekreterare : Louise Stjernberg, docent, fr.o.m. 2021-03-08 t.o.m. 2021-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:40 Främjande av ökad fysisk aktivitet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om demokratvillkoren i statlig bidragsgivning (Ku 2018:01) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Demokrativillkorsutredning (Ku 2018:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:19
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 104, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 14 81 (Lindvall)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:35 Demokrativillkor för bidrag till civilsamhället Demokrativillkor för bidrag till civilsamhället - vägledning för handläggare
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Almgren, justitieråd, fr.o.m. 2018-03-08 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Johan Axhamn, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2018-09-27
Expert : Karin Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-09-28 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Lenita Freidenvall, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Julia Grosse, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Staffan Johansson, professor, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Rosaline Marbinah, universitetslektor/docent, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Anders Nordh, handläggare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Lotta Persson, avdelningschef, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Ludvig Sandberg, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Susanne Wallman Lundåsen, universitetslektor/docent, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Matilda Wärmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Huvudsekreterare : Daniel Lindvall, fr.o.m. 2018-03-21 t.o.m. 2019-06-20
Sekreterare : Marie Ericson, fr.o.m. 2018-03-21 t.o.m. 2019-06-20
Sekreterare : Linda Ferry, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-06-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:19 Demokrativillkoren i statlig bidragsgivning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:35 Demokrativillkor för bidrag till civilsamhället [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om en tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden (Fi 2018:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:56 Idéburen välfärd
Medverkande :
Särskild utredare : Samuel Engblom, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2018-06-07 t.o.m. 2019-12-17
Expert : Sophia Anderberg, processråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Magnus Eriksson, utredare, fr.o.m. 2019-01-29 t.o.m. 2019-05-19
Expert : Carl-Johan Friman, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Ulrika Hektor, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Marcus Hellqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-09-05
Expert : Matilda Hårdänge, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-10-28
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-25 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Erik Hällströmer, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Magnus Lindbäck, jurist, fr.o.m. 2019-09-06 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Mattias Ljungkvist, upphandlingsjurist, fr.o.m. 2019-09-06 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Erika Moberg, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Nils Munthe, handläggare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Lotta Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Nina Radojkovic, segmentansvarig, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-09-05
Expert : Lina Schött, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Judit Wefer, programledare, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-29 t.o.m. 2019-12-13
Janine Alm Ericson, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Daniel Bernmar, kommunalråd /V, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Mikael Eskilandersson, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Emma Henriksson, styrelseledamot/föreläsare /KD, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Nina Larsson, förbundschef /L, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Per Lodenius, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Camilla Waltersson Grönvall, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-13
Inga-Lena Arvidsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Cecilia Blanck, ordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Bo Blideman, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Victoria Engman-Broadley, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-10-11
Elin Holmgren, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-01-28
Birgitta Ljung, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Johnny Nilsson, rektor, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Olga Persson, generalsekreterare, fr.o.m. 2019-01-29 t.o.m. 2019-12-13
David Samuelsson, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-12-13
Ludvig Sandberg, sakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Ulrika Stuart Hamilton, fr.o.m. 2018-10-12 t.o.m. 2019-12-13
Karin Svedberg, ansvarig intressepolitik, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Maria von Troil, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Marita Öberg Molin, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-12-13
Huvudsekreterare : Anna Hagstad, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-12-15
Sekreterare : Helena Henriksson, jurist, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:46 En tydlig definition av idéburna aktörer i välfärden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:56 Idéburen välfärd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om centrala marknadsfrågor vid omregleringen av spelmarknaden (Fi 2018:03) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Spelmarknadsutredningen (Fi 2018:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:47, dir. 2019:18 och dir. 2020:77
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:64 Hästnäringens finansiering på den omreglerade spelmarknaden
SOU 2020:77 Ökat skydd och stärkt reglering på den omreglerade spelmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Lena Sörenson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Björn Axelsson, sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-05-31
Expert : Gustaf Hoffstedt, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mattias Hjelmberg, intressepolitiskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Anna Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Helene Karlsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-02-16
Expert : Eva Kaspersson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Benny Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Jenny Nilzon, vd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ulf Olovsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Andreas Prochazka, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Johan Röhr, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-08-18
Expert : Jens Schlyter, kansliråd, fr.o.m. 2019-02-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Christina Skogh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Zlata Tuco, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Hélène Westholm, f.d. kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Jonas Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Agneta Börjesson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Per Lodenius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Roland Utbult, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Arman Teimouri, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Vasiliki Tsouplaki, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Anna Wallentheim, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
John Weinerhall, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Huvudsekreterare : Susanne Ellegård, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-05-12
Huvudsekreterare : Jenny Ludvigsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Daniel Rinder, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-02-29
Sekreterare : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-11-29
Sekreterare : Ingrid Strömberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Spellicensutredningen (Fi 2015:11) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Spellicensutredningen (Fi 2015:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-09-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:95
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017-30 En omreglerad spelmarknad. Del 1 och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Hallstedt, fr.o.m. 2015-10-29
Sakkunnig : Carin Kappe, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2016-08-31
Expert : Anna Brooks, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2016-01-24
Expert : Frida-Louise Göransson, fr.o.m. 2015-11-09
Expert : Anders Hedberg, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2016-06-06
Expert : Anna Hedberg, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2016-10-09
Expert : Rebecca Heineman, fr.o.m. 2015-11-09
Expert : Helene Karlsson, fr.o.m. 2016-11-07
Expert : Eva Kaspersson, fr.o.m. 2016-10-10
Expert : Peter Lindholm, fr.o.m. 2016-04-12
Expert : Mikael Lindman, fr.o.m. 2015-11-09
Expert : Jan Nyquist, fr.o.m. 2015-11-17
Expert : Ulf Olovsson, fr.o.m. 2015-11-09
Expert : Ulrika Persson, fr.o.m. 2015-11-09
Expert : Bo Pettersson, G, fr.o.m. 2016-01-25
Expert : Marie Risbeck, fr.o.m. 2015-11-17
Expert : Johan Röhr, fr.o.m. 2015-11-09
Expert : Elisabeth Sheikh, fr.o.m. 2015-11-09
Expert : Christina Skogh, fr.o.m. 2016-09-01
Expert : Thomas Sundqvist, fr.o.m. 2015-11-09
Expert : Johan Tejbar, fr.o.m. 2016-06-07
Expert : Cecilia Torstensson, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2016-11-06
Expert : Hèléne Westholm, fr.o.m. 2015-11-09
Expert : Maria Wiberg, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2017-01-17
Stefan Bessman, fr.o.m. 2015-12-09
Per Binde, fr.o.m. 2015-12-09
Fredrik Burvall, fr.o.m. 2015-12-09
Ulf Engström, fr.o.m. 2015-12-09
Kim Grahn, fr.o.m. 2015-12-09
Bengt Hedlund, fr.o.m. 2015-12-09
Pierre Heramb, fr.o.m. 2016-12-08
Gustaf Hoffstedt, fr.o.m. 2015-12-09
Per Hultengård, fr.o.m. 2015-12-09
Patrick Hämquist, fr.o.m. 2015-12-09
Anders Johansson, fr.o.m. 2015-12-09
Jakob Jonson, fr.o.m. 2015-12-09
Lena Lassenius, fr.o.m. 2015-12-09
Maria Lindström, fr.o.m. 2015-12-09
Peter Moilanen, fr.o.m. 2015-12-09
Ronny Nilsson, fr.o.m. 2015-12-09 t.o.m. 2016-12-07
Håkan Rossberg, fr.o.m. 2015-12-09
Morten Rønde, fr.o.m. 2015-12-09
Hans Sahlin, fr.o.m. 2015-12-09
Anna Sandborgh, fr.o.m. 2015-12-09
Hasse Skarplöth, fr.o.m. 2015-12-09
Gustav Sundgren, fr.o.m. 2015-12-09
Håkan Wall, fr.o.m. 2015-12-09
Anders Årbrandt, fr.o.m. 2015-12-09
Sara-Lena Bjälkö, fr.o.m. 2015-12-11
Agneta Börjesson, fr.o.m. 2015-12-11
Gunilla Carlsson, fr.o.m. 2015-12-11
Rossana Dinamarca, fr.o.m. 2015-12-11
Bengt Eliasson, fr.o.m. 2015-12-11
Olof Lavesson, fr.o.m. 2015-12-11
Per Lodenius, fr.o.m. 2015-12-11
Roland Utbult, fr.o.m. 2015-12-11
Huvudsekreterare : Karolina Gustafsson, fr.o.m. 2016-02-01
Sekreterare : Maria Wennerberg-Sedigh, fr.o.m. 2015-11-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:95 Omreglering av spelmarknaden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:30 En omreglerad spelmarknad [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ett stärkt och självständigt civilsamhälle (U 2014:04) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om ett stärkt och självständigt civilsamhälle (U 2014:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-03-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:40 och dir. 2015:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:13 Palett för ett stärkt civilsamhälle
Medverkande :
Särskild utredare : Dan Ericsson, fr.o.m. 2014-03-31 t.o.m. 2016-02-29
Sakkunnig : Maria Nilson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Sakkunnig : Tyri Öhman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Alexander Akhlaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2015-02-01
Expert : Jenny Andersson Rivas, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2015-02-01
Expert : Anna-Karin Berglund, handläggare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Tarja Birkoff, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Emmy Bornemark, handläggare, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Victoria Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Maria Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2015-05-24
Expert : Gerhard Holmgren, handläggare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Stefan Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Mikael Lindman, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Lena Ljungberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Anna Spinnell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Katja Stenport Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2015-02-01
Sekreterare : Pernilla Arrland, fr.o.m. 2015-05-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Maria Graner, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Karolina Larfors, fr.o.m. 2014-04-24 t.o.m. 2016-03-20
Sekreterare : Susanne Ritseson, fr.o.m. 2015-04-08 t.o.m. 2015-04-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:13 Palett för ett stärkt civilsamhälle [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om skärpningar i vapenlagstiftningen (Ju 2012:03) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om skärpningar i vapenlagstiftningen (Ju 2012:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-03-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:19
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:7 Skärpningar i vapenlagstiftningen
Medverkande :
Särskild utredare : Doris Högne Rydheim, rektor polishögskolan, fr.o.m. 2012-03-22 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Mikaela Bexar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Ann-Sofie Bodin, kansliråd, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Patrik Hertzman, förste forensiker, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Mikael Lindman, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Peter Thorsell, kommissarie och verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Gunnar Wärnberg, kriminalinspektör, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Sekreterare : Charlotte Biörklund Uggla, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2013-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:19 Skärpningar i vapenlagstiftningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:7 Skärpningar i vapenlagstiftningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en ny organisation för antidopningsverksamhet (Ku 2009:03) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om en ny organisation för antidopningsverksamhet(Ku 2009:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-12-03
Direktiv för utredningen,se dir. 2009:116 och dir. 2010:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:10 Antidopning Sverige. En ny väg för arbetet mot dopning
Medverkande :
Särskild utredare : Malin Eggertz Forsmark, förbundsordförande, fr.o.m. 2009-12-08 t.o.m. 2011-01-11
Sakkunnig : Ingemar Ericson, styrelseledamot, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Sakkunnig : Mikael Lindman, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Sakkunnig : Ralf Löfstedt, ämnesråd, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Stewe Alm, strategisk analytiker, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Ann-Charlotte Bragsjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Catharina Fernquist, dataråd, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Elin Johansson, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Kajsa Mickelsson, folkhälsoutredare, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Håkan Nyberg, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Expert : Eva Rydhammer, avdelningschef, fr.o.m. 2010-02-24 t.o.m. 2011-01-11
Huvudsekreterare : Tomas Johansson, fr.o.m. 2010-01-07 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Kristina Olinder, fr.o.m. 2009-12-08 t.o.m. 2010-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:10 Antidopning Sverige – En ny väg för arbetet mot dopning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stiftelse- och föreningsskatteutredningen (Fi 2007:09) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Stiftelse- och föreningsskatteutredningen (Fi 2007:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:65 Moderniserade skatteregler för ideell sektor
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Kindlund, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-06-30
Sakkunnig : Fredrik Löfstedt, fr.o.m. 2007-09-17
Sakkunnig : Peter Melz, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Johan Almenberg, fr.o.m. 2009-02-24
Expert : Rickard Andersson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Richard Arvidsson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Niklas Ekstrand, fr.o.m. 2008-11-12
Expert : Michael Erliksson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Brita Löfgren Lewin, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Mikael Lindman, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Karin Mattsson Weijber, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Malin Nilsson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Maria Lundqvist Norlin, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Susanne Reuterswärd, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Johan Sandberg, fr.o.m. 2008-04-15
Expert : Lena Sellgren Dahl, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-04-15
Expert : Torbjörn Spector, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Ingmari Öhman, fr.o.m. 2007-09-17
Sekreterare : Gunilla Landmark, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-07-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:65 Moderniserade skatteregler för ideell sektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utvärdering av statens stöd till idrotten (Ju 2006:08) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om utvärdering av statens stöd till idrotten (Ju 2006:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-08-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:88
Den 21 december 2006 beslutade regeringen att avsluta utredningen. Uppdraget avslutades den 31 december 2006.
Medverkande :
Särskild utredare : Kjell Nordström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-08-17 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Mikael Lindman, skattejurist, fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2006-12-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:88 Utvärdering av statens stöd till idrotten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman