Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Äldreutredningen (S 2014:02)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Äldreutredningen (S 2014:02) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 24 st. ♀ 11 ♂ 13 ) :

Ellen Hausel Heldahl  []  ( Särskild utredare )
Ulf Eliasson  []  ( Sakkunnig )
Per Engström  []  ( Sakkunnig )
Johan Karlander  []  ( Sakkunnig )
Helena von Knorring  []  ( Sakkunnig )
Sofia Landelius  []  ( Sakkunnig )
Kent Löfgren  []  ( Sakkunnig )
Karin Mossler  []  ( Sakkunnig )
Gert Alaby  []  ( Expert )
Greger Bengtsson  []  ( Expert )
Gösta Bucht  []  ( Expert )
Raymond Dahlberg  []  ( Expert )
Ellinor Englund  []  ( Expert )
Anna Jansson  []  ( Expert )
Per-Niklas Lowén  []  ( Expert )
Lisbeth Staaf-Igelström  []  ( Expert )
Anne-Marie Svensson  []  ( Expert )
Karin Thalén  []  ( Expert )
Johanna Ulfvarsson  []  ( Expert )
Kristina Jennbert  []  ( Sekreterare )
Hans Jeppson  []  ( Sekreterare )
Gert Knutsson  []  ( Sekreterare )
Per Anders Lenhov  []  ( Sekreterare )
Hans Petterson  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Äldreutredningen (S 2014:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-01-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:2
Utredningen har genom regeringsbeslut den 30 oktober 2014 avslutats.
Medverkande :
Särskild utredare : Ellen Hausel Heldahl, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-01-13
Sakkunnig : Ulf Eliasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Per Engström, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-09-10
Sakkunnig : Johan Karlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Helena von Knorring, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-08-18
Sakkunnig : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Kent Löfgren, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Karin Mossler, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Hans Pettersson, G ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-11
Expert : Gert Alaby, socialråd, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Greger Bengtsson, handläggare, t.o.m. 2014-08-19
Expert : Gösta Bucht, professor emeritus, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Raymond Dahlberg, samordnare, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Anna Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Per-Niklas Lowén, handläggare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-08-18
Expert : Lisbeth Staaf-Igelström, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Anne-Marie Svensson, divisionschef, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Karin Thalén, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Johanna Ulfvarsson, utredare, fr.o.m. 2014-02-01
Sekreterare : Kristina Jennbert, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Hans Jeppson, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2104-12-31
Sekreterare : Gert Knutsson, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Per Anders Lenhov, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2014-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman