Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Hans Petterson

Sök kontaktuppgifter till Hans Petterson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Hans Petterson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Hans Petterson medverkat i ( 5 st. ):

Bonus-malus-utredningen (Fi 2015:05) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Bonus-malus-utredningen (Fi 2015:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-05-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:33 Ett bonus-malus-system för nya lätta fordon
Medverkande :
Särskild utredare : Petter Classon, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2016-04-29
Expert : Stefan Andersson, G, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Jonny Geidne, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Kristina Holmgren, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Helena Johansson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Håkan Johansson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Martin Larsson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Elly-Ann Lindström, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Hans Pettersson, G, fr.o.m. 2015-06-25
Sekreterare : Karin Brandqvist, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2016-05-15
Sekreterare : Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2015-08-15 t.o.m. 2016-04-29
Sekreterare : Henrik Jaldell, fr.o.m. 2015-08-15 t.o.m. 2016-04-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:59 Ett bonus-malus-system för lätta fordon [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:33 Ett bonus-malus-system för nya lätta fordon [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Äldreutredningen (S 2014:02) [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]
Äldreutredningen (S 2014:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-01-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:2
Utredningen har genom regeringsbeslut den 30 oktober 2014 avslutats.
Medverkande :
Särskild utredare : Ellen Hausel Heldahl, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-01-13
Sakkunnig : Ulf Eliasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Per Engström, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-09-10
Sakkunnig : Johan Karlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Helena von Knorring, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-08-18
Sakkunnig : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Kent Löfgren, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Karin Mossler, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Hans Pettersson, G ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-11
Expert : Gert Alaby, socialråd, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Greger Bengtsson, handläggare, t.o.m. 2014-08-19
Expert : Gösta Bucht, professor emeritus, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Raymond Dahlberg, samordnare, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Anna Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Per-Niklas Lowén, handläggare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-08-18
Expert : Lisbeth Staaf-Igelström, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Anne-Marie Svensson, divisionschef, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Karin Thalén, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Johanna Ulfvarsson, utredare, fr.o.m. 2014-02-01
Sekreterare : Kristina Jennbert, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Hans Jeppson, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2104-12-31
Sekreterare : Gert Knutsson, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Per Anders Lenhov, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2014-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om fossiloberoende fordonsflotta (N 2012:05) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om fossiloberoende fordonsflotta (N 2012:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-07-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:84 Fossilfrihet på väg - Del 1 och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Johansson Thomas B., fr.o.m. 2012-07-05 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Jessica Alenius, vice vd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Eva Alfredsson, analytiker, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Agnetha Alriksson, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Stefan Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Svante Axelsson, kanslichef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Christian Azar, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2012-12-16
Sakkunnig : Henrik Dahlsson, fordonsgasansvarig, fr.o.m. 2013-10-22 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anna Dubois, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Michelle Ekman, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-10-21
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Hillevi Hejenstedt, rättslig expert, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-04-30
Sakkunnig : Elisabet Idar Angelov, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Mikael Johannesson, tf. enhetschef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Bengt Kriström, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Per Kågeson, professor, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Martin Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anders Lewald, enhetschef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Lars Nilsson, E miljödirektör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Fredrik Odelram, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Martin Palm, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Hans Pettersson, G ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anders Roth, miljöchef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Eva Sunnerstedt, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Ebba Tamm, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anna Wallentin, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Henrik Wingfors, jur.kand., fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Huvudsekreterare : Per Kågeson, fr.o.m. 2012-07-05 t.o.m. 2013-10-09
Sekreterare : Hillevi Hejenstedt, rättslig expert, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Lina Jonsson, fr.o.m. 2012-09-04 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Jonas Westin, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-10-31
Kristina Holmgren, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-10-31
Olle Hådell, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-12-16
Håkan Johansson, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:84 Fossilfrihet på väg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vägtrafikskatteutredningen (Fi 2001:08) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Vägtrafikskatteutredningen (Fi 2001:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:12, dir. 2002:26 och dir. 2004:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:64 Vissa vägtrafikskattefrågor
Medverkande :
Särskild utredare : Valter Nilsson, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Michael Berg, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Sara Emanuelsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-01-14
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Agnes von Gersdorff, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-31
Expert : Mats-Olof Hansson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Elin Kronqvist, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-02-04
Expert : Jan Larsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Gabriella Loman, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-06-22
Expert : Bengt Magnusson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Larsolov Olsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Hans Pettersson, G, fr.o.m. 2003-01-15 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Christer Rydmell, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Katrin Zimmer, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Hans Öhgren, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-02-04
Gösta Centerpartiet Andersson, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lars Miljöpartiet Berggren, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Claes-Göran Socialdemokraterna Brandin, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lennart Folkpartiet Liberalerna Fremling, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Johnny Kristdemokraterna Gylling, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Jan Evert Moderata Samlingspartiet Rådhström, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lisbeth Socialdemokraterna Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Karin Vänsterpartiet Svensson Smith, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Sekreterare : Ewa Hagard Linander, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Henrik Hammar, fr.o.m. 2001-11-19 t.o.m. 2004-06-30
Sekreterare : Johan Sanner, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:64 Vissa vägtrafikskattefrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:63 Skatt på väg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Biogasutredningen (N 1998:02) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Biogasutredningen (N 1998:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:33.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:157 Biogas som fordonsbränsle
Medverkande :
Särskild utredare : Svante Englund, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 1998-08-24 t.o.m. 1999-04-09
Expert : Lars Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Tom Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Bengt Blad, handläggare, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Stefan Edman, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Olof Hådell, civilingenjör, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Marie Ingerup, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Irene Kolare, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Urban Kärrmarck, programdirektör, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-04-09
Expert : Alexandra Norén, byrådirektör, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Harald Perby, departementssekretare, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Hans Pettersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Sekreterare : Urban Kärrmarck, t.o.m. 1999-04-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:157 Biogas som fordonsbränsle [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman