Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ellinor Englund

Sök kontaktuppgifter till Ellinor Englund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ellinor Englund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ellinor Englund medverkat i ( 10 st. ):

Utredningen Stärkt assistans (S 2020:01) [ Pågående ] [ Expert ]
Utredningen Stärkt assistans (S 2020:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-01-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:3 och dir. 2020:90
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 59 22 (Agdalen)
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 24 maj 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Malmberg, generaldirektör, fr.o.m. 2020-01-23
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Sakkunnig : Axel Ingvarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-01-01
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-11-15
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-11-15
Sakkunnig : Janna Törneman, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Hedvig Westphal, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Sakkunnig : Veronica Widell Edlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Petra Zettergren Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Charlotta Örn, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Cecilia Blanck, verksamhetschef, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Jonas Franksson, styrelseordförande, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Signe Holmlund Armerin, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Sophie Karlsson, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Mikael Klein, intressepolitisk chef, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Emelie Lindahl, avdelningschef, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-10-01
Expert : Nawfal Naji, förbundsjurist/kanslichef, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-05-26
Expert : Åsa Nordström, utredare, fr.o.m. 2020-10-02
Expert : Maria Persdotter, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-05-28
Expert : Jesper Symreng, jurist, fr.o.m. 2020-04-20
Sekreterare : Tomas Agdalen, utredare, fr.o.m. 2020-02-19
Sekreterare : Brigitta Hultblad, kansliråd, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Nina Karnehed, analytiker, fr.o.m. 2020-04-16
Sekreterare : Katarina Leffler, inspektör, fr.o.m. 2020-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

LSS-utredningen (S 2016:03) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
LSS-utredningen (S 2016:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-05-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:40, dir. 2017:92, dir. 2017:120 och 2018:35
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen 103 33 Stockholm, tel. 08-405 10 00
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:88 Översyn av insatser enligt LSS och assistansersättning Del 1 & 2
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Malmborg, f.d. särskild utredare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2019-01-10
Särskild utredare : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-05-26 t.o.m. 2017-07-31
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-12-15
Sakkunnig : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Sakkunnig : Madeleine Lahdo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-05-22
Sakkunnig : Malin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-01-31
Sakkunnig : Susanna Pålsson Alstergren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-01-16
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Andreas Ådahl, kansliråd, fr.o.m. 2017-01-17 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Lena Carp, inspektör, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Signe Holmlund Armerin, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Cecilia Molinder Berglund, jurist, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Mikael Klein, intressepolitisk chef i Funktionsrätt i Sverige, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-12-15
Expert : , Kölhed, Pelle 2:e vice ordförande Handikappförbundet (HSO), fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Jenny Rehnman, avdelningschef, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-05-22
Expert : Mille Salomaa, utredare, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Håkan Thomsson, förbundsordförande Synskadades riksförbund (SRF), fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Bengt /L Eliasson
Cecilia /M Widegren
Per /C Lodenius
Emma /KD Henriksson
Carina /SD Herrstedt
Mikael /S Dahlqvist
Maj /V Karlsson
Stefan /MP Nilsson
Sekreterare : Brigitta Hultblad, analytiker, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Helena Höög, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2019-01-10
Sekreterare : Marie Jakobsson Randers, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Cecilia Ljung, fr.o.m. 2017-01-01 t.o.m. 2019-01-10
Sekreterare : Mattias Ossowicki, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Marie Stegard Lind, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Anders Viklund, fr.o.m. 2016-06-27 t.o.m. 2019-01-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:88 Översyn av insatser enligt LSS och assistansersättningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Äldreutredningen (S 2014:02) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Äldreutredningen (S 2014:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-01-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:2
Utredningen har genom regeringsbeslut den 30 oktober 2014 avslutats.
Medverkande :
Särskild utredare : Ellen Hausel Heldahl, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-01-13
Sakkunnig : Ulf Eliasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Per Engström, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-09-10
Sakkunnig : Johan Karlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Helena von Knorring, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-08-18
Sakkunnig : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Kent Löfgren, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Karin Mossler, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Hans Pettersson, G ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-11
Expert : Gert Alaby, socialråd, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Greger Bengtsson, handläggare, t.o.m. 2014-08-19
Expert : Gösta Bucht, professor emeritus, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Raymond Dahlberg, samordnare, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Anna Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Per-Niklas Lowén, handläggare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-08-18
Expert : Lisbeth Staaf-Igelström, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Anne-Marie Svensson, divisionschef, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Karin Thalén, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Johanna Ulfvarsson, utredare, fr.o.m. 2014-02-01
Sekreterare : Kristina Jennbert, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Hans Jeppson, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2104-12-31
Sekreterare : Gert Knutsson, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Per Anders Lenhov, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2014-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

ToR-utredningen. Utredningen om trygghetssystemen och internationell rörlighet (S 2014:17) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
ToR-utredningen. Utredningen om trygghetssystemen och internationell rörlighet (S 2014:17)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-07-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:109 och dir. 2015:133
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 405 10 00
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:5 Svensk social trygghet i en globaliserad värld
Medverkande :
Särskild utredare : Per Åkesson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2017-01-31
Sakkunnig : Ulrika Axelsson Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-29
Sakkunnig : Joakim Beck-Friis, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-13
Sakkunnig : Katarina Fried, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-08
Sakkunnig : Johanna Gokall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-09-01
Sakkunnig : Parthena Hantzaridou, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01
Sakkunnig : Stefan Härmä, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-27
Sakkunnig : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-04-12
Sakkunnig : Kristin Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-08-14
Sakkunnig : Kristin Sinclair, departementsekreterare, fr.o.m. 2016-04-13
Sakkunnig : Malin Skäringer, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-01
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-29 t.o.m. 2015-12-14
Sakkunnig : Joakim Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-15 t.o.m. 2016-10-16
Sakkunnig : Jennie Waldelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-04-28
Sakkunnig : Emma Wännström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-04-29 t.o.m. 2016-11-30
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-04-28
Sakkunnig : Madeleine Öhberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-29
Sakkunnig : Charlotta Örn, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-17
Expert : Pia Blank Thörnroos, rättslig expert, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Thomas Erhag, docent, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Emma Holm, jur.dr., fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Kent Larsson, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Jaan Paju, doktorand, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Kjell Skoglund, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Ulf Staffansson, tf. enhetschef, fr.o.m. 2014-09-01
Sekreterare : Marie Jakobsson Randers, fr.o.m. 2014-11-01 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Brita Kaltenbrunner Bernitz, fr.o.m. 2014-11-01 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Maria Karlman Noleryd, fr.o.m. 2014-11-01 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Wenche Skoglund, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Niklas Österlund, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2017-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:5 Svensk social trygghet i en globaliserad värld [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ägarprövningsutredningen (Fi 2012:11) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Ägarprövningsutredningen (Fi 2012:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:131, dir. 2014:3, dir. 2014:141 och 2015:1
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100 A, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:7 Krav på privata aktörer i välfärden
Medverkande :
Särskild utredare : Cristina Eriksson Stephansson, fr.o.m. 2014-10-14 t.o.m. 2015-02-27
Särskild utredare : Eva Lindström, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2014-10-13
Sakkunnig : Mats Brandt, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2014-05-26
Sakkunnig : Johan Karlander, fr.o.m. 2014-05-27 t.o.m. 2014-11-03
Expert : Anna Barklund, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Åsa Edman, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Ellinor Englund, fr.o.m. 2014-11-25
Expert : Evelina Englund, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Karin Flemström, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Anna Gralberg, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Ellen Hausel-Heldahl, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Sara Johansson, S, fr.o.m. 2014-02-11
Expert : Martina Jäderlund, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Tarja Keskimaula, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Marika Kurlberg, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Sofia Landelius, fr.o.m. 2014-02-11
Expert : Eva Ljungbert, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Christofer Montell, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Niklas Ridoff, fr.o.m. 2014-11-04
Expert : Gunnel Schön, fr.o.m. 2014-03-13
Expert : Ann-Christin Sultan, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Katarina Sundberg, fr.o.m. 2013-06-01
Expert : Daniel Sunnesson, fr.o.m. 2014-02-11
Expert : Mathias Sylwan, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2014-11-24
Huvudsekreterare : Cristina Eriksson Stephansson, fr.o.m. 2013-04-08 t.o.m. 2014-10-13
Sekreterare : Ingrid Brännare, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-02-13
Sekreterare : Gunilla Lundquist, fr.o.m. 2013-04-18 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Elin Sundberg, fr.o.m. 2013-07-08 t.o.m. 2015-02-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:7 Krav på privata aktörer i välfärden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-07-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:93, dir. 2009:93, dir. 2010:88 och dir. 2011:107
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:17 Psykiatrin och lagen - tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Jerry Eriksson, kammarrättslagman, fr.o.m. 2008-11-19
Expert : Lisbeth Abrahamsson, inspektör, fr.o.m. 2010-03-01
Expert : Nina Alander, jurist, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Martin Borgeke, justitieråd, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Kjell Broström, ombudsman, fr.o.m. 2011-02-01
Expert : Astrid Eklund, överåklagare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-08-01
Expert : Jan-Olof Forsén, förbundsordförande, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Christian Groth, chefsrådman, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Stig Götmar, överläkare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Bengt Ivarsson, advokat, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Lars von Knorring, professor, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Marianne Kristiansson, docent och verksamhetschef, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Pernilla Krusberg, handläggare, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2011-07-31
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, förbundsjurist, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-09-03
Expert : Lars Håkan Nilsson, medicinsk rådgivare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Anders Printz, enhetschef, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Per-Olof Sjöblom, förvaltningschef, fr.o.m. 2009-07-09
Expert : Marianne Sundqvist, överläkare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Jesper Svedberg, regionchef, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Ing-Marie Wieselgren, handläggare, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Eva Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-12-31
Sakkunnig : Hans Hagelin, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Sara Johansson, S departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01
Sakkunnig : Inger Laudon, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Göran Nilsson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-03-12
Petter Asp, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Nils Jareborg, professor emeritus, fr.o.m. 2011-02-25
Claes Lernestedt, universitetslektor, fr.o.m. 2011-02-25
Stefan Reimer, chefsrådman, fr.o.m. 2011-02-25
Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Sekreterare : Anna Billing, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Thorbjörn Lindvall, rådman, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Ulrika Ohlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:17 Psykiatrin och lagen – tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Frittvalutredningen (S 2007:04) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Frittvalutredningen (S 2007:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:38, dir. 2007:149 och dir. 2007:180
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:15 LOV att välja - Lag Om Valfrihetssystem
Medverkande :
Särskild utredare : Acko Ankarberg Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 2007-03-01
Sakkunnig : Petra Bergman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-05
Sakkunnig : Ulrika Dackeby, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-07 t.o.m. 2007-05-31
Sakkunnig : Åsa Edman, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Eva Fridén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Kent Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Mats Nilsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-12-01
Sakkunnig : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Helena Axestam, projektledare, fr.o.m. 2007-05-07
Expert : Roger Molin, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2007-12-01
Expert : Eva Sveman, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-05-07
Expert : Lena Svensson, handläggare, fr.o.m. 2007-05-07
Sekreterare : Ellinor Englund, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Ellen Hausel Heldahl, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-28
Sekreterare : Jörgen Preuss, fr.o.m. 2007-11-20 t.o.m. 2008-02-28
Sekreterare : Eva Sjögren, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2008-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:15 LOV att välja – Lag Om Valfrihetssystem [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om socialtjänsten och den fria rörligheten (S 2004:04) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om socialtjänsten och den fria rörligheten (S 2004:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:61 och dir. 2004:157
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:34 Socialtjänsten och den fria rörligheten
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Lundgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-05-12
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-08-23 t.o.m. 2004-10-31
Sakkunnig : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Magnus Mathiasson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Niklas Sjölin, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-08-23 t.o.m. 2005-02-01
Sakkunnig : Lars Wennerström, regeringsråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Cafer Uzunel, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Else Berglund, analytiker, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Johan Bonander, expert, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Elis Envall, utredare, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Anne Rundquist, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Eva-Lotta Sandström, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Gunlög Stenfelt, förvaltningschef, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Lena Zethraeus, kanslijurist, fr.o.m. 2004-08-23
Sekreterare : Charlotte Waas, fr.o.m. 2004-07-05 t.o.m. 2005-05-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:34 Socialtjänsten och den fria rörligheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:81, dir. 2002:20, dir. 2003:111 och dir. 2004:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:83 Hjälpmedel
SOU 2004:103 LSS - Särskilt personligt stöd m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-10-18
Sakkunnig : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-23
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Karin Liby, fr.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Sofia Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Merja Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Expert : Eva Björk, verksamhetschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan Breding, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ann-Charlotte Carlberg, kanslichef, fr.o.m. 2002-09-25
Expert : Ulla Clevnert, fr.o.m. 2003-02-17
Expert : Ylva Eklund, fr.o.m. 2003-02-21
Expert : Caisa Ekstrand, lärare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2003-05-25
Expert : Susann Forsberg, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Anna-Karin Gullberg, byrådirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Per Gunvall, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Christina Janzon, byrådirektör, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-01-06
Expert : Pelle Kölhed, ombudsman, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Bodil Ljunghall, t.o.m. 2003-03-11
Expert : Per-Olov Nylander, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan-Peter Strömgren, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15 t.o.m. 2003-05-24
Expert : Håkan Walander, sakkunnig, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Sekreterare : Ann-Christine Johnsson, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Maria Krönmark, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-08-29
Sekreterare : Margita Lundman, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-08-08
Sekreterare : Ian MacArthur, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Camilla Nordgren, fr.o.m. 2004-08-30 t.o.m. 2004-09-03
Sekreterare : Greger Nyberg, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:83 Hjälpmedel [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:103 LSS – Särskilt personligt stöd m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Socialdatautredningen (S 1997:15) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Socialdatautredningen (S 1997:15)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-09-04
Direktiv för utredningen, se dir.1997:108.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:109 Behandling av personuppgifter inom socialtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 1997-12-17
Expert : Ellinor Englund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Jan Evers, f.d. universitetslektor, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Per Jansson, arkivråd, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Gunilla Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Sören Öman, chefsjurist, fr.o.m. 1998-04-02
Sekreterare : Lars Henriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-10-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:109 Behandling av personuppgifter inom socialtjänsten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman