Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Greger Bengtsson

Sök kontaktuppgifter till Greger Bengtsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Greger Bengtsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Greger Bengtsson medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om en äldreomsorgslag och stärkt medicinsk kompetens i kommuner (S 2020:16) [ Pågående ] [ Expert ]
Utredningen om en äldreomsorgslag och stärkt medicinsk kompetens i kommuner (S 2020:16)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:142
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 31 45 (Andersson), webbplats: sou.gov.se/aldreomsorg
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 juni 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Olivia Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2020-12-22 t.o.m. 2022-06-30
Sakkunnig : Catasus Hector, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-27 t.o.m. 2022-02-13
Sakkunnig : Linnea Englund Davidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-02-14
Sakkunnig : Monica Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-01 t.o.m. 2021-09-16
Sakkunnig : Petra Ferngren Zetterberg, ämnesråd, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Johanna Hedström, kansliråd, fr.o.m. 2021-09-20
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-01 t.o.m. 2021-09-16
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Marzia Kristensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-09-20
Sakkunnig : Kristoffer Lundberg, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Unni Mannerheim, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-01 t.o.m. 2021-09-23
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Bitte Bråstad, chefsjurist, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Eva Eriksson, förbundsordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Mari Huupponen, utredare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Ann-Marie Högberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Lisbeth Löpare Johansson, samordnare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Ingmar Skoog, professor, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Marta Szebehely, professor emerita, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Christina Tallberg, ordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Marina Tuutma, ordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Erik Wessman, utredare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Daniel Zetterberg, utredare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Marie Åberg, tillsynschef, fr.o.m. 2021-04-01
Sekreterare : Louise Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-13
Sekreterare : Elisa Baroni, kansliråd, fr.o.m. 2021-09-20 t.o.m. 2022-05-31
Sekreterare : Brigitta Hultblad, kansliråd, fr.o.m. 2021-09-20 t.o.m. 2022-05-31
Sekreterare : Malin Lundberg, verksjurist, fr.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Katrin Westlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-01-25
Clara Aranda, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2021-04-19
Margareta Fransson, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2021-04-20
Ulrika Heindorf, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2021-04-27
Kristina Nilsson, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2021-05-05
Sofia Nilsson, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2021-04-09
Karin Rågsjö, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2021-04-21
Erik Slottner, kommunfullmäktigeledamot Stockholm Stad (KD), fr.o.m. 2021-04-20
Barbro Westerholm, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2021-04-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:142 En äldreomsorgslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Rut-utredningen (Fi 2019:03) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Rut-utredningen (Fi 2019:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-06-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:26 och dir. 2019:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:5 Fler ruttjänster och höjt tak för rutavdraget
SOU 2020:52 Rutavdrag för äldre
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Rehnberg, f.d. avdelningschef, fr.o.m. 2019-06-13 t.o.m. 2020-09-16
Expert : Maria Ahlsten, utredare, fr.o.m. 2020-03-20 t.o.m. 2020-09-16
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2019-10-08 t.o.m. 2020-09-16
Expert : Viveca Bergstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2019-08-26
Expert : Pia Blank Thörnroos, rättslig expert, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2020-09-16
Expert : Charlotta Broman, ämnesråd, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Marina Ekenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-27 t.o.m. 2020-09-16
Expert : Magnus Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2020-09-16
Expert : Kjell Hansson, förbundsstyrelseledamot, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2020-09-16
Expert : Henrik Hasslemark, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2020-09-16
Expert : Evelina Kogsta, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2020-09-16
Expert : Johan Lidefelt, nationalekonom, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2020-09-16
Expert : Thomaz Ohlsson, handläggare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2019-10-07
Expert : Christina Tallberg, ordförande, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2020-09-16
Expert : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2020-09-16
Sekreterare : Trine Daleng, skattehandläggare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-01-16
Sekreterare : Catarina Fäger, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-09-18
Sekreterare : Jenny von Greiff, ämnesråd, fr.o.m. 2019-08-29 t.o.m. 2020-01-16
Sekreterare : Maria Gustafsson, sekreterare, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:26 Utvidgningar av rutavdraget [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:100 Tilläggsdirektiv till Rut-utredningen (Fi 2019:03) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:5 Fler ruttjänster och höjt tak för rutavdraget [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2020:52 Rutavdrag för äldre [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om välfärdsteknik i äldreomsorgen (S 2018:11) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Utredningen om välfärdsteknik i äldreomsorgen (S 2018:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:82
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:14 Framtidens teknik i omsorgens tjänst
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Larsson, civilingenjör, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Martina Bergström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-24
Sakkunnig : Annelie Hagdahl, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-04-18
Sakkunnig : Eva Hålander, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-10-23
Sakkunnig : Karl Kjäll, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Therese Kristensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-04-15
Sakkunnig : Marcus Nydén, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Pontus von Bahr, programledare avdelningen hälsa, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jan Bergdahl, rådgivare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Katarina Bone, inspektör, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Stefan Gustavsson, strateg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jonas Hampus, sektionschef, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Therese Hellman, segmentsansvarig vård och omsorg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-08-20
Expert : Johanna Hållén, förbundssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Sayran Khayati, jurist, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-10-23
Expert : Peter Sandberg, utredare och analytiker, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Anders Sandström, jurist, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Anna Spånt Enbuske, utredare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jesper Symreng, jurist, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Ulla Tansen, ledamot i Vårdföretagarnas styrelse för bransch äldeomsorg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Monica Ulfheilm, ordförande, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Maria Öhman, expert digital health, fr.o.m. 2019-08-26 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Maria Gill, projektledare, fr.o.m. 2018-12-01 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Marie Stegard Lind, föredragande jurist, fr.o.m. 2018-12-27 t.o.m. 2020-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:82 Välfärdsteknik i äldreomsorgen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:14 Framtidens teknik i omsorgens tjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:72
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 31 22 (Axestam)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Underlagsrapport "Statliga stimulansåtgärder för att främja kvalitén i äldreomsorg" (juli 2016)
Underlagsrapport "Kvalitet i äldreomsorg ur ett anhörigperspektiv" (november 2016)
Underrapport Vem är den äldre? Äldrebilder i ett åldrande Sverige. (2017). Linköpings universitet.
SOU 2017:21 Läs mig! Nationell kvalitetsplan för vård och omsorg om äldre personer, Del och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Rolfner Suvanto, leg. sjuksköterska och fil.mag., fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-11-03
Sakkunnig : Stina Friberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Madeleine Lahdo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Monica Malmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-02-15
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anders Bergh, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Göran Bertilsson, projektledare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Raymond Dahlberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Karin Eriksson, enhetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jean-Luc af Geijerstam, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Tuomo Heiskala, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Helena Henningson, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Sabina Joyau, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jonas Karlsson, chefs- och ledarskapsstrateg, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Johan Larson, vice ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ingela Månsson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Mikael Nordberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Gunvor Petersson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Rogestam, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jöran Rubensson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Thomas Schneider, kvalitetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Camilla Sköld, socialpolitisk chef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Tallberg, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anna Werkelin Ahlin, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Tord Fredriksen, led. i omvårdnadsnämnden /V, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Margareta Kjellin, B led. av riksdagen /M (avliden), fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Agneta Luttropp, ordförande i nämnden för personer med funktionsnedsättning och f.d. led av riksdagen /MP, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Rasmus Persson, f.d. kommunalråd /C, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Per Ramhorn, led. av riksdagen och vice gruppledare /SD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Barbro Westerholm, led. av riksdagen /L, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Huvudsekreterare : Helena Axestam, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Gert Alaby, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Sayran Khayati, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Merja Metell Suomalainen, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:72 Nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Äldreutredningen (S 2014:02) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Äldreutredningen (S 2014:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-01-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:2
Utredningen har genom regeringsbeslut den 30 oktober 2014 avslutats.
Medverkande :
Särskild utredare : Ellen Hausel Heldahl, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-01-13
Sakkunnig : Ulf Eliasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Per Engström, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-09-10
Sakkunnig : Johan Karlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Helena von Knorring, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-08-18
Sakkunnig : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Kent Löfgren, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Karin Mossler, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Hans Pettersson, G ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-11
Expert : Gert Alaby, socialråd, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Greger Bengtsson, handläggare, t.o.m. 2014-08-19
Expert : Gösta Bucht, professor emeritus, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Raymond Dahlberg, samordnare, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Anna Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Per-Niklas Lowén, handläggare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-08-18
Expert : Lisbeth Staaf-Igelström, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Anne-Marie Svensson, divisionschef, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Karin Thalén, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Johanna Ulfvarsson, utredare, fr.o.m. 2014-02-01
Sekreterare : Kristina Jennbert, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Hans Jeppson, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2104-12-31
Sekreterare : Gert Knutsson, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Per Anders Lenhov, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2014-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om framtida valfrihetssystem inom socialtjänsten (S 2012:08) [ Avslutad 2014 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om framtida valfrihetssystem inom socialtjänsten (S 2012:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:91
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:2 Framtidens valfrihetssystem - inom socialtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Greger Bengtsson, projektledare, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2014-01-15
Sakkunnig : Åsa Edman, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Andreas Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Sara Johansson, S departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Marika Kurlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Eva Ljungbert, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Katarina Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Anna Bennet, utredare, fr.o.m. 2013-02-28 t.o.m. 2013-08-27
Expert : Lars Berge-Kleber, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Kerstin Eriksson, näringspolitiskt ansvarig, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Göran Fredriksson, styrelseordförande, fr.o.m. 2012-12-10 t.o.m. 2013-02-25
Expert : Stefan Holm, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2013-02-25
Expert : Andreas Johansson, utredare, fr.o.m. 2012-12-10 t.o.m. 2013-02-25
Expert : Per Jonsson, sakkunnig, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Anneli Kastrup, utredare, fr.o.m. 2013-08-27
Expert : Anna Manhem, programansvarig, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Lena Svensson, handläggare, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Christina Tallberg, vice ordförande, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Elisabeth Åkrantz, upphandlingsspecialist, fr.o.m. 2012-12-10
Sekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2013-01-21 t.o.m. 2014-01-31
Sekreterare : Helena Henriksson, fr.o.m. 2013-03-09
Sekreterare : Alina Mattisson Lax, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Karin Månsson, fr.o.m. 2012-12-03 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Hannes Stiernstedt, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:91 Framtida valfrihetssystem inom socialtjänsten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:2 Framtidens valfrihetssystem – inom socialtjänsten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman