Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kristina Jennbert

Sök kontaktuppgifter till Kristina Jennbert på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kristina Jennbert

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kristina Jennbert medverkat i ( 8 st. ):

Äldreutredningen (S 2014:02) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Äldreutredningen (S 2014:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-01-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:2
Utredningen har genom regeringsbeslut den 30 oktober 2014 avslutats.
Medverkande :
Särskild utredare : Ellen Hausel Heldahl, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-01-13
Sakkunnig : Ulf Eliasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Per Engström, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-09-10
Sakkunnig : Johan Karlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Helena von Knorring, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-08-18
Sakkunnig : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Kent Löfgren, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Karin Mossler, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-01
Sakkunnig : Hans Pettersson, G ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-11
Expert : Gert Alaby, socialråd, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Greger Bengtsson, handläggare, t.o.m. 2014-08-19
Expert : Gösta Bucht, professor emeritus, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Raymond Dahlberg, samordnare, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Anna Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Per-Niklas Lowén, handläggare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-08-18
Expert : Lisbeth Staaf-Igelström, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Anne-Marie Svensson, divisionschef, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Karin Thalén, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Johanna Ulfvarsson, utredare, fr.o.m. 2014-02-01
Sekreterare : Kristina Jennbert, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Hans Jeppson, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2104-12-31
Sekreterare : Gert Knutsson, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Per Anders Lenhov, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2014-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

En nationell samordnare för hemsjukvård (S 2010:06) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
En nationell samordnare för hemsjukvård (S 2010:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:71
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:55 Kommunaliserad hemsjukvård
Medverkande :
Utredare : Ewa Samuelsson, fr.o.m. 2010-06-30
Expert : Monika Socialstyrelsen Albertsson, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Susanne Sveriges Läkarförbund Asplund, fr.o.m. 2011-03-01
Expert : Gösta SPF Bucht, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Sten PRO Boström, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Ulla Vårdförbundet Falk, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Ann Svenska Kommunalarbetareförbundet Georgsson, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Andreas Finansdepartementet Giaever, fr.o.m. 2010-09-20 t.o.m. 2010-11-14
Expert : Karin Socialdepartementet Hellqvist, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Kristina Sveriges Kommuner Jennbert, och Landsting, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Per Sveriges Läkarförbund Johansson, fr.o.m. 2010-09-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Henrik Finansdepartementet Källsbo, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Maria Socialdepartementet Nilsson, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Henrik Finansdepartementet Tiselius, fr.o.m. 2010-11-15 t.o.m. 2011-03-15
Expert : Per Sveriges Kommuner Ödman, och Landsting, fr.o.m. 2010-09-20
Sekreterare : Anders Folkesson, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2011-06-30
Sekreterare : Ellen Hausel Heldahl, kansliråd, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:71 En nationell samordnare för hemsjukvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:55 Kommunaliserad hemsjukvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Samverkansutredningen (S 1999:05) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Samverkansutredningen (S 1999:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-27
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:42
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:114 Samverkan - om gemensamma nämnder på vård och omsorgsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1999-05-27
Sakkunnig : Boel Callermo, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-06
Sakkunnig : Ulla Höjgård, direktör, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 2000-08-20
Sakkunnig : Carin Jahn, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 1999-09-05
Sakkunnig : Mats Ribacke, medicinalråd, fr.o.m. 2000-08-21
Sakkunnig : Lena Rydenstam, informationschef, fr.o.m. 1999-06-17
Sekreterare : Kristina Jennbert, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Lars Lundgren, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-12-17
Sekreterare : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-12-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:114 Samverkan – om gemensamma nämnder på vård och omsorgsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Prioriteringsdelegationen (S 1997:20) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Prioriteringsdelegationen (S 1997:20)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-23
Direktiv för delegationen, se dir. 1997:135.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:08 Prioriteringar i vården. Perspektiv för politiker, profession och medborgare
Medverkande :
Ordförande : Annelie Nordström Eriksson, kommunalråd, fr.o.m. 1998-04-01
Ledamot : Leif Carlson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Sigge Godin, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Stig Henriksson, kommunstyrelseordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Thomas Nilén, politisk sekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Lars Olsson, landstingsråd, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Lisbeth Rydefjärd, distriktssköterska, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kerstin Ahlsén, sekreterare, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Margareta Albinsson, förste vice ordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lena Barrbrink, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Johan Calltorp, professor, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Olof Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Ulla Dr Feuk, fr.o.m. 1998-09-01
Sakkunnig : Lena Furmark-Löfgren, stabsdirektör, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Westi Jakobsson, f.d. distriktssköterska, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kristina Jennbert, sekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-09-29
Sakkunnig : Lena Jonsson, ämnesråd, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lisbet Lindgren, sekreterare, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Roger Molin, enhetschef, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Elisabet Spjuth, kvalitetsstrateg, fr.o.m. 1998-11-26
Sakkunnig : Ulla Åhs, sektionschef, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Lena Öhrsvik, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Anne Christine Centerstig, utredare i Landstingsförbundet, fr.o.m. 1998-08-10
Sekreterare : Karin Lund, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Marta Olsson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Susanne Waldau, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-31
Bitr. sekreterare : Anna Garenhag, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2001-01-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (S 1995:15) om bemötande av äldre [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (S 1995:15) om bemötande av äldre
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:159.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:161 Rätt att flytta - en fråga om bemötande av äldre. Utredningen av avgett
SOU 1997:51 Brister i omsorg - en fråga om bemötande av äldre
SOU 1997:52 Omsorg med kunskap och inlevelse - en fråga om bemötande av äldre
SOU 1997:76 Invandrare i vård och omsorg - en fråga om bemötande av äldre
SOU 1997:147 Barns bilder av åldrande - en fråga om bemötande av äldre
SOU 1997:170 Bemötandet av äldre - slut- betänkande samt i samarbete med Socialstyrelsen Värdigt bemötande - går det att lära?
SOU rapport 1997:17 Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Britta Rundström, kommunalråd, fr.o.m. 1996-01-15
Sakkunnig : Kerstin Ahlsén, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Yvonne Ahlström, ombudsman, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Lars Andersson, docent, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1997-10-31
Sakkunnig : Stig Berg, professor, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Evy Eriksson, ombudsman, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Yvonne Forsell, med.dr, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Nils Gustavsson, vice ordförande, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Alice Rinell, rektor, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Kristina Jennbert, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Lennart Johansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Elvy Olsson, förbundsledamot, fr.o.m. 1996-03-01
Sekreterare : Ann-Charlotte Carlberg, ombudsman, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-01-31
Sekreterare : Arne Edström, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Elisabet Spjuth, verksamhetsplanerare, fr.o.m. 1996-03-04 t.o.m. 1997-12-31
Charlotta Haldén, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-06-25
Camilla Wåhlberg, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1996-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:159 Bemötande av äldre

Kommittén (S 1992:12) för svenskt deltagande i Europeiska året för de äldre och för solidaritet mellan generationerna (Äldreåret) 1993 [ Avslutad 1994 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén (S 1992:12) för svenskt deltagande i Europeiska året för de äldre och för solidaritet mellan generationerna (Äldreåret) 1993
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1992:102.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:111 Borta bra men hemma bäst? Fakta om äldre i Europa
SOU 1994:39 Gamla är unga som blivit äldre. Om solidaritet mellan generationerna. Europeiska äldreåret 1993. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Nils Carlshamre, förbundsordförande
Ledamot : Ylva Behr, förbundssekreterare
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd
Ledamot : Håkan Ceder, departementsråd
Ledamot : Gösta Engfors, utredningschef
Ledamot : Jan Helander, professor
Ledamot : Lars Sandberg, förbundsordförande
Ledamot : Sonja Thorburn, sjukvårdsdirektör
Ledamot : Lillemor Wiklund, kanslichef
Sakkunnig : Gunn Franzén, ombudsman
Sakkunnig : Sigbrit Holmberg, avdelningsdirektör
Sakkunnig : departementssekreterare Jennbert
Sakkunnig : Tobias Lund, direktör
Sakkunnig : Fredrik von, avdelningschef
Sakkunnig : Roger Ticoalu, ungdomskonsult
Sakkunnig : Lars Tornstam, professor
Sakkunnig : Lars Wettergren, direktör
Sakkunnig : Per-Olof Ångman, departementssekreterare
Sekreterare : Minga Orkan, departementssekreterare, t.o.m. 1994-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Pensionärskommittén (S 1991:08) [ Pågående ] [ Expert ]
Pensionärskommittén (S 1991:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1991-06-06
Direktiv för kommittén, se dir. 1991:49 och dir. 2014:145
Lokal : Socialdepartementet, Fredsgatan 8, Stockholm, tel. 08-405 10 00
Kommitténs arbete beräknas pågå tills vidare.
Medverkande :
Ordförande : Lars Engqvist, statsråd, fr.o.m. 1998-11-16 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Lena Hallengren, statsråd, fr.o.m. 2018-04-03
Ordförande : Ylva Johansson, vård- och äldreomsorgsminister, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2006-12-14
Ordförande : Maria Larsson, statsråd, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2014-10-02
Ordförande : Åsa Regnér, statsråd, fr.o.m. 2014-10-03 t.o.m. 2018-04-02
Ordförande : Ingela Thalén, statsråd, t.o.m. 1996-03-21
Ordförande : Margot Wallström, statsråd, fr.o.m. 1996-03-22 t.o.m. 1998-10-05
Vice ordförande : Anna Hedborg, statsråd, t.o.m. 1996-03-21
Vice ordförande : Berit Andnor, statsråd, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2006-10-05
Vice ordförande : Maj-Inger Klingvall, statsråd, fr.o.m. 1996-03-22 t.o.m. 1999-11-28
Vice ordförande : Ingela Thalén, statsråd, fr.o.m. 1999-11-29 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Berndt Albihn, förbundsordförande (avliden), fr.o.m. 1997-08-21
Ledamot : Stig Alkebratt, vice ordförande, fr.o.m. 2000-04-18 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lage Andréasson, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gun-Britt Andersson, statssekreterare, t.o.m. 1996-03-21
Ledamot : , Andersson, Jan 1:e vice ordförande, fr.o.m. 2019-03-01
Ledamot : , Axelsson, Karl Erik 1:e vice förbundsordförande, fr.o.m. 2011-05-24 t.o.m. 2014-10-01
Ledamot : Staffan Bengtsson, statssekreterare, fr.o.m. 2002-11-11
Ledamot : Mats Bergström, förbundsordförande, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2008-07-27
Ledamot : Olof Bergvall, förbundsordförande, t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Bo Björksten, förbundsledamot, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Bo Björksten, styrelseledamot, fr.o.m. 2016-09-22 t.o.m. 2020-12-31
Ledamot : Monica Blomberg, tf. förbundsordförande, fr.o.m. 2016-09-22 t.o.m. 2021-09-27
Ledamot : Lars Bromander, vice ordförande, fr.o.m. 2020-10-13
Ledamot : Janette Bäckman, styrelseledamot, fr.o.m. 2008-10-20 t.o.m. 2015-09-13
Ledamot : Monica Bäckman, förbundsordförande (avliden), fr.o.m. 2014-11-27
Ledamot : Berit Bölander, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-02-02 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Berit Bölander, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2020-10-12
Ledamot : Nils Carlshamre, förbundsordförande, t.o.m. 1999-09-26
Ledamot : Berit Carlström, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-05-28 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Ingrid Cederqvist, förbundsledamot, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2010-01-11
Ledamot : Liza Di Paolo Sandberg, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2018-03-09
Ledamot : Valter Ekberg, vice förbundsordförande, t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lisbeth Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2009-05-25
Ledamot : Mauritz Eklund, samhällsutskottsordförande, t.o.m. 1998-10-14
Ledamot : Bertil Enemo, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2013-05-06
Ledamot : Anders Engström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Eva Eriksson, förbundsordförande, fr.o.m. 2017-09-13
Ledamot : Evy Eriksson (avliden), förbundsstyrelseledamot, fr.o.m. 2014-11-27
Ledamot : Bertil Fiskesjö, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-27 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Nils Gustafsson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lars Hedberg, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2019-02-28
Ledamot : Sten-Gunnar Hedin, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2012-06-13
Ledamot : Karl-Olov Hedler, vice ordförande (SPRF), fr.o.m. 2000-08-29 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Eva Henriksson, B kanslichef (RPG), fr.o.m. 2021-01-01
Ledamot : Inger Hestvik, första vice ordförande, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2008-10-19
Ledamot : Berndt Holgersson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Eeva-Liisa Huuki, styrelseledamot, fr.o.m. 2013-02-06 t.o.m. 2016-06-19
Ledamot : Gunnel Jonäng (avliden), vice ordförande, t.o.m. 1999-09-26
Ledamot : Birgit Karlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2008-05-27
Ledamot : , Kjernald, Rune 1:e vice ordförande, fr.o.m. 2014-10-02 t.o.m. 2017-09-12
Ledamot : Kaisa Lamu, ordförande, fr.o.m. 2011-01-20
Ledamot : Nils Lang, förbundsledamot, fr.o.m. 1997-04-02 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Hans Lenkert, generalsekreterare, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Ann-Christin Lindbom, ordförande, fr.o.m. 2021-09-28
Ledamot : Märtha Liljegren, styrelseledamot, fr.o.m. 2010-01-12 t.o.m. 2014-11-26
Ledamot : Ann Lindgren, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Jan-Erik Lindgärde, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Ingeborg Lundkvist, förbundsstyrelseledamot, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2005-11-30
Ledamot : Per Lundström, kanslichef, fr.o.m. 2016-02-02 t.o.m. 2018-03-08
Ledamot : Ragnwi Marcelind, statssekreterare, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2014-10-02
Ledamot : Bernt Moberg, förbundskonsulent, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Bengt Norling, f.d. landshövding, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-08-20
Ledamot : Karl Erik Olsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-07-28 t.o.m. 2014-10-01
Ledamot : Curt Persson, ordförande, fr.o.m. 2008-10-20 t.o.m. 2015-09-13
Ledamot : Ewa Persson Göransson, statssekreterare, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gunvor Petersson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2013-10-04 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Ulla Posti, ordförande, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Seppo Poulle, vice ordförande, fr.o.m. 2014-11-18
Ledamot : Christina Rogestam, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-10-02 t.o.m. 2017-09-12
Ledamot : Jöran Rubensson, förbundsordförande, fr.o.m. 2009-05-26 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Lars Sandberg, förbundsordförande, t.o.m. 1996-09-19
Ledamot : Sam Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2014-11-26
Ledamot : Peter Sikström, generalsekreterare, fr.o.m. 2017-09-13
Ledamot : Igor Siloo, förbundsledamot, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Pirkko Sinkkonen, sekreterare, fr.o.m. 2014-02-06
Ledamot : Mikael Sjöberg, statssekreterare, fr.o.m. 1998-11-23 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Torgny Sjöberg, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1997-08-21 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Christer Spjut, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2007-08-14
Ledamot : Gunborg Strömdal, förbundsledamot, fr.o.m. 1997-04-02 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Marja-Leena Sundström, sekreterare, fr.o.m. 2016-06-20 t.o.m. 2019-02-27
Ledamot : Hans Svensson, statssekreterare, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1999-11-28
Ledamot : Sven O. Svensson, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 2000-04-17
Ledamot : Christina Tallberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2015-09-14
Sekreterare : Esa Tuuri, revisor, fr.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Kent Waltersson, statssekreterare, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Ulf Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot : Barbro Westerholm, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-27 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Lars Wettergren, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2008-10-19
Ledamot : Claes Ånstrand, statssekreterare, fr.o.m. 2000-01-24 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Joel Öhrn, vice förbundsordförande, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Hans Andersson, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Håkan Ceder, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Inger Rydén Bergendahl, departementsråd, t.o.m. 1997-02-17
Sakkunnig : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Bo Torpare, departementssekreterare, t.o.m. 1998-10-14
Expert : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, t.o.m. 2001-10-31
Expert : Anna Haglund, departementssekreterare (avliden), fr.o.m. 2001-11-01
Expert : Karin Hellqvist, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Kristina Jennbert, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1998-10-14
Expert : Stefan Oscarson, ämnesråd, fr.o.m. 1993-03-09 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Maria Renström, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2004-09-13
Expert : Per Åkesson, departementssekreterare, t.o.m. 1996-03-21
Sekreterare : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, t.o.m. 2001-10-31
Sekreterare : Johanna Hedström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2014-08-18
Sekreterare : Beryl Lindroth, departementssekreterare, t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Kent Löfgren, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Minga Orkan, kansliråd, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Annika Streiler, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-19 t.o.m. 2015-09-01
Sekreterare : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-02 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Emma Wallin, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Magnus Lagercrantz, fr.o.m. 2017-08-31 t.o.m. 2018-01-30
Sekreterare : Jan Rehnberg, fr.o.m. 2018-03-15 t.o.m. 2019-01-20
Sekreterare : Janna Törneman, fr.o.m. 2019-01-21
Sekreterare : Linus Sikström
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betalningsansvarskommittén (S 1991:16) [ Avslutad 1993 ] [ Sakkunnig ]
Betalningsansvarskommittén (S 1991:16)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1991:105.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:49 Ett år med betalningsansvar Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Wigzell, överdirektör
Ledamot : Gert Alaby, programledare
Ledamot : Anders Hedberg, sektionschef
Sakkunnig : Monica Albertsson, departementssekreterare
Sakkunnig : Solveig Allard-Ringborg, utredare
Sakkunnig : Jan-Evert Blom, förbundssekreterare, fr.o.m. 1993-04-01
Sakkunnig : Sigbrit Holmberg, avdelningsdirektör
Sakkunnig : Kristina Jennbert, departementssekreterare
Sekreterare : Barbro Engström, sekreterare, t.o.m. 1993-06-30
Sekreterare : Marianne Zätterqvist, planeringssekreterare, t.o.m. 1993-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:49 Ett år med betalningsansvar [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman