Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06) [ Avslutad 2012 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 12 ♂ 7 ) :

Elin Landell  []  ( Särskild utredare )
Jan Almqvist  []  ( Expert )
Pernilla Andersson Joona  []  ( Expert )
Erika Ekström  []  ( Expert )
Göran Ferm  []  ( Expert )
Karin Frank  []  ( Expert )
Maria Lidström  []  ( Expert )
Karin Perols  []  ( Expert )
Magnus Rödin  []  ( Expert )
Jan Schierbeck  []  ( Expert )
Kristina Sibbmark  []  ( Expert )
Magnus Sjöström  []  ( Expert )
Lars Wittenmark  []  ( Expert )
Gülay Özcan  []  ( Expert )
Anna Envall  []  ( Sekreterare )
Hans Grönqvist  []  ( Sekreterare )
Sara Kullgren  []  ( Sekreterare )
Susan Niknami  []  ( Sekreterare )
Kajsa Rosén  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:9 Förmån och fälla - nyanländas uttag av föräldrapenning
SOU 2012:69 Med rätt att delta - Nyanlända kvinnor och anhöriginvandrare på arbetsmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Elin Landell, fr.o.m. 2011-10-13
Expert : Jan Almqvist, verksamhetschef, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Pernilla Andersson Joona, forskare, fr.o.m. 2011-11-08 t.o.m. 2012-08-27
Expert : Erika Ekström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Göran Ferm, strateg, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Maria Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Karin Perols, utredare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Magnus Rödin, fr.o.m. 2012-08-28
Expert : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Kristina Sibbmark, forskare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Magnus Sjöström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Lars Wittenmark, ämnesråd, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Gülay Özcan, fr.o.m. 2012-08-28
Sekreterare : Anna Envall, fr.o.m. 2012-01-02
Sekreterare : Hans Grönqvist, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2012-09-10
Sekreterare : Susan Niknami, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Kajsa Rosén, fr.o.m. 2011-10-13

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman