Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jan Schierbeck

Sök kontaktuppgifter till Jan Schierbeck på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jan Schierbeck

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jan Schierbeck medverkat i ( 11 st. ):

Nationell samordnare för en hållbar kompetensförsörjning i vård och omsorgen om äldre (S 2019:04) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Nationell samordnare för en hållbar kompetensförsörjning i vård och omsorgen om äldre (S 2019:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:77
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 15 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Johnsson, ordförande, fr.o.m. 2019-11-07 t.o.m. 2021-06-17
Sakkunnig : Martina Bergström, departementssekreteraren, fr.o.m. 2020-04-21 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Johanna Hedström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-10
Sakkunnig : Malin Nylén Bolinder, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-10 t.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Maria Ahlsten, utredare, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Yvonne Ahlström, strateg, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Anna Bergendal, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Peter Burman, regionchef, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Magdalena Elmersjö, lektor, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Ann Johansson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Jonas Karlsson, strateg, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Peter Nilsson, utredare, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Petter Odmark, byråchef, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Eva Sahlén, handläggare, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Erik Wessman, utredare, fr.o.m. 2019-12-10
Sekreterare : Ann Jönsson, projektledare, fr.o.m. 2019-12-01 t.o.m. 2021-06-17
Sekreterare : Sayran Khayati, jurist, fr.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Annika Remaeus, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-01 t.o.m. 2021-06-17
Sekreterare : Kerstin Westergren, statistiker, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Kerstin Westergren, statistiker, fr.o.m. 2021-01-25 t.o.m. 2021-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Fast omsorgskontakt i hemtjänsten (S 2019:02) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Fast omsorgskontakt i hemtjänsten (S 2019:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-08-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:52 och dir. 2020:89
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:70 Fast omsorgskontakt i hemtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Barbro Westerholm, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-08-29 t.o.m. 2020-11-30
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-05
Sakkunnig : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2019-11-05
Sakkunnig : Jan Rehnberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-05
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-12
Sakkunnig : Andreas Vigren, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-05
Expert : Gunilla Fahlström, projektledare, fr.o.m. 2020-02-12
Expert : Jonas Hampus, sektionschef, fr.o.m. 2019-11-05
Expert : Johan Hansson, utredare, fr.o.m. 2019-11-05
Expert : Ida Nyström, utredare, fr.o.m. 2020-02-12
Expert : Eva Sahlén, handläggare, fr.o.m. 2019-11-05
Expert : Eva Sennemark, distriktssköterska, fr.o.m. 2019-11-05
Sekreterare : Helene Limén, forskningssekreterare, fr.o.m. 2019-10-15 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Sayran Khayati, jurist, fr.o.m. 2019-10-21 t.o.m. 2020-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:70 Fast omsorgskontakt i hemtjänsten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om välfärdsteknik i äldreomsorgen (S 2018:11) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om välfärdsteknik i äldreomsorgen (S 2018:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:82
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:14 Framtidens teknik i omsorgens tjänst
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Larsson, civilingenjör, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Martina Bergström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-24
Sakkunnig : Annelie Hagdahl, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-04-18
Sakkunnig : Eva Hålander, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-10-23
Sakkunnig : Karl Kjäll, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Therese Kristensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-04-15
Sakkunnig : Marcus Nydén, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Pontus von Bahr, programledare avdelningen hälsa, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jan Bergdahl, rådgivare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Katarina Bone, inspektör, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Stefan Gustavsson, strateg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jonas Hampus, sektionschef, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Therese Hellman, segmentsansvarig vård och omsorg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-08-20
Expert : Johanna Hållén, förbundssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Sayran Khayati, jurist, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-10-23
Expert : Peter Sandberg, utredare och analytiker, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Anders Sandström, jurist, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Anna Spånt Enbuske, utredare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jesper Symreng, jurist, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Ulla Tansen, ledamot i Vårdföretagarnas styrelse för bransch äldeomsorg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Monica Ulfheilm, ordförande, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Maria Öhman, expert digital health, fr.o.m. 2019-08-26 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Maria Gill, projektledare, fr.o.m. 2018-12-01 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Marie Stegard Lind, föredragande jurist, fr.o.m. 2018-12-27 t.o.m. 2020-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:82 Välfärdsteknik i äldreomsorgen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:14 Framtidens teknik i omsorgens tjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om reglering av yrket undersköterska (S 2017:07) [ Avslutad 2019 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om reglering av yrket undersköterska (S 2017:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-10-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:103
Lokal : Karlavägen 100 A. Postadress: Garnisonen 103 33 Stockholm, tel. 08-405 12 02
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:20 Stärkt kompetens i vård och omsorg
Medverkande :
Särskild utredare : Harriet Wallberg, generaldirektör, fr.o.m. 2017-11-15 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Anna Brooks, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2018-09-11
Sakkunnig : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-22 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Therese Hellman, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-12 t.o.m. 2019-01-21
Sakkunnig : Daniel Olai, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Eva Willman Kullén, ämnesråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Eva Ekstedt Salzmann, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-01-19 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Ann Georgsson, ombudsman, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Magnus Göransson, utredare, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Sabina Joyau, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Annelie Medling, ombudsman, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2018-09-04
Expert : Svante Sandell, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Katarina Storm Åsell, utredare, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Emma Ölmebäck, gruppchef, fr.o.m. 2018-09-05 t.o.m. 2018-09-30
Sekreterare : Johanna Hedström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-12 t.o.m. 2019-04-30
Sekreterare : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2017-11-15 t.o.m. 2019-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:103 Reglering av yrket undersköterska [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:20 Stärkt kompetens i vård och omsorg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en utvecklad studie- och yrkesvägledning (U 2017:10) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om en utvecklad studie- och yrkesvägledning (U 2017:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-11-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:116 och dir. 2018:60
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:4 Framtidsval - karriärvägledning för individ och samhälle
Medverkande :
Särskild utredare : Marie- Hélène Ahnborg, fr.o.m. 2017-11-30 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Åsa Bengtsson, utredare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Lena Dahlqvist, utredare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : David Folke, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Arvid Hedlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2018-06-25
Expert : Lina Kager, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Jan Käll, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Anna Lindblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Bengt Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Jan Rehnstam, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2018-04-22
Expert : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Joacim Strömblad, utredare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Tarja Stål, metodstrateg, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Sekreterare : Anna Sundborg, fr.o.m. 2018-01-08 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Anna Tammelin, fr.o.m. 2018-01-08 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Mikaela Zelmerlööw, fr.o.m. 2017-11-30 t.o.m. 2019-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:4 Framtidsval – karriärvägledning för individ och samhälle [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Tillträdesutredningen (U 2016:01) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Tillträdesutredningen (U 2016:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:24
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:20 Tillträde för nybörjare - ett öppnare och enklare system för tillträde till högskoleutbildning
Medverkande :
Särskild utredare : Jörgen Tholin, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Daniel Brandt, studerande, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Erica Finnerman, utredare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Nina Gustafsson Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Christina Hammarstedt, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Gunilla Hammarström, processledare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Stefan Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Sigbritt Karlsson, rektor, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Joakim Malmström, universitetsdirektör, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Per Anders Nilsson Srandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Ylva Rosing, undervisningsråd, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-02-08
Expert : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Per Sonnerby, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Marie Stern Wärn, verksjurist, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Ulf Walther, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Sekreterare : Roger Karlsson, fr.o.m. 2016-10-17 t.o.m. 2017-03-15
Sekreterare : Åsa Nandorf, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-03-15
Sekreterare : Åsa Rurling, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-03-15
Biträdande sekreterare : Linnea Gullholmer, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Samordnare för unga som varken arbetar eller studerar (U 2015:06) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen Samordnare för unga som varken arbetar eller studerar (U 2015:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:70, dir. 2016:82 och dir. 2017:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:9 Det handlar om oss - unga som varken arbetar eller studerar
SOU 2018:11 Vårt gemensamma ansvar - för unga som varken arbetar eller studerar
Medverkande :
Särskild utredare/Samordnare : Inger Ashing, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2018-02-28
Sakkunnig : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2016-12-31
Sakkunnig : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-05 t.o.m. 2018-01-15
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-08-25
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-16 t.o.m. 2018-02-28
Sakkunnig : Tyri Öhman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Katarina Danielsson, utredare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Pontus Ekstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Åsa Ernestam, fr.o.m. 2016-12-06 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Kristin Harvard, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-31 t.o.m. 2018-02-20
Expert : Henrik Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-03-30
Expert : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Eeva Seppälä, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-06 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-07-05
Expert : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Katarina Danielsson, projektkoordinator, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Caroline-Olivia Elgán, verksjurist, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Emma Sterky, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Oscar Svensson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Yrkesprogramsutredningen (U 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Yrkesprogramsutredningen (U 2014:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-12-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:122, dir. 2014:50, dir. 2014:95 och dir. 2015:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:29 En yrkesinriktning inom teknikprogrammet
SOU 2015:97 Välja yrke
Medverkande :
Särskild utredare : Amelie von Zweigbergk, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-11-15
Sakkunnig : Karin Alm Chearnley, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Camilio von Greiff, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2015-11-15
Sakkunnig : Jacob Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Anders Jutell, fr.o.m. 2014-06-17 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Fritjof Karlsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Carl-Johan Klint, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Sofia Sandgren Massih, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-08-31
Sakkunnig : Catharina Stenborg Blolm, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Emma Östling, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-08-31
Expert : Ronny Högberg, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2015-11-15
Expert : Annika Jalap-Hermansson, utredare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Monika Kvael, handläggare, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Lena Lundström, handläggare, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Christina Månberg, chef, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Lene Persson Weiss, statistiker, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-08-31
Expert : Stefan Skimutis, internationell koordinator, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Monika Wallström, handläggare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Karl Berg, fr.o.m. 2015-04-22 t.o.m. 2015-11-15
Sekreterare : Elsa Engström, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-10-11
Sekreterare : Thomas Hagnefur, fr.o.m. 2014-01-15 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Maria Liljestrand, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Luca Nesi, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Jan Schierbeck, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Emma Östling, fr.o.m. 2015-10-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:29 En yrkesinriktning inom teknikprogrammet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:97 Välja yrke [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om unga som varken arbetar eller studerar (U 2012:08) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om unga som varken arbetar eller studerar (U 2012:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:70 och dir. 2013:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:13 Ungdomar utanför gymnasieskolan - ett förtydligat ansvar för stat och kommun
SOU 2013:74 Unga som varken arbetar eller studerar - statistik, stöd och samverkan
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, generaldirektör, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Alexander Akhlaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-14 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Anna Castberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-05-13
Sakkunnig : Maria Götherström, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Anderas Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Karin Lundström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-05-13
Sakkunnig : Elisabet Modée, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Henry Mårtenson, kansliråd, fr.o.m. 2013-05-14 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Magnus Sjöström, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Kristina Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Hanna Ågren, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Tyri Öhman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Nihad Bunar, professor, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-05-13
Expert : Olof Bäckman, professor, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Karin Flyckt, utredare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Caroline Hall, forskare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Pia Hellberg Lannerheim, planeringssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Petra Jansson, nationall projektledare unga in, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Lena Jutdal, utredare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Therese Karlberg, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Maria Netz, projektledare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Thomas Rotter, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Kristina Stillmark, arbetsledare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Oscar Svensson, utredare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Rodolfo Vera, samordnare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Lena Östlund, handläggare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sekreterare : Gabriel Brandström, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-08-01 t.o.m. 2013-10-15
Sekreterare : Eva Franzén, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-01 t.o.m. 2013-10-15
Sekreterare : Mikael Hellstadius, konsult, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-10-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:9 Förmån och fälla - nyanländas uttag av föräldrapenning
SOU 2012:69 Med rätt att delta - Nyanlända kvinnor och anhöriginvandrare på arbetsmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Elin Landell, fr.o.m. 2011-10-13
Expert : Jan Almqvist, verksamhetschef, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Pernilla Andersson Joona, forskare, fr.o.m. 2011-11-08 t.o.m. 2012-08-27
Expert : Erika Ekström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Göran Ferm, strateg, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Maria Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Karin Perols, utredare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Magnus Rödin, fr.o.m. 2012-08-28
Expert : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Kristina Sibbmark, forskare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Magnus Sjöström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Lars Wittenmark, ämnesråd, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Gülay Özcan, fr.o.m. 2012-08-28
Sekreterare : Anna Envall, fr.o.m. 2012-01-02
Sekreterare : Hans Grönqvist, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2012-09-10
Sekreterare : Susan Niknami, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Kajsa Rosén, fr.o.m. 2011-10-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Sfi-utredningen (U 2011:05) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
Sfi-utredningen (U 2011:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-09-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:81, dir. 2012:82, dir. 2012:130, dir. 2013:10 och dir. 2013:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:76 Svenska för invandrare - valfrihet, flexibilitet och individanpassning
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Hallerby, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2011-09-23 t.o.m. 2013-10-31
Sakkunnig : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-12-31
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Björn Andersson, utredare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-03-18
Expert : Nina Andersson Brynja, utredare, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Anders Borgström, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Anita Carlstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-05-08 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Peter Ekborg, avdelningschef, fr.o.m. 2012-09-18 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Ellen Hausel Heldahl, avdelningschef, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Robert Holmblad, fr.o.m. 2012-03-21 t.o.m. 2012-09-17
Expert : Hans-Göran Johansson, sakområdesspecialist, fr.o.m. 2012-01-31 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Jenny Lindblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-06-17
Expert : Roy Melchert, utredare, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2013-04-22
Expert : Maria Nordin Skult, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Karin Perols, utredare, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Jan Rehnstam, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-09-16
Expert : Anna Santesson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Anna Skeppstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Hanna Zeland, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Elisabeth Fogelberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Johan Hultgren, verksjurist, fr.o.m. 2013-07-08 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Jan Rehnstam, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Gunnar Sallstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Kristina Swiech, utredare, fr.o.m. 2012-01-09 t.o.m. 2012-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman