Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Göran Ferm

Sök kontaktuppgifter till Göran Ferm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Göran Ferm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Göran Ferm medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:9 Förmån och fälla - nyanländas uttag av föräldrapenning
SOU 2012:69 Med rätt att delta - Nyanlända kvinnor och anhöriginvandrare på arbetsmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Elin Landell, fr.o.m. 2011-10-13
Expert : Jan Almqvist, verksamhetschef, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Pernilla Andersson Joona, forskare, fr.o.m. 2011-11-08 t.o.m. 2012-08-27
Expert : Erika Ekström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Göran Ferm, strateg, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Maria Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Karin Perols, utredare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Magnus Rödin, fr.o.m. 2012-08-28
Expert : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Kristina Sibbmark, forskare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Magnus Sjöström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Lars Wittenmark, ämnesråd, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Gülay Özcan, fr.o.m. 2012-08-28
Sekreterare : Anna Envall, fr.o.m. 2012-01-02
Sekreterare : Hans Grönqvist, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2012-09-10
Sekreterare : Susan Niknami, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Kajsa Rosén, fr.o.m. 2011-10-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Asylmottagningsutredningen (Ju 2007:18) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Asylmottagningsutredningen (Ju 2007:18)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:172
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:19 Aktiv väntan - asylsökande i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Häggroth, generaldirektör, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-02-28
Sakkunnig : Arjun Bakshi, utredare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Sakkunnig : Caroline Henjered, verksamhetschef, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Sakkunnig : Anders Kessling, departementsråd, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Kristina Eriksson, utredare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Göran Ferm, utredare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Per de la Gardie, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Christina Kopparberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Clas Lind, expert, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Roy Melchert, utredare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Anna Zeidler, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Huvudsekreterare : Pontus Ringborg, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-10 t.o.m. 2009-03-22
Sekreterare : Katarina Adolfson, rådman, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:172 Översyn av mottagandet av asylsökande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:19 Aktiv väntan – asylsökande i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om nyanländas arbetsmarknadsetablering (IJ 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om nyanländas arbetsmarknadsetablering (IJ 2007:02)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:58 Egenansvar - med professionellt stöd överlämnades den 2 juni 2008
Medverkande :
Särskild utredare : Monica Warenfels Röttorp, fr.o.m. 2007-04-16 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Arjun Bakshi, sekreterare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Göran Ferm, utredare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Johanna Fryksmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Rolf Grafström, expert, fr.o.m. 2007-10-12 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Anna Håkansson, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Ewa Lidström, stabschef, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2007-10-11
Expert : Linda Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-12 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Sam Yildirim, utvecklingsledare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Expert : Anna Zeidler, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-29 t.o.m. 2008-06-02
Sekreterare : Christine Brunner, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2008-06-02
Sekreterare : Ann-Marie Norén Offerman, fr.o.m. 2007-06-18 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Henrik Tiselius, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-06-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:58 Egenansvar – med professionellt stöd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Beredningen för ekonomiskt samarbete i Östersjöregionen (N 1998:08) [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Beredningen för ekonomiskt samarbete i Östersjöregionen (N 1998:08)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-03
Direktiv för beredningen, se dir. 1998:97.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Sven-Eric Söder, statssekreterare, UD, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Vice ordförande : Anders Narvinger, direktör, Aseaa Årown Boveri AB, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ulf Dinkelspiel, direktör, Sveriges Exportråd, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Göran Ferm, kommunalråd, Norrköpings kommun, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Staffan Herrström, överdirektör, Sida, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ulla Holm, direktör, Tetra Laval Credit, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Karin Isaksson, direktör, Swedfund, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Wanja Lundby-Wedin, andre ordförande, LO, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Stephan Müchler, direktör, Sydsvenska Handelskammaren, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Torgny Nilsson, direktör, Kriss AB, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Börje Risinggård, direktör, Svensk handel, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Beata Wikbom, marknadschef, Spray Razorfish, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Annika Åhnberg, direktör, Alfa Laval Agri, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Kristine Cakste, vice verkst. direktör,, Euroka House, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Bo Leander, direktör, AB Svensk Exportkredit, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Bengt Lundborg, ambassadör, UD, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Sven-Olof Johansson, finansråd, fr.o.m. 1999-02-25 t.o.m. 1999-12-31
Huvudssekreterare : Mats Ringborg, utrikesråd, UD, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Bitr. sekreterare : Fredrik Segerberg, direktör, Asea Brown Boveri AB, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Bitr. sekreterare : Ann Uustalu, kansliråd, UD, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:125 Näringslivsutveckling i Östersjöregionen [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman