Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Envall

Sök kontaktuppgifter till Anna Envall på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Envall

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Envall medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:9 Förmån och fälla - nyanländas uttag av föräldrapenning
SOU 2012:69 Med rätt att delta - Nyanlända kvinnor och anhöriginvandrare på arbetsmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Elin Landell, fr.o.m. 2011-10-13
Expert : Jan Almqvist, verksamhetschef, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Pernilla Andersson Joona, forskare, fr.o.m. 2011-11-08 t.o.m. 2012-08-27
Expert : Erika Ekström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Göran Ferm, strateg, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Maria Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Karin Perols, utredare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Magnus Rödin, fr.o.m. 2012-08-28
Expert : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Kristina Sibbmark, forskare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Magnus Sjöström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Lars Wittenmark, ämnesråd, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Gülay Özcan, fr.o.m. 2012-08-28
Sekreterare : Anna Envall, fr.o.m. 2012-01-02
Sekreterare : Hans Grönqvist, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2012-09-10
Sekreterare : Susan Niknami, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Kajsa Rosén, fr.o.m. 2011-10-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

GRUV-utredningen (U 2011:07) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
GRUV-utredningen (U 2011:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:92 och dir. 2012:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:20 Kommunal vuxenutbildning på grundläggande nivå - en översyn för ökad individanpassning och effektivitet
Medverkande :
Särskild utredare : Geoff Erici, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2011-10-10 t.o.m. 2013-04-21
Expert : Katarina Arvidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2012-10-21
Expert : Anders Borgström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Peter Ekborg, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Anna Enwall, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-22 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Margaretha Holmlund, utredare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Anders Jutell, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Roy Melchert, utredare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Christine Wälikangas, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Sekreterare : Eva Andersson, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-01-09
Sekreterare : Carl-Johan Stolt, utredare, fr.o.m. 2012-05-21 t.o.m. 2013-03-26
Sekreterare : Helena Wintgren, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-12-16 t.o.m. 2013-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om cirkulär migration och utveckling (Ju 2009:13) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Kommittén om cirkulär migration och utveckling (Ju 2009:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-07-02
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:53
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:40 Cirkulär migration och utveckling - kartläggning av cirkulära rörelsemönster och diskussion om hur migrationens utvecklingspotential kan främjas
SOU 2011:28 Cirkulär migration och utveckling - förslag och framåtblick
Medverkande :
Ordförande : Mikaela Valtersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-07-02 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Mikael Cederbratt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Fredrick Fedeley, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Anna Kinberg Batra, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Kalle Larsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Ulf Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Dèsirée Pethrus-Engström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Maria Stenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Göte Wahlström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Stephen Dippel, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Anna Envall, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2010-03-11
Expert : Måns Fellesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-28 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Esse Nilsson, rådgivare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Susanna Pohl Söderman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Eva Tobisson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2010-09-27
Expert : Monika Wendleby, verksamhetschef, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Jens Ölander, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-12 t.o.m. 2011-03-31
Huvudsekreterare : Peter Springfeldt, departementsråd, fr.o.m. 2009-08-17 t.o.m. 2011-04-17
Sekreterare : Therese Larsson Dozet, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Helena Reitberger, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-13 t.o.m. 2010-06-30
Sekreterare : Anna Tillander, master, fr.o.m. 2009-10-19 t.o.m. 2011-04-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:53 Cirkulär migration och utveckling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om tidsbegränsning i svenskundervisning för invandrare (U 2009:09) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om tidsbegränsning i svenskundervisning för invandrare (U 2009:09)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-12-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:117 och dir. 2010:111
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:19 Tid för snabb flexibel inlärning
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Ornbrant, forskare, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-16
Sakkunnig : Nina Andersson-Brynja, utredare, fr.o.m. 2010-12-20 t.o.m. 2011-03-09
Sakkunnig : Eva Cederholm-Cars, ämnesråd, fr.o.m. 2010-11-15 t.o.m. 2011-03-09
Sakkunnig : Anders Borgström, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-11-15 t.o.m. 2011-03-09
Sakkunnig : Henrik Emilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-16 t.o.m. 2010-07-30
Sakkunnig : Anna Envall, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-08-31 t.o.m. 2010-11-14
Sakkunnig : Johanna Fryksmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-16 t.o.m. 2010-03-08
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2010-02-16 t.o.m. 2011-03-09
Sakkunnig : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2011-03-09
Sakkunnig : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-08-09 t.o.m. 2011-03-09
Expert : Arjun Bakshi, processledare, fr.o.m. 2010-02-16 t.o.m. 2010-12-19
Expert : Göran Färm, expert integrationsfrågor, fr.o.m. 2010-02-16 t.o.m. 2011-03-09
Expert : Susanne Mehrens, undervisningsråd, fr.o.m. 2010-02-16 t.o.m. 2011-03-09
Expert : Karin Sandvall, doktorand, fr.o.m. 2010-02-16 t.o.m. 2011-03-09
Sekreterare : Lennart Berge, fr.o.m. 2010-11-15 t.o.m. 2011-03-02
Sekreterare : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2010-03-01 t.o.m. 2011-03-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:19 Tid för snabb flexibel inlärning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman