Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Maria Lidström

Sök kontaktuppgifter till Maria Lidström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Maria Lidström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Maria Lidström medverkat i ( 4 st. ):

En föräldraskapsrättslig lagstiftning för alla (Ju 2020:21) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
En föräldraskapsrättslig lagstiftning för alla (Ju 2020:21)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-12-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:132
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 21 juni 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Dina Gutrad, rådman, fr.o.m. 2020-12-10
Sakkunnig : Marie Ek, kansliråd, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2021-09-09
Sakkunnig : Madeleine Kaharascho Fridh, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-10
Sakkunnig : Maria Lidström, ämnesråd, fr.o.m. 2021-01-20
Sakkunnig : Robin Palmgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-01-20
Expert : Anna Axelsson, utredare, fr.o.m. 2021-01-20
Expert : Anna Ljungberg, expert, fr.o.m. 2021-01-20
Expert : Johan Lindgren, advokat, fr.o.m. 2021-01-20
Expert : Erik Mägi, doktorand, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Rebecka Pomering, jurist, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2021-08-29
Expert : Anna Singer, professor, fr.o.m. 2021-01-20
Expert : Annelie Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2021-08-30
Expert : Mats Sjösten, lagman, fr.o.m. 2021-01-20
Expert : Niclas Wiklund, familjerättssekreterare, fr.o.m. 2021-01-20
Sekreterare : Linnéa Brossner, kansliråd, fr.o.m. 2020-12-10
Sekreterare : Anton Dahllöf, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-01-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:132 En föräldraskapsrättslig lagstiftning för alla [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en modern föräldraförsäkring (S 2016:02) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om en modern föräldraförsäkring (S 2016:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-02-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:10 och dir. 2017:98
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:73 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn
SOU 2017:101 Jämställt föräldraskap och goda uppväxtvillkor för barn - en ny modell för föräldraförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Arrhenius, jurist, fr.o.m. 2016-02-04 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Peter Bryman, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Marie Ek, kansliråd, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-06-12
Sakkunnig : Kajsa Eliasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-07-31
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-10-31
Sakkunnig : Lenita Freidenvall, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-09 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Victoria Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2017-05-14
Sakkunnig : Annika Mansnérus, ämnesråd, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-12-08
Sakkunnig : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-04-14
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-02-05
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Kristin Sinclair, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-15 t.o.m. 2017-08-14
Sakkunnig : Charlotta Örn, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Erik Ageberg, utredare, Företagarna, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Tommy Alexandersson, utvecklingsstrateg, Försäkringskasan, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Joa Bergold, utredare, LO, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Ulrika Bertilsson, utredare, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Catharina Bäck, expert, Svenskt näringsliv, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Olof Bäckman, docent, Stockholms universitet, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Thomas Erhag, professor, Göteborgs universitet, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Ulrika Hagström, utredare, TCO, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Arizo Karimi, forskare, Uppsala universitet, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Jenny Lindmark, socialförsäkringsexpert, Arbetsgivarverket, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Thomas Ljunglöf, utredare, SACO, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Karin Röbäck de Souza, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Charlotta Undén, förhandlare, SKL, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Marcus Edelgård, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-22 t.o.m. 2017-08-13
Sekreterare : Maria Lidström, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-15 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Åsa Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Håkan Nyman, ämnesråd, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Susanna Pålsson Alstergren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-01-01 t.o.m. 2017-12-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Tillitsdelegationen (Fi 2016:03) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Tillitsdelegationen (Fi 2016:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-16
Direktiv för delegationen, se dir. 2016:51, dir. 2017:119, dir. 2019:6 och dir. 2020:49
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:56 Jakten på den perfekta ersättningsmodellen - Vad händer med medarbetarnas handlingsutrymme?
SOU 2018:48 En lärande tillsyn. Statlig granskning som bidrar till verksamhetsutveckling i vård, skola och omsorg
SOU 2018:38 Styra och leda med tillit. Forskning och praktik
SOU 2018:47 Med tillit växer handlingsutrymmet - tillitsbaserad styrning och ledning av välfärdssektorn
SOU 2019:43 Med tillit följer bättre resultat – tillitsbaserad styrning och ledning i staten Politisk handlingskraft i en regeringsnära utvecklingsmiljö
SOU 2020:40 En gemensam utbildning inom statsförvaltningen
Medverkande :
Ordförande : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2019-03-29 t.o.m. 2020-06-24
Ordförande : Laura Hartman, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Shirin Ahlbäck Öberg, docent, fr.o.m. 2019-03-29 t.o.m. 2020-06-24
Ledamot : Emil Broberg, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2020-02-10
Ledamot : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Gunilla Hult Backlund, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2020-02-10
Ledamot : Rikard Jermsten, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Kristina Althoff, enhetschef, fr.o.m. 2019-06-25 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Robin Anderson Boström, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Helena Cantù, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Isabell Carnlöf, utredare, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Johanna Carnö, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Niclas Damm, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-09 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Karin Edin, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-10 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Christina Eklöf, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Thomas Ericson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Christine Feuk, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Inger Gustafsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Jakob Hellman, utvecklingsledare, fr.o.m. 2019-05-09 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Jacob Henriksson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Emma Holstad, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2020-06-24
Sakkunnig : Kasper Irgens, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Anna Kessling, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Maria Lidström, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Lönnheden, stabschef, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Erik Magnusson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Lars Modig, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Jenny Munkelt, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-03-18
Expert : Patrik Olofsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Håkan Olsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Thord Redman, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Tomas Rosenberg, polismästare, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Lars Seger, chefsjurist, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Hanna Sjöberg, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Hampus Strömberg, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Eva Svensson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Torkel Winbladh, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-09-09
Expert : Johanna Wockatz, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Huvudsekreterare : Anna Lexelius, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-03-11
Huvudsekreterare : Anna Pauloff, tidigare utredningschef, fr.o.m. 2019-04-23 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Karin Brandqvist Sundblad, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-11 t.o.m. 2020-06-05
Sekreterare : Louise Bringselius, fr.o.m. 2017-01-25 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Karin Ekdahl Wästberg, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-08-11
Sekreterare : Monica Engström, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Pernilla Fexdal, assistent, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Mattias Fogelgren, fr.o.m. 2017-04-17 t.o.m. 2020-04-28
Sekreterare : Martin Fransson, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Kristin Gunnarsson, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-06-18
Sekreterare : Lena Hamilton, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2018-05-17
Sekreterare : Kajsa Hanspers, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2017-07-31
Sekreterare : Karin Hååg, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Unni Mannerheim, fr.o.m. 2016-09-05 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Ola Norbäck, assessor, fr.o.m. 2019-09-30 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Ewa Preston, fr.o.m. 2016-11-15 t.o.m. 2017-08-13
Sekreterare : Johan Quist, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Emma Sterky, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-04-02
Sekreterare : Katarina Wetter Edman, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:9 Förmån och fälla - nyanländas uttag av föräldrapenning
SOU 2012:69 Med rätt att delta - Nyanlända kvinnor och anhöriginvandrare på arbetsmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Elin Landell, fr.o.m. 2011-10-13
Expert : Jan Almqvist, verksamhetschef, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Pernilla Andersson Joona, forskare, fr.o.m. 2011-11-08 t.o.m. 2012-08-27
Expert : Erika Ekström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Göran Ferm, strateg, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Maria Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Karin Perols, utredare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Magnus Rödin, fr.o.m. 2012-08-28
Expert : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Kristina Sibbmark, forskare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Magnus Sjöström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Lars Wittenmark, ämnesråd, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Gülay Özcan, fr.o.m. 2012-08-28
Sekreterare : Anna Envall, fr.o.m. 2012-01-02
Sekreterare : Hans Grönqvist, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2012-09-10
Sekreterare : Susan Niknami, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Kajsa Rosén, fr.o.m. 2011-10-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman