Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kulturutredningen (Ku 2007:06)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kulturutredningen (Ku 2007:06) [ Avslutad 2009 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 41 st. ♀ 23 ♂ 18 ) :

Eva Swartz Grimaldi  []  ( Ordförande )
Jonas Anderson  []  ( Ledamot )
Birgitta Englin  []  ( Ledamot )
Rasoul Nejadmehr  []  ( Ledamot )
Mats Sjöstrand  []  ( Ledamot )
Ann Aurén  []  ( Expert )
Matilda Berggren  []  ( Expert )
Helene Biller  []  ( Expert )
Göran Blomberg  []  ( Expert )
Per Byström  []  ( Expert )
Caroline Dickson  []  ( Expert )
Maria Eka  []  ( Huvudsekreterare )
Dag Feurst  []  ( Expert )
Sofia Granqvist  []  ( Expert )
Petra Gråberg  []  ( Expert )
Ullalena Haeggman  []  ( Expert )
Daniel Karlsson  []  ( Expert )
Torolf Lönnerholm  []  ( Expert )
Bo Netz  []  ( Expert )
Martin Sundin  []  ( Expert )
Petronella Troselius  []  ( Expert )
Keith Wijkander  []  ( Huvudsekreterare )
Anita Bergenstråhle-Lind  []  ( Sekreterare )
Roger Blomgren  []  ( Sekreterare )
Mikael Franzén  []  ( Sekreterare )
Tobias Harding  []  ( Sekreterare )
Birgitta Johansen  []  ( Sekreterare )
David Karlsson  []  ( Sekreterare )
Monica Pourshahidi  []  ( Sekreterare )
Yvonne Rock  []  ( Sekreterare )
Per Svenson  []  ( Sekreterare )
Anna-Karin Lindblom  []  ( Expert )
Cissi Storck  []  ( Expert )
Jeanna Andréen  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kulturutredningen (Ku 2007:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-28
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:16 Del 1 - Grundanalys Del 2 - Förnyelseprogram Del 3 - Kulturpolitikens arkitektur Sammanfattning på lättläst svenska Sammanfattning på jiddish Report of the Swedish Committee of Inguiry on Cultural Policy Summary in English - sammanfattning på engelska Ruotsin kulttuuriselvityksen mietinto Tiivistelmä suomeksi - sammanfattning på finska Åssjalommose dan Kultuvregiehtjedämmam dan åarjelsaemiengielse Smiehttamus kulturguorahallamis - sammanfattning på nordsamiska och sydsamiska Razmisliba bashai o Kulturno i spitiba Rezume ko romane - sammanfattning på romani chib Mietintö Kulttuuviselvityksestä Yhtheenveto meänkielelä - sammanfattning på meänkeili
Medverkande :
Ordförande : Eva Swartz Grimaldi, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Jonas Anderson, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Birgitta Englin, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Rasoul Nejadmehr, mångkulturkonsulent, fr.o.m. 2007-09-26 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ann Aurén, ämnesråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Matilda Berggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Helene Biller, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Göran Blomberg, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-28 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Per Byström, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-07 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Caroline Dickson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-10-05
Expert : Maria Eka, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Dag Feurst, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Sofia Granqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petra Gråberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ullalena Haeggman, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Daniel Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Anna Karin Lindblom, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Torolf Lönnerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-11-16
Expert : Bo Netz, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Cissi Stork, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Martin Sundin, ämnesråd, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petronella Troselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-01-14
Esebelle Dingizian, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Annika Ekonomichef Nilsson, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Wikström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Anders Åkesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Huvudsekreterare : Maria Eka, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-02-28
Huvudsekreterare : Keith Wijkander, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2000-02-14
Sekreterare : Anita Bergenstråhle-Lind, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Roger Blomgren, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Mikael Franzén, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Tobias Harding, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Birgitta Johansen, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : David Karlsson, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Monica Pourshahidi, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Yvonne Rock, fr.o.m. 2007-10-08 t.o.m. 2008-08-25
Sekreterare : Per Svenson, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-01-31
Biträdande sekreterare : Jeanna Andreen, informationsansvarig, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2009-02-28

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman