Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Göran Blomberg

Sök kontaktuppgifter till Göran Blomberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Göran Blomberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Göran Blomberg medverkat i ( 11 st. ):

Utredningen Översyn av arkivområdet (Ku 2017:02) [ Avslutad 2019 ] [ Huvudsekreterare ]
Arkivutredningen (Ku 2017:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-10-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:106
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 104, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 15 84 (Andersson)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:58 Härifrån till evighetenEn långsiktig arkivpolitik för förvaltning och kulturarv
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Ilshammar, bitr. riksbibliotekarie, fr.o.m. 2017-10-26
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, departementsråd, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Anna-Kristina Andersson, arkivarie, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2019-12-18
Sekreterare : Susanna Broms, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-12-18
Sekreterare : Klara Liliedahl, samhällsanalytiker, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Anneli Brattgård, kommunarkivarie, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Peter Krantz, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Torgny Larsson, ordförande, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Isto Huvila, professor, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Erland Ringborg, ordförande, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Charlotte Hyltén-Cavallius, forskningsarkivarie, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Johan Lundmark, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Anna-Karin Hermodsson, bitr. riksarkivarie, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Gustaf Johnssén, chefsjurist, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Johan Albihn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2018-10-21
Expert : Gustaf Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Eva Stengård, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Linda Celander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-12-18
Expert : Sanja Moraca Roos, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-23 t.o.m. 2019-12-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:106 Översyn av arkivområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Konstnärspolitiska utredningen (Ku 2016:04) [ Avslutad 2018 ] [ Huvudsekreterare ]
Konstnärspolitiska utredningen (Ku 2016:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-11-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:23 Konstnär - oavsett villkor?
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Christin Nykvist, fr.o.m. 2016-11-17 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Niklas Briselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-01-07
Expert : Sara Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Sofi Knutas, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Robert Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-08 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-04-01
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2016-11-22 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anna Eineborg, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Claes Eriksson, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Helene Larsson, fr.o.m. 2017-02-15 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Maria Lewenhaupt, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2017-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:93 Konstnärernas villkor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:23 Konstnär – oavsett villkor? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medieutredningen (Ku 2015:01) [ Avslutad 2016 ] [ Huvudsekreterare ]
Medieutredningen (Ku 2015:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:26 och dir. 2016:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:94 Medieborgarna & medierna - En digital värld av rättigheter, skyldigheter - möjligheter och ansvar
SOU 2016:80 En gränsöverskridande mediepolitik. För upplysning, engagemang och ansvar
Medverkande :
Särskild utredare : Anette Novak, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-03-09 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Emma Alskog, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-04-24
Expert : Filippa Avas Olsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-25 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Sofie Berg Cormier, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Paula Blomqvist, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-08-09
Expert : Anders Hektor, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Pia Kjellander, ämnesråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-09-27
Expert : Martin Persson, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Daniel Wohlgemuth, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Maria Östling, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-25 t.o.m. 2016-11-07
Gunilla Carlsson, C led. av riksdagen /S
Tobias Smedberg, lokalpolitiker i Uppsala /V
Nicklas Malmberg, led. av riksdagen /MP
Maria Abrahamsson, led. av riksdagen /M
Anders Åkesson, led. av riksdagen (C
Andreas Carlson, led. av riksdagen /KD
Angelica Bengtsson, led. av riksdagen /SD
, Malmström, Åsa lokalpolitiker (L - ersattes i januari 2016 av Mathias Sundin, led. av riksdagen /L
Kommunikatör : Emma Crépin, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2015-06-14
Kommunikatör : Emma Crépin, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2016-09-04
Kommunikatör : Lukasz Lindell, fr.o.m. 2015-06-11 t.o.m. 2016-11-13
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-11-21
Sekreterare : Sookia Carlsson, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Emma Crépin, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2015-06-14
Sekreterare : Anna Dingertz, fr.o.m. 2016-02-15 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Martina Wagner, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-11-02
Sekreterare : Oscar Westlund, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-02-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:26 En mediepolitik för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:14 Tilläggsdirektiv till Medieutredningen (Ku 2015:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Översyn av den statliga museipolitiken (Ku 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om Översyn av den statliga museipolitiken (Ku 2014:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-01-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:8 och dir. 2015:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:89 Ny museipolitik
Medverkande :
Särskild utredare : Clas-Uno Frykholm, direktör, fr.o.m. 2014-01-30 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Kristina Alexanderson, chef, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Jeanna Andreen, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Karin Edin, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Anders Ekström, professor, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Anna Hag, strateg, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Bagir Kwiek, sakkunnig, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Helena Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Jan Nordwall, generalsekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-09-27
Expert : Annilie Nyberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Mikael Palo, förvaltningschef, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Anna-Lena Sjölund, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Eva Stengård, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Max Valentin, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2014-03-03 t.o.m. 2015-06-22
Huvudsekreterare : Jakob Kihlberg, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2015-11-01
Sekreterare : Katherine Hauptman, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-04-30
Sekreterare : Henriette Walker, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-04-30
Sekreterare : Emy Widén, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2015-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:89 Ny museipolitik [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Presstödskommittén (Ku 2011:06) [ Avslutad 2013 ] [ Huvudsekreterare ]
Presstödskommittén (Ku 2011:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:112 och 2012:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:58 Stöd till dagstidningar på samiska och meänkieli
SOU 2013:66 Översyn av det statliga stödet till dagspressen
Medverkande :
Ordförande : Hans-Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Hans-Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Per Bill, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Cecilia Brinck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Pär Fagerström, f.d. vd, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Gustaf Hoffstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Wiwi-Anne Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Charlotte Qvick, politisk sekreterare, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Anna Sibinska, ordförande i stadsdelsnämnden, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Anna Steele, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Åke Wredén, pol.mag., fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Anders Åkesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Alexander Akhlaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-23 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Marc Gren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Susanna Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-19 t.o.m. 2013-01-22
Expert : Sofie Berg Cormier, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Per Hultengård, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ann Lagerström, konsult, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Carin Lewini, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-04-25
Expert : Mart Ots, universitetslektor, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ingela Wadbring, professor, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-09-15
Sekreterare : Eva Bucksch, fr.o.m. 2012-02-17 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2013-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Bildande av Myndigheten för kulturanalys (Ku 2010:05) [ Avslutad 2011 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen Bildande av Myndigheten för kulturanalys (Ku 2010:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-08-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:81 och dir. 2010:136
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Delredovisning Ku2010/1573/KA, inkom den 1 oktober 2010.
Slutredovisning Ku2011/702/KA, inkom den 30 mars 2011.
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2010-08-26 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Tanja von Brünken, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-08-30 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Michael Staff, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-08-30 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Lars Stenström, kansliråd, fr.o.m. 2010-08-30 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Erik Peurell, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2011-03-31
Biträdande sekreterare : Annika Högland, fr.o.m. 2010-09-13 t.o.m. 2011-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén Kulturbryggan – en ny form för stöd till förnyelse och utveckling inom kulturområdet (Ku 2010:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Kommittén Kulturbryggan - en ny form för stöd till förnyelse och utveckling inom kulturområdet (Ku 2010:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-07-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:77, dir. 2012:71, dir. 2013:99, dir. 2014:151 och dir. 2015:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Delrapport Ku2010/1921/KV, inkom den 29 november 2010.
SOU 2012:16 Att angöra en kulturbrygga - till stöd för förnyelse och utveckling inom kulturområdet
Rapport Ku 2010:04/2013/2 Kulturbryggan 2011-2012
Rapport KU 2010:04/2014/9 Kulturbryggan 2013
Rapport Ku 2010:04/2015/25 Slutrapport 2010-2015
Medverkande :
Ordförande : Bo-Erik Gyberg, rektor, fr.o.m. 2010-07-15 t.o.m. 2015-09-30
Ledamot : Anna Furumark, projektledare, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-09-30
Ledamot : Bo-Erik Gyberg, rektor, fr.o.m. 2010-07-15 t.o.m. 2015-09-30
Ledamot : Osmond Karim, filmregissör, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2015-05-19
Ledamot : Johan Kling, författare, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2015-09-30
Ledamot : Annika Levin, konsult, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Rebecka Nolmark, kulturföretagare, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Jytte Rüdiger, kulturchef, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-09-30
Kommunikatör : Chrisoula Fanaidis, fr.o.m. 2011-03-22 t.o.m. 2015-09-30
Kanslichef : Magnus Kirchhoff, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-12-31
Kanslichef : Ingrid Lomfors, fr.o.m. 2010-09-16 t.o.m. 2013-05-12
Sekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Bertil Bäckström, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2012-06-17
Sekreterare : Ingela Carlsson, fr.o.m. 2014-01-15 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Erik Hall, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Anna-Sofia Quensel, fr.o.m. 2010-10-12 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Lotta Signeul, fr.o.m. 2012-06-07 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Mikael Theorin, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2015-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kulturutredningen (Ku 2007:06) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Kulturutredningen (Ku 2007:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-28
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:16 Del 1 - Grundanalys Del 2 - Förnyelseprogram Del 3 - Kulturpolitikens arkitektur Sammanfattning på lättläst svenska Sammanfattning på jiddish Report of the Swedish Committee of Inguiry on Cultural Policy Summary in English - sammanfattning på engelska Ruotsin kulttuuriselvityksen mietinto Tiivistelmä suomeksi - sammanfattning på finska Åssjalommose dan Kultuvregiehtjedämmam dan åarjelsaemiengielse Smiehttamus kulturguorahallamis - sammanfattning på nordsamiska och sydsamiska Razmisliba bashai o Kulturno i spitiba Rezume ko romane - sammanfattning på romani chib Mietintö Kulttuuviselvityksestä Yhtheenveto meänkielelä - sammanfattning på meänkeili
Medverkande :
Ordförande : Eva Swartz Grimaldi, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Jonas Anderson, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Birgitta Englin, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Rasoul Nejadmehr, mångkulturkonsulent, fr.o.m. 2007-09-26 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ann Aurén, ämnesråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Matilda Berggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Helene Biller, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Göran Blomberg, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-28 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Per Byström, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-07 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Caroline Dickson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-10-05
Expert : Maria Eka, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Dag Feurst, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Sofia Granqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petra Gråberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ullalena Haeggman, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Daniel Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Anna Karin Lindblom, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Torolf Lönnerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-11-16
Expert : Bo Netz, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Cissi Stork, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Martin Sundin, ämnesråd, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petronella Troselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-01-14
Esebelle Dingizian, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Annika Ekonomichef Nilsson, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Wikström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Anders Åkesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Huvudsekreterare : Maria Eka, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-02-28
Huvudsekreterare : Keith Wijkander, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2000-02-14
Sekreterare : Anita Bergenstråhle-Lind, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Roger Blomgren, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Mikael Franzén, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Tobias Harding, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Birgitta Johansen, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : David Karlsson, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Monica Pourshahidi, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Yvonne Rock, fr.o.m. 2007-10-08 t.o.m. 2008-08-25
Sekreterare : Per Svenson, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-01-31
Biträdande sekreterare : Jeanna Andreen, informationsansvarig, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:99 Kulturpolitikens inriktning och arbetsformer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:16 Betänkande av Kulturutredningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ändamålsfastighetskommittén (Fi 2002:05) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Ändamålsfastighetskommittén (Fi 2002:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-09-12
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:116
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:28 Hyressättning av vissa ändamålsbyggnader
Medverkande :
Ordförande : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Lennart Axelsson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, L, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Erik Arthur Fagervärn, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Lennart Kollmats, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ewa Larsson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ola Rask, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Kerstin Rossipal, fr.o.m. 2002-11-06 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Urban Svensson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ewa Thalén Finné, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ulla Wester, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Göran Blomberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Maria Hallman, fr.o.m. 2003-10-02 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Svante Holgersson, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Monica Lundberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Jens Magnusson, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2003-10-26
Expert : Johan Stålhammar, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Holger Wästlund, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Sekreterare : Kristina Aurell, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2004-04-14
Sekreterare : Birgitta Henriksson, fr.o.m. 2003-03-03 t.o.m. 2004-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:28 Hyressättning av vissa ändamålsbyggnader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén (Ku 1993:10) om den framtida presspolitiken [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Kommittén (Ku 1993:10) om den framtida presspolitiken
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:118, tilläggsdir. 1994:33 och 1994:123.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:94 Dagspressen i 1990-talets
rapport
SOU 1994:145 Ägarkoncentration i dagspress och radio/TV - Fem promemorior och diskussionsinlägg
rapport
SOU 1995:37 Vårt dagliga blad - stöd till svensk dagspress Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Bengt Johansson, K Å landshövding
Ledamot : Hans Fredrik Dahl, professor, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Georg Danell, jur.kand., fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Lotta Edholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Bertil Fiskesjö, led. av riksdagen, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Karl Erik Gustafsson, professor, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Niels Hebert, oppositionsråd, fr.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Barbro Hietala, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Göran Hillman, kultursekreterare, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Bobby Hommerberg, chefredaktör, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1994-08-21
Ledamot : Kurt Ove Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : My Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Agneta Ringman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Ingvar Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Sören Thunell, chefredaktör, fr.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Peter Torgerson, civilekonom, fr.o.m. 1994-08-22 t.o.m. 1994-10-06
Ledamot : Marita Ulvskog, chefredaktör, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1994-10-06
Ledamot : Lennart Weibull, professor, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Lena Wennberg, civilekonom, fr.o.m. 1993-11-24
Expert : Göran Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-11-29
Expert : Jens Cavallin, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-06-10
Expert : Hans Lindskog, byråchef, fr.o.m. 1994-09-01
Sekreterare : Hans Lindskog, byråchef, fr.o.m. 1993-11-08 t.o.m. 1994-08-31
Sekreterare : Åse Matz, föredragande, fr.o.m. 1994-08-01
Pia Marén, civilekonom, fr.o.m. 1993-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Organisationskommittén (Ku 1992:03) inför bildandet av ett nytt bolag med huvudmannaskap för rundradionätet [ Avslutad 1993 ] [ Ledamot ]
Organisationskommittén (Ku 1992:03) inför bildandet av ett nytt bolag med huvudmannaskap för rundradionätet
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1993
Utredningen har avgett :
SOU 1992:10 Ett nytt bolag för rundradio- sändningar Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Gösta Gunnarsson, landshövding
Ledamot : Suzanne Knöös, advokat
Ledamot : Elisabet Nathhorst, civilekonom
Ledamot : Jens Zander, professor
Ledamot : Göran Blomberg, departementssekreterare
Huvudsekreterare : Valdemar Persson, överingenjör
Sekreterare : Gun Stahle, sektionschef
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:10 Ett nytt bolag för rundradiosändningar [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman