Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Esebelle Dingizian

Sök kontaktuppgifter till Esebelle Dingizian på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Esebelle Dingizian

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Esebelle Dingizian medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen Översyn av statens stöd till trossamfund (Ku 2016:01) [ Avslutad 2018 ]

Utredningen Översyn av statens stöd till trossamfund (Ku 2016:01)


Beteckning : Ku 2016:01
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2019-03-04
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:62 och dir. 2017:63
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Bjereld, Ulf, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Adlercreutz, Catharina, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Arvidson, Katarina, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Byström, Charlotte, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Eriksson, Kent, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Fazlhashemi, Mohammad, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Fura, Elisabet, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Hole, Åsa E, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Larsson, Göran, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Lövheim, Mia, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Sandvik, Håkan, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Wockelberg, Helena, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Cederin, Hanna, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Dingizian, Esabelle, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Eliasson, Bengt, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Emilsson, Aron, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Gunnarsson, Jonas, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Lodenius, Per, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Lohman, Eva, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Söder, Larry, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Huvudsekreterare : Lindvall, Daniel, fr.o.m. 2016-08-22 t.o.m. 2018-03-20
Sekreterare : Svärd, Linda, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2018-03-15

Rapporter

SOU 2018:18Statens stöd till trossamfund i ett mångreligiöst Sverige
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:18 Statens stöd till trossamfund i ett mångreligiöst Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare (Fi 2015:10) [ Avslutad 2017 ]

Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare (Fi 2015:10)


Beteckning : Fi 2015:10
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2018-03-26
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:93 och dir. 2016:26
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Heckscher, Sten, fr.o.m. 2015-09-03 t.o.m. 2017-01-23
Expert : Ndure, Johan, fr.o.m. 2015-09-14
Expert : Pfeifer, Karl, fr.o.m. 2016-04-25
Expert : Törngren, David, fr.o.m. 2015-09-14
Expert : Weihe, Christina, fr.o.m. 2015-09-14
Attefall, Stefan, fr.o.m. 2016-09-07
Dingizian, Esabelle, fr.o.m. 2016-09-07
Eskilandersson, Mikael, fr.o.m. 2016-09-07
Olsson, Sten, fr.o.m. 2016-09-07
Sydow Mölleby, Mia, fr.o.m. 2016-09-07
Rothenberg, Hans, fr.o.m. 2016-09-07
Torstensson, Åsa, fr.o.m. 2016-09-07
Widman, Allan, fr.o.m. 2016-09-07
Sekreterare : Olsson, Anne, fr.o.m. 2015-09-03 t.o.m. 2017-01-23

Rapporter

SOU 2016:20Föräldraledighet för statsråd?
SOU 2017:3Karens för statsråd och statssekreterare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:20 Föräldraledighet för statsråd? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:3 Karens för statsråd och statssekreterare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av filmgranskningslagen m.m. (Ku 2008:02) [ Avslutad 2009 ] [ Ledamot ]

Utredningen om översyn av filmgranskningslagen m.m.(Ku 2008:02)


Beteckning : Ku 2008:02
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-12
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-05-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:62
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Eliason, Marianne, fr.o.m. 2008-05-22 t.o.m. 2009-06-14
Expert : Boreson, Anna, fr.o.m. 2009-01-22 t.o.m. 2009-06-14
Expert : Gullesjö, Anna, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-06-14
Expert : Häller, Ingegerd, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-01-21
Expert : Mentes, Feryal, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-06-14
Expert : Stoican, Mihail, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Bergholtz, Helena, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Bengtsson Skogsberg, Eva, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Dingizian, Esabelle, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Kilström, Dan, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Lodenius, Per, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Pettersson, Leif, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Utas, Gudrun, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Sekreterare : Kölfors, Katarina, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-06-21
Sekreterare : Runsten, Annica, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-05-31

Rapporter

SOU 2009:51Avskaffande av filmcensuren för vuxna – men förstärkt skydd för barn och unga mot skadlig mediepåverkan
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kulturutredningen (Ku 2007:06) [ Avslutad 2009 ]

Kulturutredningen (Ku 2007:06)


Beteckning : Ku 2007:06
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-12
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-06-28
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:99
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Swartz Grimaldi, Eva, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Anderson, Jonas, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Englin, Birgitta, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Nejadmehr, Rasoul, fr.o.m. 2007-09-26 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Sjöstrand, Mats, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Aurén, Ann, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Berggren, Matilda, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Biller, Helene, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Blomberg, Göran, fr.o.m. 2007-11-28 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Byström, Per, fr.o.m. 2008-04-07 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Dickson, Caroline, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-10-05
Expert : Eka, Maria, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Feurst, Dag, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Granqvist, Sofia, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Gråberg, Petra, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Haeggman, Ullalena, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Karlsson, Daniel, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Lindblom, Anna Karin, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Lönnerholm, Torolf, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-11-16
Expert : Netz, Bo, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Stork, Cissi, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Sundin, Martin, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Troselius, Petronella, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-01-14
Dingizian, Esebelle, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Holma, Siv, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Kihlström, Dan, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Magnusson, Cecilia, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Nilsson, Annika, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Wikström, Cecilia, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Åkesson, Anders, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Huvudsekreterare : Eka, Maria, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-02-28
Huvudsekreterare : Wijkander, Keith, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2000-02-14
Sekreterare : Bergenstråhle-Lind, Anita, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Blomgren, Roger, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Franzén, Mikael, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Harding, Tobias, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Johansen, Birgitta, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Karlsson, David, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Pourshahidi, Monica, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Rock, Yvonne, fr.o.m. 2007-10-08 t.o.m. 2008-08-25
Sekreterare : Svenson, Per, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-01-31
Biträdande sekreterare : Andreen, Jeanna, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2009-02-28

Rapporter

SOU 2009:16Del 1 – Grundanalys
Del 2 – Förnyelseprogram
Del 3 – Kulturpolitikens arkitektur
Sammanfattning på lättläst svenska
Sammanfattning på jiddish
Report of the Swedish Committee of Inguiry on Cultural Policy Summary in English – sammanfattning på engelska
Ruotsin kulttuuriselvityksen mietinto Tiivistelmä suomeksi – sammanfattning på finska
Åssjalommose dan Kultuvregiehtjedämmam dan åarjelsaemiengielse Smiehttamus kulturguorahallamis – sammanfattning på nordsamiska och sydsamiska
Razmisliba bashai o Kulturno i spitiba Rezume ko romane – sammanfattning på romani chib
Mietintö Kulttuuviselvityksestä Yhtheenveto meänkielelä – sammanfattning på meänkeili
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:99 Kulturpolitikens inriktning och arbetsformer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:16 Betänkande av Kulturutredningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman