Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Monica Pourshahidi

Sök kontaktuppgifter till Monica Pourshahidi på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Monica Pourshahidi

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Monica Pourshahidi medverkat i ( 3 st. ):

Kulturutredningen (Ku 2007:06) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Kulturutredningen (Ku 2007:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-28
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:16 Del 1 - Grundanalys Del 2 - Förnyelseprogram Del 3 - Kulturpolitikens arkitektur Sammanfattning på lättläst svenska Sammanfattning på jiddish Report of the Swedish Committee of Inguiry on Cultural Policy Summary in English - sammanfattning på engelska Ruotsin kulttuuriselvityksen mietinto Tiivistelmä suomeksi - sammanfattning på finska Åssjalommose dan Kultuvregiehtjedämmam dan åarjelsaemiengielse Smiehttamus kulturguorahallamis - sammanfattning på nordsamiska och sydsamiska Razmisliba bashai o Kulturno i spitiba Rezume ko romane - sammanfattning på romani chib Mietintö Kulttuuviselvityksestä Yhtheenveto meänkielelä - sammanfattning på meänkeili
Medverkande :
Ordförande : Eva Swartz Grimaldi, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Jonas Anderson, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Birgitta Englin, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Rasoul Nejadmehr, mångkulturkonsulent, fr.o.m. 2007-09-26 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ann Aurén, ämnesråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Matilda Berggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Helene Biller, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Göran Blomberg, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-28 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Per Byström, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-07 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Caroline Dickson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-10-05
Expert : Maria Eka, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Dag Feurst, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Sofia Granqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petra Gråberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ullalena Haeggman, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Daniel Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Anna Karin Lindblom, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Torolf Lönnerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-11-16
Expert : Bo Netz, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Cissi Stork, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Martin Sundin, ämnesråd, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petronella Troselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-01-14
Esebelle Dingizian, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Annika Ekonomichef Nilsson, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Wikström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Anders Åkesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Huvudsekreterare : Maria Eka, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-02-28
Huvudsekreterare : Keith Wijkander, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2000-02-14
Sekreterare : Anita Bergenstråhle-Lind, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Roger Blomgren, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Mikael Franzén, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Tobias Harding, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Birgitta Johansen, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : David Karlsson, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Monica Pourshahidi, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Yvonne Rock, fr.o.m. 2007-10-08 t.o.m. 2008-08-25
Sekreterare : Per Svenson, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-01-31
Biträdande sekreterare : Jeanna Andreen, informationsansvarig, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:99 Kulturpolitikens inriktning och arbetsformer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:16 Betänkande av Kulturutredningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen Koordinator för museisektorn (Ku 2007:02) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen Koordinator för museisektorn (Ku 2007:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-02-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:22 och dir. 2008:10
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Lägesrapport rörande uppdraget som Koordinator för museisektorn, 2007-10-14
SOU 2009:15 Kraftsamling! - museisamverkan ger resultat + Bilaga
Medverkande :
Särskild utredare : Christina von Arbin, överintendent, fr.o.m. 2007-02-22 t.o.m. 2009-02-15
Sakkunnig : Sune Nordgren, projektledare, fr.o.m. 2007-05-16 t.o.m. 2008-10-31
Expert : Lars Amréus, överintendent, fr.o.m. 2007-05-16 t.o.m. 2009-02-15
Expert : Anita Bergenstråhle-Lind, enhetschef, fr.o.m. 2007-05-16 t.o.m. 2009-02-15
Expert : Birgitta Castenfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2008-01-06
Expert : Mari Granath Lagercrantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-02-15
Expert : Tomas Jönsson, länsmuseichef, fr.o.m. 2007-05-16 t.o.m. 2009-02-15
Expert : Ann Louise Kemdahl, museidirektör, fr.o.m. 2007-05-16 t.o.m. 2009-02-15
Expert : Ingrid Lomfors, museichef, fr.o.m. 2007-05-16 t.o.m. 2009-02-15
Expert : Monica Pourshahidi, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-16 t.o.m. 2007-08-05
Expert : Berit Svedberg, förvaltningschef, fr.o.m. 2007-05-16 t.o.m. 2009-02-15
Expert : Erik Wahlström, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-09-15
Sekreterare : Johanna Berg, fr.o.m. 2007-05-14 t.o.m. 2009-02-15
Sekreterare : Liv Hammargren, fr.o.m. 2007-05-28 t.o.m. 2009-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:22 Koordinator för museisektorn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:10 Tilläggsdirektiv till Koordinator för museisektorn (Ku 2007:02) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:15 Kraftsamling! – museisamverkan ger resultat [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för samordning av Mångkulturåret 2006 (Ku 2004:09) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Kommittén för samordning av Mångkulturåret 2006 (Ku 2004:09)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-09
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:169
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:91 Agenda för mångkultur Programförklaring och kalendarium för Mångkulturåret 2006
SOU 2007:50 Mångfald är framtiden
Medverkande :
Ordförande : Yvonne Rock, kulturproducent, fr.o.m. 2004-12-09 t.o.m. 2007-07-01
Expert : Zanyar Adami, chefredaktör, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Bilge Befrits Tekin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-08 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Stefan Andersson, projektledare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-01-07
Expert : Cecilia Hörnell, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Leif Magnusson, institutchef, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Monica Pourshahidi, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Ayse Sungur, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-08-25 t.o.m. 2006-07-31
Huvudsekreterare : Edna Eriksson, journalist, fr.o.m. 2005-04-04 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Emil Plisch, statsvetare, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2007-07-08
Sekreterare : Ulrika Westerlund, projektledare, fr.o.m. 2006-04-03 t.o.m. 2007-07-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:169 Samordning av Mångkulturåret 2006

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman