Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Dag Feurst

Sök kontaktuppgifter till Dag Feurst på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Dag Feurst

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Dag Feurst medverkat i ( 4 st. ):

Tomträtts- och arrendeutredningen (Ju 2011:08) [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]
Tomträtts- och arrendeutredningen (Ju 2011:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:60 och dir. 2012:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:71 Tomträttsavgäld och friköp
SOU 2014:32 Jordbruks- och bostadsarrende - några frågor om arrendeavgift och besittningsskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Andersson, hovrättspresident, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Susanne Adlercreutz, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-01-18
Sakkunnig : Dag Feurst, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-04-09
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Sakkunnig : Fredrik Grönwall, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-06-12
Sakkunnig : Karin Gustafsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Sakkunnig : Magnus Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2014-06-12
Sakkunnig : Anders Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-19 t.o.m. 2013-09-30
Sakkunnig : Katarina Welin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-03-03 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Björn Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Per Andersson, jordbruksförvaltare, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Bertil Bengtsson, professor, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Per-Anders Bönner, advokat, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Irena Drogou, tekn.lic., fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Jan Gustafsson, tekniskt råd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Per Henningsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Östen Johansson, konsult, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Sofie Kjellin, chef juridisk avdelning, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Tore Ljungkvist, tf. chefsjurist, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Curt Malmenstedt, jordbrukschef, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Carl-Olof Nilsson Öhrnell, hyresråd, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Eije Sjödin, specialist, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Lars-Göran Svensson, segmentschef, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Lena Södersten, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Anna Treschow, jur.kand., fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Pär Åkesson, avdelningsjurist, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Sekreterare : Johan Borgström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2014-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Filmutredningen 2008 (Ku 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Filmutredningen 2008 (Ku 2008:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-06-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:73 Vägval för filmen
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Svegfors, landshövding, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Anna Boreson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Christoffer Démery, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Dag Feurst, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Rolf Höijer, ämnesrådet, fr.o.m. 2009-04-16 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Maria Ljungkvist, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-04-15
Expert : Martin Olauzon, avdelningschef, fr.o.m. 2009-04-16 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Sara Underskog, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-01-22 t.o.m. 2009-10-07
Michael Informatör Malmborg, och egen företagare, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-01-21
Ingvar von Malmborg, redaktör, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Leif Pettersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Hans Wallmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Bengt Wernersson, redaktör, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Cecilia Wikström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26
Huvudsekreterare : Jon Dunås, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-10-18
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Jon Dunås, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-09-30
Sekreterare : Johanna Wistedt, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:88 Filmpolitikens finansiering och utformning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:73 Vägval för filmen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kulturutredningen (Ku 2007:06) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Kulturutredningen (Ku 2007:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-28
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:16 Del 1 - Grundanalys Del 2 - Förnyelseprogram Del 3 - Kulturpolitikens arkitektur Sammanfattning på lättläst svenska Sammanfattning på jiddish Report of the Swedish Committee of Inguiry on Cultural Policy Summary in English - sammanfattning på engelska Ruotsin kulttuuriselvityksen mietinto Tiivistelmä suomeksi - sammanfattning på finska Åssjalommose dan Kultuvregiehtjedämmam dan åarjelsaemiengielse Smiehttamus kulturguorahallamis - sammanfattning på nordsamiska och sydsamiska Razmisliba bashai o Kulturno i spitiba Rezume ko romane - sammanfattning på romani chib Mietintö Kulttuuviselvityksestä Yhtheenveto meänkielelä - sammanfattning på meänkeili
Medverkande :
Ordförande : Eva Swartz Grimaldi, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Jonas Anderson, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Birgitta Englin, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Rasoul Nejadmehr, mångkulturkonsulent, fr.o.m. 2007-09-26 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ann Aurén, ämnesråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Matilda Berggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Helene Biller, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Göran Blomberg, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-28 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Per Byström, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-07 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Caroline Dickson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-10-05
Expert : Maria Eka, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Dag Feurst, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Sofia Granqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petra Gråberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ullalena Haeggman, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Daniel Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Anna Karin Lindblom, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Torolf Lönnerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-11-16
Expert : Bo Netz, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Cissi Stork, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Martin Sundin, ämnesråd, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petronella Troselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-01-14
Esebelle Dingizian, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Annika Ekonomichef Nilsson, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Wikström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Anders Åkesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Huvudsekreterare : Maria Eka, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-02-28
Huvudsekreterare : Keith Wijkander, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2000-02-14
Sekreterare : Anita Bergenstråhle-Lind, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Roger Blomgren, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Mikael Franzén, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Tobias Harding, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Birgitta Johansen, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : David Karlsson, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Monica Pourshahidi, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Yvonne Rock, fr.o.m. 2007-10-08 t.o.m. 2008-08-25
Sekreterare : Per Svenson, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-01-31
Biträdande sekreterare : Jeanna Andreen, informationsansvarig, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:99 Kulturpolitikens inriktning och arbetsformer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:16 Betänkande av Kulturutredningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av föräldraförsäkringen (S 2004:02) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av föräldraförsäkringen (S 2004:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:73 Reformerad föräldraförsäkring - Kärlek, omvårdnad trygghet
Medverkande :
Särskild utredare : Karl-Petter Thorwaldsson, fr.o.m. 2004-05-04
Sakkunnig : Anna Holmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Anna-Lena Hultgård Sancini, kansliråd, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Anna Middelman, kansliråd, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Frida Widmalm, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-14 t.o.m. 2005-04-25
Sakkunnig : Lars Wittenmark, ämnesråd, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Siv Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Mikael Åsell, kansliråd, fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Sofia Bergström, jur.kand., fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Ylva Elvin-Nowak, fil.dr.psykolog, fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Lars Jalmert, docent, fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Mats Mattsson, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2004-06-14
Huvudsekreterare : Kristina Reinholdsson, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2005-09-30
Sekreterare : Dag Feurst, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-09-04
Sekreterare : Mårten Hultin, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-09-14
Sekreterare : Eva Löfbom, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-09-18
Sekreterare : Maria Norberg, fr.o.m. 2005-05-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Anna Thoursie, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-09-15
Sekreterare : Anna Karin Wallberg, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2004:44 Översyn av föräldraförsäkringen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:73 Reformerad föräldraförsäkring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman