Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Birgitta Johansen

Sök kontaktuppgifter till Birgitta Johansen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Birgitta Johansen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Birgitta Johansen medverkat i ( 3 st. ):

Kulturutredningen (Ku 2007:06) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Kulturutredningen (Ku 2007:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-28
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:16 Del 1 - Grundanalys Del 2 - Förnyelseprogram Del 3 - Kulturpolitikens arkitektur Sammanfattning på lättläst svenska Sammanfattning på jiddish Report of the Swedish Committee of Inguiry on Cultural Policy Summary in English - sammanfattning på engelska Ruotsin kulttuuriselvityksen mietinto Tiivistelmä suomeksi - sammanfattning på finska Åssjalommose dan Kultuvregiehtjedämmam dan åarjelsaemiengielse Smiehttamus kulturguorahallamis - sammanfattning på nordsamiska och sydsamiska Razmisliba bashai o Kulturno i spitiba Rezume ko romane - sammanfattning på romani chib Mietintö Kulttuuviselvityksestä Yhtheenveto meänkielelä - sammanfattning på meänkeili
Medverkande :
Ordförande : Eva Swartz Grimaldi, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Jonas Anderson, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Birgitta Englin, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Rasoul Nejadmehr, mångkulturkonsulent, fr.o.m. 2007-09-26 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ann Aurén, ämnesråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Matilda Berggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Helene Biller, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Göran Blomberg, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-28 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Per Byström, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-07 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Caroline Dickson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-10-05
Expert : Maria Eka, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Dag Feurst, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Sofia Granqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petra Gråberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ullalena Haeggman, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Daniel Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Anna Karin Lindblom, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Torolf Lönnerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-11-16
Expert : Bo Netz, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Cissi Stork, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Martin Sundin, ämnesråd, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petronella Troselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-01-14
Esebelle Dingizian, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Annika Ekonomichef Nilsson, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Wikström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Anders Åkesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Huvudsekreterare : Maria Eka, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-02-28
Huvudsekreterare : Keith Wijkander, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2000-02-14
Sekreterare : Anita Bergenstråhle-Lind, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Roger Blomgren, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Mikael Franzén, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Tobias Harding, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Birgitta Johansen, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : David Karlsson, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Monica Pourshahidi, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Yvonne Rock, fr.o.m. 2007-10-08 t.o.m. 2008-08-25
Sekreterare : Per Svenson, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-01-31
Biträdande sekreterare : Jeanna Andreen, informationsansvarig, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:99 Kulturpolitikens inriktning och arbetsformer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:16 Betänkande av Kulturutredningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Organisationskommittén för en sammanläggning av Marinmuseum inom Statens försvarshistoriska museer med Statens sjöhistoriska museer (Ku 1996:03) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Organisationskommittén för en sammanläggning av Marinmuseum inom Statens försvarshistoriska museer med Statens sjöhistoriska museer (Ku 1996:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:79 och dir. 1997:22.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:100 Nya samverkansformer inom den sjöhistoriska museiverksamheten - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Björn Kaaling, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-06-29
Ledamot : Sibylla Haasum, tf. överintendent, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-06-29
Ledamot : Per-Inge Lindqvist, museichef, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-06-29
Ledamot : Leif Törnquist, överintendent, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-06-29
Expert : Sune Birke, kommendör, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-06-29
Expert : Birgitta Johansen, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-23 t.o.m. 1997-06-29
Expert : Agneta Leijonhufvud, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-06-29
Expert : Magdalena Lundgren, kanlsichef, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-06-29
Expert : Nike Nylander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-01-22
Expert : Jan-Erik Reuterblad, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-06-29
Expert : Knut Weibull, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-06-29
Expert : Björn Lindquist, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-06-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:100 Nya samverkansformer inom den sjöhistoriska museiverksamheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Ku 1994:09) om vissa frågor om kulturminnesskydd m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Ku 1994:09) om vissa frågor om kulturminnesskydd m.m.
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1996
Utredningen har avgett :
SOU 1995:128 Kulturegendomar och kultur- föremål - delbetänkande
SOU 1996:128 Skyddet av kulturmiljön - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Lars Eric Ericsson, landshövding, fr.o.m. 1994-08-15
Sakkunnig : Birgitta Johansen, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01
Sakkunnig : Maria Malmlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Knut Weibull, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Keith Wijkander, överantikvarie, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Jan-Olof Anderson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Lars Bergendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-02-27
Expert : Eva Birath, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : Görel Cavalli-Björkman, chefsintendent, fr.o.m. 1994-11-15
Expert : Bo Eliasson, teknisk direktör, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : Karin Eriksson, länsantikvarie, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : Per Falk, intendent, fr.o.m. 1994-11-15
Expert : Stina Gustavsson, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Per Kjellsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : Kerstin Kåks, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-27
Expert : Eva Lehndal, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1995-10-31
Expert : Kerstin Lundberg, sekreterare, fr.o.m. 1994-02-27
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1994-10-31
Expert : Lars Olsson, sekreterare, fr.o.m. 1994-11-15
Expert : Jan Paul Strid, direktör, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Roland Torelli, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : Fredrik von, avdelningschef, fr.o.m. 1995-02-27
Expert : Ingrid von, kyrkojurist, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : Knut Weibull, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1994-10-31
Expert : Lars-Olof Welander, arkivråd, fr.o.m. 1994-11-15
Expert : Keith Wijkander, överantikvarie, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Thomas Adlercreutz, verksjurist, fr.o.m. 1994-09-01
Sekreterare : Erik Nordin, länsantikvarie, fr.o.m. 1994-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman