Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ann Aurén

Sök kontaktuppgifter till Ann Aurén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ann Aurén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ann Aurén medverkat i ( 8 st. ):

Kulturutredningen (Ku 2007:06) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Kulturutredningen (Ku 2007:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-28
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:16 Del 1 - Grundanalys Del 2 - Förnyelseprogram Del 3 - Kulturpolitikens arkitektur Sammanfattning på lättläst svenska Sammanfattning på jiddish Report of the Swedish Committee of Inguiry on Cultural Policy Summary in English - sammanfattning på engelska Ruotsin kulttuuriselvityksen mietinto Tiivistelmä suomeksi - sammanfattning på finska Åssjalommose dan Kultuvregiehtjedämmam dan åarjelsaemiengielse Smiehttamus kulturguorahallamis - sammanfattning på nordsamiska och sydsamiska Razmisliba bashai o Kulturno i spitiba Rezume ko romane - sammanfattning på romani chib Mietintö Kulttuuviselvityksestä Yhtheenveto meänkielelä - sammanfattning på meänkeili
Medverkande :
Ordförande : Eva Swartz Grimaldi, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Jonas Anderson, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Birgitta Englin, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Rasoul Nejadmehr, mångkulturkonsulent, fr.o.m. 2007-09-26 t.o.m. 2009-02-11
Ledamot : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ann Aurén, ämnesråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Matilda Berggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Helene Biller, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Göran Blomberg, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-28 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Per Byström, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-07 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Caroline Dickson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-10-05
Expert : Maria Eka, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2008-08-10
Expert : Dag Feurst, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Sofia Granqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petra Gråberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Ullalena Haeggman, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Daniel Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Anna Karin Lindblom, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Torolf Lönnerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-11-16
Expert : Bo Netz, departementsråd, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Cissi Stork, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Martin Sundin, ämnesråd, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Petronella Troselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-01-14
Esebelle Dingizian, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Annika Ekonomichef Nilsson, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Cecilia Wikström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Anders Åkesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2009-02-11
Huvudsekreterare : Maria Eka, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-02-28
Huvudsekreterare : Keith Wijkander, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2000-02-14
Sekreterare : Anita Bergenstråhle-Lind, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Roger Blomgren, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Mikael Franzén, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Tobias Harding, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Birgitta Johansen, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : David Karlsson, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Monica Pourshahidi, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Yvonne Rock, fr.o.m. 2007-10-08 t.o.m. 2008-08-25
Sekreterare : Per Svenson, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-01-31
Biträdande sekreterare : Jeanna Andreen, informationsansvarig, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:99 Kulturpolitikens inriktning och arbetsformer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:16 Betänkande av Kulturutredningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Folkbokföringsutredningen (Fi 2007:11) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Folkbokföringsutredningen (Fi 2007:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:123 och dir. 2008:56
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:60 Personnummer och samordningsnummer - delbetänkande
SOU 2009:75 Folkbokföringen
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Pettersson, fr.o.m. 2007-09-06 t.o.m. 2009-09-10
Expert : Ann Sofi Agnevik, fr.o.m. 2007-11-26
Expert : Marie Ahlqvist Bresle, fr.o.m. 2007-11-26
Expert : Ann Aurén, fr.o.m. 2007-11-26
Expert : Sven Bergqvist, fr.o.m. 2008-09-04
Expert : Tomas Blomqvist, fr.o.m. 2007-11-26
Expert : Jaan Entson, fr.o.m. 2007-11-26
Expert : Magnus Forsberg, fr.o.m. 2008-09-04
Expert : Thomas Gäfvert, fr.o.m. 2007-11-26
Expert : Anita Janelm, fr.o.m. 2007-11-26
Expert : Tommy Lindberg, fr.o.m. 2008-09-04
Expert : Margareta Lindquist, fr.o.m. 2007-11-26
Expert : Jessica Löfvenholm, fr.o.m. 2007-11-26
Expert : Johan Modin, fr.o.m. 2007-11-26
Expert : Ulrik Tideström, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-09-03
Expert : Maria Åhrling, fr.o.m. 2007-11-26
Sekreterare : Sonja Huldén, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-10-02
Sekreterare : Anna Sjöstrand, fr.o.m. 2007-10-29 t.o.m. 2009-09-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:123 Folkbokföringen i framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:56 Tilläggsdirektiv till Folkbokföringsutredningen (Fi 2007:11) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:60 Personnummer och samordningsnummer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:75 Folkbokföringen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Uppdragsarkeologiutredningen (Ku 2004:03) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Uppdragsarkeologiutredningen (Ku 2004:03)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:22 och dir. 2005:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:80 Uppdragsarkeologi i tiden
Medverkande :
Särskild utredare : Ingvar Paulsson, lagman, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2005-08-21
Expert : Lars Amréus, bitr. museichef, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Carolina Andersson, projektchef, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Lennart Andersson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Ann Aurén, ämnesråd, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Ann-Charlotte Backlund, länsantikvarie, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Ulf Henricsson, länsråd, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Lena Holm, docent, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Per-Magnus Nilsson, överantikvarie, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Karin Rex Svensson, landsantikvarie, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-04-30
Expert : Lars Sjösvärd, länsmuseichef, fr.o.m. 2005-05-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Bodil Svensson, fr.o.m. 2004-05-17 t.o.m. 2005-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:80 Uppdragsarkeologi i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Behandling av folkbokföringsuppgifter hos arkivmyndigheterna (Ku 2003:03) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen om Behandling av folkbokföringsuppgifter hos arkivmyndigheterna (Ku 2003:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:122 och dir. 2004:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:106 Folkbokföringsuppgifter hos arkivmyndigheterna, Integritet - Effektivitet - Tillgänglighet - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Wahlqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Ann Aurén, ämnesråd, fr.o.m. 2003-11-25 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Peder Bjursten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-11-25 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Gaby Borglund, dataråd, fr.o.m. 2003-11-25 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Astrid Forsberg, förste arkivarie, fr.o.m. 2003-11-25 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Claes Gränström, överarkivarie, fr.o.m. 2003-11-25 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-11-25 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Cecilia Mauritzon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-11-25 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Ted Roswall, förbundsordförande, fr.o.m. 2003-11-25 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Björn Sjökvist, handläggare, fr.o.m. 2003-11-25 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Lars Dahlström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arkivutredningen Arkiv för alla (Ku 2001:02) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Arkivutredningen Arkiv för alla (Ku 2001:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:104 och dir. 2002:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:78 Arkiv för alla - nu och i framtiden, slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Kari Marklund, landshövding, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Ann Aurén, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Göran Henriksson, arkivchef, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Alexander Husebye, arkivchef, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-09-30
Expert : , Jordell, Björn 1:e arkivarie, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Börje Justrell, byråchef, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-09-30
Expert : , Kristiansson, Göran 1:e arkivarie, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Catarina Lundström, arkivchef, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Louise Lönnroth, landsarkivarie, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-09-30
Expert : , Sandahl, Kristina 1:a arkivarie, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-09-30
Mikael Dahlin, arkivarie, fr.o.m. 2001-06-19 t.o.m. 2002-03-28
Margret Hedström, associated professor, fr.o.m. 2001-06-19 t.o.m. 2002-03-28
Thorbjörn Hörnfält, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-06-19 t.o.m. 2002-03-28
Ann Hörsell, enhetschef, fr.o.m. 2001-06-19 t.o.m. 2002-03-28
Martin Jacobsen, servicetekniker, fr.o.m. 2001-06-19 t.o.m. 2002-03-28
Bengt IT-specialist Neiss, fr.o.m. 2001-06-19 t.o.m. 2002-03-28
Carina Strömberg, direktör, fr.o.m. 2001-06-19 t.o.m. 2002-03-28
Sekreterare : Eva Årbrandt Johansson, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:78 Arkiv för alla – nu och i framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stockholmsberedningen (N 2001:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Stockholmsberedningen (N 2001:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-14
Direktiv för beredningen, se dir. 2000:96, dir. 2001:17, dir. 2002:3 och dir. 2003:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:33 Tillräcklig flygplanskapacitet i Stockholm - Mälardalsregionen - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Kenneth Kvist, fr.o.m. 2002-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Bo Sundling, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Annika Billström, oppositionsborgarråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Bengt Cedrenius, konsult, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Per Egon Johansson, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Andres Käärik, landstingsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Elwe Nilsson, trafiklandstingsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Mats Odell, ekonom, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2001-09-10
Ledamot : Margareta Olofsson, borgarråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Tommy Waidelich, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Monica Öhman, undersköterska, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Cecilia Önfelt, teaterförläggare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Per Anders Lindgren, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-30
Sakkunnig : Bo Malmsten, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Ann Aurén, kansliråd, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Tomas Brolin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Per Björklund, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Fredrik Fällman, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Tove Friberg, fr.o.m. 2002-02-06 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Jens Henriksson, planeringschef, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-01-01
Expert : Babriella Loman, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Monica Lövström, pol.sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-10-15
Expert : Per-Magnus Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-07-31
Expert : Åke Nordlander, fr.o.m. 2001-05-07 t.o.m. 2002-02-05
Expert : Christer Pettersson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Roger Pettersson, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Claes Pile, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Lena Taillefer, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-01-12
Huvudsekreterare : Ragnvald Paulsson, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marianne Möller, fr.o.m. 2001-05-14 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Maria Ringvall, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2003-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 1999:04) om markägarnas rättigheter m.m. i minerallagen (1991:45) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen (N 1999:04) om markägarnas rättigheter m.m. i minerallagen (1991:45)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:89 Minerallagen, markägarna och miljön
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Nådell, fr.o.m. 1999-03-30 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Marinette Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Ann Aurén, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Magnus Blücher, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Ann-Christin Cederlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Mikael Gulliksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Jan-Olof Hedström, bergmästare, fr.o.m. 1999-10-11 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 1999-09-12
Expert : Michael Koch, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-11 t.o.m. 2000-04-20
Expert : Christina Lindahl, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Stefan Månsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Claes Sjöblom, länsråd, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Tom Teljer, skogsmästare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : , Wilson, Lars 1:e arkivarie, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Sekreterare : Thed Adelswärd, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-10-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:89 Minerallagen, markägarna och miljön [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (C 1995:13) avseende det kyrkliga kulturarvet [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Kommittén (C 1995:13) avseende det kyrkliga kulturarvet
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:162.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:43 Den kulturhistoriskt värdefulla kyrkliga egendomen och de kyrkliga arkiven - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Eric Lundgren, f.d. förbundsdirektör, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Erik Arthur Egervärn, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Lennart Fridén, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Helge Hagberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Karin Nyberg, kultursekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Lars Runqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Ingrid Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Åke Werdenfels, landsantikvarie, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Eva Björkman, länsantikvarie, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : , Forsberg, Astrid 1:e arkivarie, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Claes Gränström, överdirektör, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Per-Magnus Nilsson, avdelningschef, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Ann Aurén, jur.kand, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman