: : :

Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09) [ Avslutad 2003 ]

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 2001:29
Betänkande av utredningen :

SOU 2003:38
Medverkande i utredningen ( 38 st. ♀ 15 ♂ 23 ) :

Lennart Hjalmarsson  []  ( Ordförande )
Ola Alterå  []  ( Ledamot )
Sven Brus  []  ( Ledamot )
Åsa Domeij  []  ( Ledamot )
Lena Ek  []  ( Ledamot )
Per Erik Granström  []  ( Ledamot )
Tom Hedlund  []  ( Ledamot )
Ulf Keijer  []  ( Ledamot )
Lennart Kollmats  []  ( Ledamot )
Lennart Olsen  []  ( Ledamot )
Marietta de Pourbaix-Lundin  []  ( Ledamot )
Per Rosengren  []  ( Ledamot )
Lisbeth Staaf-Igelström  []  ( Ledamot )
Per-Olof Svensson  []  ( Ledamot )
Agneta Bergqvist  []  ( Sakkunnig )
Yvonne Fredriksson  []  ( Sakkunnig )
Maria Gårding Wärnberg  []  ( Sakkunnig )
Katinka Hort  []  ( Sakkunnig )
Conny Hägg  []  ( Sakkunnig )
Dan Johansson  []  ( Sakkunnig )
Anders Kristoffersson  []  ( Sakkunnig )
Runar Brännlund  []  ( Expert )
Agnes von Gersdorff  []  ( Expert )
Göran Lagerstedt  []  ( Expert )
Åsa Leander  []  ( Expert )
Göran Lundin  []  ( Expert )
Mikael Möller  []  ( Expert )
Christina Oettinger-Biberg  []  ( Expert )
Stefan Nyström  []  ( Expert )
Gunnar Rabe  []  ( Expert )
Maria Sandqvist  []  ( Expert )
Susanne Åkerfeldt  []  ( Expert )
Hans Öhgren  []  ( Expert )
Johan Sanner  []  ( Sekreterare )
Ann Veiderpass  []  ( Sekreterare )
K. G. Abramsson  []  ( Ledamot )
Lennart Daléus  []  ( Ledamot )
Åsa Johannesson Lindén  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09)


Beteckning : Fi 2001:09
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-05
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-04-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:29
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hjalmarsson, Lennart, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Abramsson, K G, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Alterå, Ola, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-20
Ledamot : Brus, Sven, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Daleus, Lennart, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2002-09-25
Ledamot : Domeij, Åsa, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Ledamot : Ek, Lena, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Granström, Per Erik, fr.o.m. 2002-01-17 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Hedlund, Tom, fr.o.m. 2001-12-14 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Keijer, Ulf, fr.o.m. 2002-02-19 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Kollmats, Lennart, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-22
Ledamot : Olsen, Lennart, fr.o.m. 2002-10-28 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : de Pourbaix-Lundin, Marietta, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Rosengren, Per, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Staaf-Igelström, Lisbeth, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Svensson, Per-Olof, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-01-16
Sakkunnig : Bergqvist, Agneta, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-04-17
Sakkunnig : Gårding Wärnberg, Maria, fr.o.m. 2002-04-17 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Hort, Katinka, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Hägg, Conny, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Johansson, Dan, fr.o.m. 2002-10-15 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Brännlund, Runar, fr.o.m. 2001-11-21 t.o.m. 2003-04-07
Expert : von Gersdorf, Agnes, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Johannesson-Lindén, Åsa, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Expert : Lagerstedt, Göran, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Leander, Åsa, fr.o.m. 2001-11-29 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Lundin, Göran, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-24
Expert : Möller, Mikael, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Oettinger-Biberg, Christina, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Rabe, Gunnar, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Sandqvist, Maria, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Åkerfeldt, Susanne, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Öhgren, Hans, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sekreterare : Sanner, Johan, fr.o.m. 2001-08-06 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Veiderpass, Ann, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-14

Rapporter

SOU 2003:38Svåra skatter!
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman