Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mikael Möller

Sök kontaktuppgifter till Mikael Möller på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mikael Möller

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mikael Möller medverkat i ( 9 st. ):

Rekonstruktionsutredningen (Ju 2019:07) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Rekonstruktionsutredningen (Ju 2019:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-09-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:60
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 26 februari 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2019-09-19
Sakkunnig : Lina Gruvhagen, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-05-13
Sakkunnig : Johan Klefbäck, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-24
Sakkunnig : Norah Lind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-10-24 t.o.m. 2020-05-12
Expert : Hans Andersson, advokat, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Mikael Möller, professor emeritus, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Louise Sjödahl, jurist, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Christina Sundblad, enhetschef, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Eva Wedberg, jurist, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Micael Zingmark, rättslig expert, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Christer Östlund, jurist, fr.o.m. 2019-10-24
Sekreterare : Andreas Gustafsson, rådman, fr.o.m. 2019-10-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:60 Nya regler om företagsrekonstruktion [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Finanskriskommittén (Fi 2011:02) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Finanskriskommittén (Fi 2011:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-02-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:6, dir. 2012:81, dir. 2013:60 och dir. 2013:124
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:6 Att förebygga och hantera finansiella kriser
SOU 2014:52 Resolution - en ny metod för att hantera banker i kris. Vol. 1 och 2
Medverkande :
Ordförande : Thomas Franzén, doktor i nationalekonomi, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-22
Ordförande : Lars Hörngren, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2014-07-03
Ordförande : Irma Rosenberg, fr.o.m. 2012-10-22 t.o.m. 2013-07-01
Ledamot : Agneta Bäcklund, justitieråd, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2013-10-30
Ledamot : Sonja Daltung, fr.o.m. 2013-08-15
Ledamot : Lars Hörngren, chefsekonom, fr.o.m. 2011-03-01
Ledamot : Mikael Möller, fr.o.m. 2013-03-18
Ledamot : Irma Rosenberg, doktor i nationalekonomi, fr.o.m. 2011-03-01
Ledamot : Gustaf Sjöberg, docent, fr.o.m. 2011-03-01
Ledamot : Mats Walberg, fr.o.m. 2013-10-31
Expert : Niclas Alsén, fr.o.m. 2012-12-17
Expert : Daniel Barr, fr.o.m. 2011-03-01
Expert : Björn Bargholtz, fr.o.m. 2012-12-17
Expert : Aino Bunge, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-12-17
Expert : Karin Hallsten, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-03-25
Expert : Amina Lundqvist, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-06-03
Expert : Mikael Möller, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2013-03-18
Expert : Christina Nordh Berntsson, fr.o.m. 2011-05-16
Expert : Eva-Lena Norgren, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-12-17
Expert : Frida Olin, fr.o.m. 2014-03-25
Expert : Marika Rindborg, fr.o.m. 2011-03-01
Expert : Rolf Skog, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-05-13
Expert : Per Strömberg, fr.o.m. 2011-03-01
Huvudsekreterare : Sonja Daltung, fr.o.m. 2012-01-23 t.o.m. 2013-08-15
Huvudsekreterare : Erik Lenntorp, fr.o.m. 2013-08-15 t.o.m. 2014-07-03
Sekreterare : Hans Bäckström, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2013-02-01
Sekreterare : Eva Forsell, fr.o.m. 2011-03-28 t.o.m. 2014-07-03
Sekreterare : Lovisa Hedberg, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-07-03
Sekreterare : Tobias Johansson, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Charlotta Tajthy, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2014-07-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om framtida hantering av systemansvaret för gas m.m. (N 2010:05) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om framtida hantering av systemansvaret för gas m.m. (N 2010:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:46 FRANS - Framtida regelverk och ansvarsförhållanden på naturgasmarknaden i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Minoo Akhtarzand, fr.o.m. 2010-06-03 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Lars Frisk, marknadschef, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Mari Gremlin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Iris Heldt, kansliråd, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Hans Kreisel, verks. direktör, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Anders Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Mikael Möller, ansvarig näringspolitik, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Thomas Ollendorff, verkst. direktör, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Michael Pellijeff, rådgivare - gas, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Jan Samuelsson, koncernchef, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Thomas Sundqvist, ekonom, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Björn ter Bruggen, naturexpert, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Hans Åkesson, produktansvarig naturgas, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Huvudsekreterare : Carl-Johan Beckvid, fr.o.m. 2010-06-03 t.o.m. 2011-06-14
Sekreterare : Mia Pousette, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:60 Framtida hantering av systemansvaret för gas m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2007 års Insolvensutredning (Ju 2007:05) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
2007 års Insolvensutredning (Ju 2007:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:29, dir. 2008:77 och dir. 2009:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:82 Vägen tillbaka för överskuldsatta - delbetänkande
SOU 2010:2 Ett samlat insolvensförfarande - förslag till ny lag
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Ertsborn, led. av riksdagen och advokat, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2010-01-31
Sakkunnig : Eva Agevik, departementsråd, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2010-01-31
Sakkunnig : Amina Lundqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2008-05-05 t.o.m. 2010-01-31
Sakkunnig : Fredrik Ludwigs, ämnesråd, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2008-05-04
Sakkunnig : Frank Walterson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Charlott Aston Brovall, jur.kand., fr.o.m. 2007-05-28 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Peter Björnram, vd, fr.o.m. 2008-08-20 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Charlotte Carrborg, verksjurist, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2008-09-24
Expert : Eva Cronberg, budget- och skuldrådgivare, fr.o.m. 2007-11-28 t.o.m. 2008-09-24
Expert : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2007-07-11 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Marie Holmberg Lüning, bankjurist, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Elisabeth Gustafsson, advokat, fr.o.m. 2007-08-31 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Susanne Lindberg-Elmgren, nationalekonom, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2008-11-02
Expert : Anna Ljung, juristhandläggare, fr.o.m. 2008-08-20 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Mikael Mellqvist, lagman, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Nils-Bertil Morgell, rättslig expert, fr.o.m. 2007-06-13 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2007-09-29 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Mikael Möller, professor, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Per Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Eugène Palmér, skattedirektör, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Annina Persson, H docent, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Erik Selander, bankdirektör, fr.o.m. 2008-08-20 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Charlotte Strandberg, vice vd, fr.o.m. 2007-05-28 t.o.m. 2008-09-24
Expert : Odd Swartling, advokat, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Anne Wigart, jur.kand., fr.o.m. 2007-05-28 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Micael Zingmark, rättslig expert, fr.o.m. 2007-05-23 t.o.m. 2007-06-12
Sekreterare : Anna Billing, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Per Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:82 Vägen tillbaka för överskuldsatta [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:2 Ett samlat insolvensförfarande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Energinätsutredningen (M 2006:03) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Energinätsutredningen (M 2006:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:39, dir. 2007:27, 2007:86, dir. 2008:54 och dir. 2009:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:99 Förhandsprövning av nättariffer m.m.
SOU 2009:2 Nya nät för förnybar el
SOU 2009:48 Konsessioner för el- och gasnät
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Kjellman, direktör, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Catarina Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2006-08-24
Sakkunnig : Karin Israelsson, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Iris Heldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Rémy Kollessar, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Andreas Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Eva Lindström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-11-21
Sakkunnig : Göran Morén, rådman, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Mikael Möller, ansvarig energi och klimatfrågor, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Anders Richert, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Camilla Rosenberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Maria Röske, projektledare, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Karin Sjökvist, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Ylva Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Ulf Sävström, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-25 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Caroline Törnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Roger Husblad, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Ronald Liljegren, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Joakim Lindström, handläggare, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Expert : Bo Rutberg, fil.mag., fr.o.m. 2008-01-25 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Hans Åkesson, chef, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-05-08
Huvudsekreterare : Jan-Olof Lundgren, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-05-22
Sekreterare : Martin Bengtsson, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Åsa Camilla Leander, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Hans Olander, fr.o.m. 2007-09-04 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Mattias Steen, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2008-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:99 Förhandsprövning av nättariffer m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:2 Nya nät för förnybar el [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:48 Koncessioner för el- och gasnät [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:38 Svåra skatter!
Medverkande :
Ordförande : Lennart Hjalmarsson, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : K Abramsson, G, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Ola Alterå, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-20
Ledamot : Sven Brus, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Lennart Daleus, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2002-09-25
Ledamot : Åsa Domeij, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Ledamot : Lena Ek, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Per Erik Granström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-01-17 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Tom Hedlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-14 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Ulf Keijer, fr.o.m. 2002-02-19 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Lennart Kollmats, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-22
Ledamot : Lennart Olsen, fr.o.m. 2002-10-28 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Marietta de Pourbaix-Lundin, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Per Rosengren, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Per-Olof Svensson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-01-16
Sakkunnig : Agneta Bergqvist, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-04-17
Sakkunnig : Maria Gårding Wärnberg, fr.o.m. 2002-04-17 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Katinka Hort, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Conny Hägg, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Dan Johansson, fr.o.m. 2002-10-15 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Anders Kristoffersson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Runar Brännlund, fr.o.m. 2001-11-21 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Agnes von Gersdorf, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Åsa Johannesson-Lindén, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Expert : Göran Lagerstedt, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Åsa Leander, fr.o.m. 2001-11-29 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Göran Lundin, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-24
Expert : Mikael Möller, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Christina Oettinger-Biberg, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Maria Sandqvist, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Susanne Åkerfeldt, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Hans Öhgren, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sekreterare : Johan Sanner, fr.o.m. 2001-08-06 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Ann Veiderpass, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:38 Svåra skatter! [ pdf |Paragraftecken ]
Förmånsrättskommittén (Ju 1996:02) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Förmånsrättskommittén (Ju 1996:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:163. 1997:26, dir. 1997:82 och dir. 1999:17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:1 Nya förmånsrättsregler
SOU 2001:80 Gäldenärens avtal vid insolvensförfaranden
Medverkande :
Ordförande : Torgny Håstad, justitieråd, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 2001-10-31
Ledamot : Rune Berglund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Laila Bäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Margareta Börjesson, kammarrättsråd, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Eskil Erlandsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-13 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Bengt Harding Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Stig Rindborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Per Rosengren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Karin Starrin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Leif Stenberg, ekonomichef, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Kristina Zakrisson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Claes Bergström, professor, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Mats Dahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1998-04-30
Sakkunnig : Tuula Kihlgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Stefan Lindskog, advokat, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Mikael Mellqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Magnus Petrelius, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Bertil Andersson, kronofogde, fr.o.m. 1997-08-26 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Erik Danhard, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-09-25 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Lars-Olof Eklöf, jur.kand, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Mats Fagerlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Gösta Fischer, direktör, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Elisabet Fura-Sandström, advokat, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Margit Knutsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Gertrud Lennander, justitieråd, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Mikael Möller, professor, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Ylva Norling Jönsson, rådman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Roger Sjöstrand, ombudsman, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1997-09-24
Expert : Mathias Ternell, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1998-04-22
Expert : Frank Walterson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Anne Wigart, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Christer Östlund, jur.kand, fr.o.m. 1996-06-18
Sekreterare : Ylva Norling Jönsson, rådman, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:1 Nya förmånsrättsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:80 Gäldenärens avtal vid insolvensförfaranden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Banklagskommittén (Fi 1995:09) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Banklagskommittén (Fi 1995:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:86.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:106 Rapporteringsskyldighet för revisorer i finansiella företag. Delbetänkande
SOU 1998:27 Nya ledningsregler för bankaktie- bolag och försäkringsbolag. Delbetänkande.
SOU 1998:160 Reglering och tillsyn av banker och kreditmarknadsföretag. Delbetänkande
SOU 1999:82 Vårdslös kreditgivning samt sekretess i banker m.m. Delbetänkande
SOU 2000:66 Offentlig administration av banker i kris. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Gösta Gunnarsson, landshövding, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ordförande : Sören Mannheimer, hypoteksdirektör, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Tormod Hermansen, konsernsjef, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-06-21
Ledamot : Torgny Håstad, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Reidunn Laurén, kammarrättspresident, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Kurt Malmgren, f.d. ambassadör, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Sören Mannheimer, hypoteksdirektör, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ledamot : Irma Rosenberg, chefekonom, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Gertrud Sigurdsen, statsråd, fr.o.m. 1996-09-25 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Lars Söderqvist, advokat, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Annika Åhnberg, statsråd, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Morgan Abrahamsson, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Lars Hörngren, ekonomie doktor, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Gunnar Lund, fr.o.m. 1998-09-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunniga : Mikael Möller, fr.o.m. 1999-03-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Lars Nyberg, docent, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Hans Schedin, chefsjurist, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Staffan Viotti, t.f. professor, fr.o.m. 1996-06-07 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Ulla Lundquist, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Mikael Mellqvist, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Magnus Petrelius, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Rolf Skog, ekonomie licentiat, fr.o.m. 1995-09-04 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Mats Walberg, kansliråd, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sekreterare : Gustaf Sjöberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Sonja Daltung, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Peter Ekegårdh, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-21 t.o.m. 1997-06-30
Bitr. sekreterare : Agneta Frick, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1998-12-31
Bitr. sekreterare : Margareta Palmstierna, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Fredrik Schalin, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-02-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Leasingutredningen (Ju 1988:01) [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]
Leasingutredningen (Ju 1988:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1988:15.
Utredningen har avgett :
SOU 1991:81 Fastighetsleasing.
SOU 1994:120 Finansiell leasing av lös egendom Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bengt Wieslander, f.d. regeringsråd, t.o.m. 1994-09-18
Sakkunnig : Lars Andersson, rådman, t.o.m. 1994-09-18
Sakkunnig : Gudrun Antemar, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-02-28
Sakkunnig : Torgny Håstad, professor, t.o.m. 1994-09-18
Sakkunnig : Ingemar Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-03-01 t.o.m. 1994-09-18
Sakkunnig : Johan Svanberg, kansliråd, t.o.m. 1994-09-18
Expert : Åke von, vice verkst. direktör, t.o.m. 1994-09-18
Expert : Annika Brickman, skattedirektör, t.o.m. 1994-09-18
Expert : Tom Ekelund, advokat, t.o.m. 1994-09-18
Expert : Per Eklund, ställföretr. konsumentombudsman, t.o.m. 1994-09-18
Expert : Per Erlandsson, direktör, t.o.m. 1994-09-18
Expert : Gösta Fischer, direktör, t.o.m. 1994-09-18
Expert : Hans Larsson, jur. kand., t.o.m. 1994-09-18
Expert : Ulla Lundquist, direktör, t.o.m. 1994-09-18
Expert : Claes Månsson, advokat, t.o.m. 1994-08-04
Expert : Jan Prevéus, direktör, t.o.m. 1994-09-18
Expert : Per Thorell, professor, t.o.m. 1994-09-18
Sekreterare : Eva Lènberg, kammarrättsassessor, t.o.m. 1994-11-30
Sekreterare : Mikael Möller, högskolelektor, t.o.m. 1994-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1988:15 S.k. leasing av fast och lös egendom

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1991:81 Fastighetsleasing – Sale and lease back [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:120 Finansiell leasing av lös egendom [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman