Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gunnar Rabe

Sök kontaktuppgifter till Gunnar Rabe på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gunnar Rabe

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gunnar Rabe medverkat i ( 11 st. ):

BRAS-utredningen (Fi 2003:06) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
BRAS-utredningen (Fi 2003:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-08-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:96 och dir. 2004:153
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:23 en BRASkatt? - beskattning av avfall som förbränns - delbetänkande
SOU 2005:64 en BRASkatt! - beskattning av avfall som deponeras - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Curt Rispe, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Sven-Olov Ericson, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Agnes von Gersdorff, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-08-31
Sakkunnig : Christian Haglund, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Mats-Olof Hansson, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Victoria Ljung, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-07-31
Sakkunnig : Magnus Schultzberg, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Björn Strenger, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Susanne Åkerfeldt, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Ingvar Carlsson, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Kristina Dahlqvist, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Göran Finnveden, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Gunilla Hedvall, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-07-31
Expert : Annika Helker Lundström, fr.o.m. 2003-10-23 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Jacob Klok, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Stellan Marklund, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Mathias Normand, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Anders Norrman, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Ronnie Peterson, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Roy Resare, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Björn Södermark, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Weine Wiqvist, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Sekreterare : Henrik Hammar, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Johan Sanner, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-08-14
Sekreterare : Hanna Werth, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2005-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2002 års företagsskatteutredning (Fi 2002:03) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
2002 års företagsskatteutredning (Fi 2002:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:28 och dir. 2004:28
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:99 Vissa företagsskattefrågor
Medverkande :
Ordförande : Peter Melz, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Johan Bojs, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2003-12-18
Expert : Karl-Henrik Bucht, fr.o.m. 2005-05-20 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Per Classon, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Stefan Erson, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Maria Fröberg, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2003-02-10
Expert : Klas Herrlin, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2003-10-05
Expert : Maria Hillberg, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Anders Hultkvist, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Kaj Håkansson, fr.o.m. 2004-09-22 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Klas Innerstedt, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Brita Löfgren Lewin, fr.o.m. 2003-02-11 t.o.m. 2004-02-02
Expert : Richard Löfqvist, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Ingrid Melbi, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Peter Nilsson, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Roger Persson Österman, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-09-21
Expert : Staffan Renström, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Anne Rutberg, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Anita Saldén Enérus, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-01-23
Expert : Hases Per Sjöblom, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2004-11-10
Expert : Kristina Ståhl, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Johan Svanberg, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Lennart Tottie, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2005-11-30
Sekreterare : Per Danielsson, fr.o.m. 2002-04-22 t.o.m. 2005-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:19 Beskattningen vid omstruktureringar enligt fusionsdirektivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:99 Vissa företagsskattefrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:38 Svåra skatter!
Medverkande :
Ordförande : Lennart Hjalmarsson, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : K Abramsson, G, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Ola Alterå, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-20
Ledamot : Sven Brus, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Lennart Daleus, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2002-09-25
Ledamot : Åsa Domeij, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Ledamot : Lena Ek, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Per Erik Granström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-01-17 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Tom Hedlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-14 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Ulf Keijer, fr.o.m. 2002-02-19 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Lennart Kollmats, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-22
Ledamot : Lennart Olsen, fr.o.m. 2002-10-28 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Marietta de Pourbaix-Lundin, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Per Rosengren, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Per-Olof Svensson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-01-16
Sakkunnig : Agneta Bergqvist, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-04-17
Sakkunnig : Maria Gårding Wärnberg, fr.o.m. 2002-04-17 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Katinka Hort, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Conny Hägg, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Dan Johansson, fr.o.m. 2002-10-15 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Anders Kristoffersson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Runar Brännlund, fr.o.m. 2001-11-21 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Agnes von Gersdorf, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Åsa Johannesson-Lindén, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Expert : Göran Lagerstedt, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Åsa Leander, fr.o.m. 2001-11-29 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Göran Lundin, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-24
Expert : Mikael Möller, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Christina Oettinger-Biberg, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Maria Sandqvist, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Susanne Åkerfeldt, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Hans Öhgren, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sekreterare : Johan Sanner, fr.o.m. 2001-08-06 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Ann Veiderpass, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:38 Svåra skatter! [ pdf |Paragraftecken ]
Flexmex2-utredningen (N 2001:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Flexmex2-utredningen (N 2001:08)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-07-05
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:60 Handla för ett bättre klimat - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Kjell Jansson, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lennart Beijer, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lena Ek, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Nina Ekelund Cronberg, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2002-06-17
Ledamot : Carina Elgestam, A, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Jan Fjellstedt, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lennart Fremling, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Ingemar Josefsson, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lars Lindblad, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Fredrik Lundberg, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Harald Nordlund, t.o.m. 2003-02-02
Ledamot : Jonas Ringqvist, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Ledamot : Ingegerd Saarinen, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Sakkunnig : Jessica Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Stefan Andersson, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Olle Björk, kansliråd, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Lotta Brede Medelius, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Bo Diczfalusy, programansvarig, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-09-01
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Per-Olof Granström, marknadsdirektör, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2004-03-15
Sakkunnig : Agnes von Gersdorff, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Caroline Hellberg, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Martin Hill, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Cecilia Kellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Erik Larsson, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Marie-Louise Larsson, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Åsa Leander, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Gunnar Rabe, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Birgitta Resvik, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Per Rosenqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Magnus Schultzberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Karin Sjökvist, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Björn Strenger, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Maria Sunér, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Ebba Tamm, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Anders Turesson, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Stefan Wallin, miljöchef, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-05-05
Sakkunnig : Susanne Åkerfeldt, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-09-26
Expert : Gustav Bjelle, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Eva Jernbäcker, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Angela Kallhauge Churie, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-06
Expert : Johan Nylander, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Svante Ericsson, fr.o.m. 2004-01-12
Sekreterare : Ronald Liljegren, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Ulrika Raab, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Lennart Östblom, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-09-30
Huvudsekreterare : Anders Lundin, fr.o.m. 2002-03-26 t.o.m. 2005-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Momsutredningen (Fi 1999:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Momsutredningen (Fi 1999:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-11
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:10 och dir. 2001:49
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:74 Mervärdesskatt i ett EG-rättsligt perspektiv
Medverkande :
Särskild utredare : Lisbeth Edlund, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Inga-Lill Askersjö, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Maria Eka, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Leif Krafft, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Peter Melz, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Niclas von Oelreich, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Marianne Svanberg, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Mikael Åberg, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-09-30
Sekreterare : Anders Davidson, fr.o.m. 1999-12-01 t.o.m. 2002-09-30
Sekreterare : Kristina Harmsen-Hogendoorn, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-11-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:74 Mervärdesskatt i ett EG-rättsligt perspektiv [ pdf |Paragraftecken ]
1998 års Punktskatteutredning (Fi 1998:01) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
1998 års Punktskatteutredning (Fi 1998:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:126 Beskattning utan taxfree.
SOU 1999:26 Införsel av beskattade varor
SOU 2000:46 Punktskatterna, Re-formerade betalningsregler m.m. Slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Per Anders Lindegren, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 2000-06-08
Sakkunnig : Carl Gustav Fernlund, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Olle Andrén, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Petter Classon, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Monica Falck, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Johan Montelius, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Kjell Olsson, fr.o.m. 1999-12-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Kenneth Persson, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1999-01-21
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Marianne Svanberg, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Monika Wendleby, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Susanne Åkerfeldt, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-08
Sekreterare : Rolf Bohlin, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 2000-08-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommunala momsutredningen (In 1998:10) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Kommunala momsutredningen (In 1998:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-10-29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:133 Kommunkontosystemet och rättvisan - momsen, kommunerna och konkurrensen
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Ljunggren, fr.o.m. 1998-11-11 t.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Magdalena Brasch, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-12-01
Sakkunniga : Anneli Lagebro, fr.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Anneli Söderberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1998-12-21
Expert : Karin Dahlin, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ulrika Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-12-01
Expert : Anders Hedberg, ekonom, fr.o.m. 1998-12-01
Expert : Erik Högdahl, fr.o.m. 1999-05-05
Expert : Olle Högrell, fr.o.m. 1999-03-31
Expert : Lars Olsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-12-01
Expert : Arne Phil, revisionskonsult, fr.o.m. 1998-12-01
Expert : Ronnie Peterson, skatteexpert, fr.o.m. 1998-12-01
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 1999-03-31
Sekreterare : Peter Håkansson, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-11-11
Sekreterare : Anneli Söderberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 1999-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fi 1997:16) om översyn av mervärdesskattereglerna vid uthyrning av verksamhetslokaler [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen (Fi 1997:16) om översyn av mervärdesskattereglerna vid uthyrning av verksamhetslokaler
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:127.
Uppdraget är därmed slutfört
Utredningen har avgett :
SOU 1999:47 Mervärdeskatt - frivillig skattskyldighet
Medverkande :
Särskild utredare : Leif Lindstam, fr.o.m. 1997-12-15
Expert : Inga-Lill Askersjö, fr.o.m. 1998-01-15
Expert : Lennart Hamberg, fr.o.m. 1998-01-15
Expert : Per-Erik Nyström, fr.o.m. 1998-01-15
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 1998-01-15
Sekreterare : Maria Ringvall, fr.o.m. 1998-01-19 t.o.m. 1998-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:47 Mervärdesskatt – Frivillig skattskyldighet [ pdf|Ikon för riksdagen ]
1996 års reklamskatteutredningen (Fi 1995:21) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
1996 års reklamskatteutredningen (Fi 1995:21)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:164.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:53 Avskaffa reklamskatten! Betänkande av 1996 års reklamskatteutredning. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Per Anders Lindgren, kammarrättslagman, fr.o.m. 1995-12-14
Expert : Monica Bengtsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-24
Expert : Monica Falck, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-24
Expert : Anita Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1996-01-24
Expert : Gunnar Rabe, direktör, fr.o.m. 1996-04-17
Expert : Mats Sjöstrand, skattechef, fr.o.m. 1996-01-24
Expert : Maude Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01
Sekreterare : Karin Nilsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-04-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:53 Avskaffa reklamskatten! [ pdf |Paragraftecken ]
Skatteflyktskommittén (Fi 1995:04) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Skatteflyktskommittén (Fi 1995:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:11 samt dir. 1995:165.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:44 Översyn av skatteflyktslagen Reformerat förhandsbesked
SOU 1996:79 Översyn av revisionsreglerna
SOU 1997:86 Punktskattekontroll av alkohol, tobak och mineralolja, m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Claes Ljungh, statssekreterare, fr.o.m. 1995-04-03
Ledamot : Eskil Erlandsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-06-06
Ledamot : Lars Hedfors, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-01
Ledamot : Karl-Gösta Svensson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-05-01
Ledamot : Görel Thurdin, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1995-06-05
Sakkunnig : Karin Almgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-06-19
Sakkunnig : Gunnar Björne, regeringsråd, fr.o.m. 1995-05-01
Sakkunnig : Carl Gustav Fernlund, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1995-09-10
Sakkunnig : Peter Kindlund, departementsråd, fr.o.m. 1995-09-11 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Vilhelm Andersson, skattedirektör, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Agneta Bergqvist, kansliråd, fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Sture Bergström, professor, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Lennart Bjerkner, länsskattechef, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Stefan Holgersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Per Kjellsson, chefsjurist, fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Kerstin Källman, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-01-17
Expert : Johan Montelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Kerstin Nyquist, skattejurist, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Gunnar Rabe, direktör, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Leif Rosenfeld, skattedirektör, fr.o.m. 1995-05-01
Sekreterare : Magnus Elfström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-03-15
Sekreterare : Lena Gustafson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Monika Wendleby, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1997-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fi 1994:01) om beskattning av förmåner [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
Utredningen (Fi 1994:01) om beskattning av förmåner
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1994:5.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:98 Beskattning av förmåner Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Olle Stenman, jur. kand.
Sakkunnig : Carl Gustav Fernlund, departementsråd
Expert : Lars Emanuelsson-Korsell, kammarrättsassessor
Expert : Erik Haglund, skattekonsult
Expert : Matts Karlson, departementssekreterare
Expert : Jan Lombach, advokat
Expert : Susanne Mattsson, chefsrådman
Expert : Kjell Olsson, kansliråd
Expert : Gunnar Rabe, direktör
Expert : Björne Sjökvist, skattedirektör
Expert : Per Tillander, departementssekreterare
Expert : Christina Westerling, kammarrättsassessor
Sekreterare : Kerstin Nyquist, skattejurist
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:98 Beskattning av förmåner [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman