: : :

Medverkande i utredning : Anders Kristoffersson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Anders Kristoffersson

Utredningar som Anders Kristoffersson medverkat i ( 12 st. ):

Företagsskattekommittén (Fi 2011:01) [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]

Företagsskattekommittén (Fi 2011:01)


Beteckning : Fi 2011:01
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2016-01-12
Status : Avslutad 2014 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-01-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2011:1, dir. 2012:115 och dir. 2013:113
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Wessberg, Hans Gustaf, fr.o.m. 2011-03-17 t.o.m. 2014-06-16
Ledamot : Andersson, Rune, fr.o.m. 2011-03-17
Ledamot : Hansson, Ingemar, fr.o.m. 2011-03-17
Ledamot : Hansson, Åsa, fr.o.m. 2011-03-17
Ledamot : Melz, Peter, fr.o.m. 2011-03-17
Ledamot : Saldén Enérus, Anita, fr.o.m. 2011-03-17
Sakkunnig : Haggren, Linda, fr.o.m. 2011-03-17
Sakkunnig : Henrekson, Magnus, fr.o.m. 2011-03-17
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 2011-03-17
Sakkunnig : Lodin, Sven-Olof, fr.o.m. 2011-03-17
Sakkunnig : Ståhl, Kristina, fr.o.m. 2011-05-25
Sakkunnig : Södersten, Jan, fr.o.m. 2011-03-17
Expert : Almenberg, Johan, fr.o.m. 2011-03-17 t.o.m. 2011-12-31
Expert : Andersson, Krister, fr.o.m. 2011-03-17
Expert : Andersson, Mats, fr.o.m. 2012-09-25
Expert : Bengtsson, Anders, fr.o.m. 2011-03-17
Expert : Bertlin, Yvonne, fr.o.m. 2011-03-17
Expert : Carlberg, Charlotta, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Danielsson, Per, fr.o.m. 2011-03-17
Expert : Deniz-Kiviharju, Jacqueline, fr.o.m. 2011-03-17 t.o.m. 2012-12-07
Expert : Fritsch, Annika, fr.o.m. 2011-03-17
Expert : Högberg, Andreas, fr.o.m. 2013-03-18
Expert : Linderl Axén, Annica, fr.o.m. 2011-03-17
Expert : Lithander, Jörgen, fr.o.m. 2012-09-25
Expert : Nilsson, Peter, fr.o.m. 2011-03-17
Expert : Sheikh, Elisabeth, fr.o.m. 2011-03-17
Expert : Swedenborg, Lena, fr.o.m. 2013-04-15
Expert : Thomann, Christian, fr.o.m. 2011-12-02 t.o.m. 2013-03-18
Huvudsekreterare : Björner, Lena, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2013-12-31
Huvudsekreterare : Brink, Anna, fr.o.m. 2011-04-04 t.o.m. 2014-06-16
Sekreterare : Claesson, Björn, fr.o.m. 2013-02-11 t.o.m. 2014-06-16
Sekreterare : Eriksson, Rickard, fr.o.m. 2011-04-04 t.o.m. 2014-06-16
Sekreterare : Hammarström, Fredrik, fr.o.m. 2011-04-04 t.o.m. 2012-09-02
Sekreterare : Lindeberg, Niklas, fr.o.m. 2011-04-04 t.o.m. 2014-06-16
Sekreterare : Martinsson, Gustav, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2014-06-16
Sekreterare : Stålnacke, Anna, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2014-06-16
Sekreterare : Thomann, Christian, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2014-06-16
Biträdande sekreterare : Björner, Lena, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-06-16

Rapporter

SOU 2012:3Skatteincitament för riskkapital
SOU 2012:66Skatteincitament för forskning och utveckling
SOU 2014:40Neutral bolagsskatt – för ökad effektivtet och stabilitet
Källa : Sveriges riksdag
Skatteincitamentsutredningen (Fi 2008:04) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]

Skatteincitamentsutredningen (Fi 2008:04)


Beteckning : Fi 2008:04
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-05
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-06-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:80
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Gäverth, Leif, fr.o.m. 2008-07-01 t.o.m. 2009-04-07
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 2009-01-12
Sakkunnig : Wiman, Bertil, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Axén Linderl, Annica, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Brink, Anna, fr.o.m. 2008-08-14 t.o.m. 2009-01-31
Expert : Bångman, Helena, fr.o.m. 2009-01-12
Expert : Ekstrand, Niklas, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Fall, Johan, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Fritsch, Annika, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Norman, Marie, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Schultz, Stig, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Wälikangas, Robert, fr.o.m. 2008-08-14
Sekreterare : Linders, Ann, fr.o.m. 2008-07-01 t.o.m. 2009-04-30

Rapporter

SOU 2009:33Skatterabatt på aktieförvärv och vinstutredningar
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:80 Skatteincitament för investeringar i mindre företag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:33 Skatterabatt på aktieförvärv och vinstutdelningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]

Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09)


Beteckning : Fi 2001:09
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-05
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-04-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:29
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hjalmarsson, Lennart, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Abramsson, K G, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Alterå, Ola, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-20
Ledamot : Brus, Sven, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Daleus, Lennart, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2002-09-25
Ledamot : Domeij, Åsa, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Ledamot : Ek, Lena, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Granström, Per Erik, fr.o.m. 2002-01-17 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Hedlund, Tom, fr.o.m. 2001-12-14 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Keijer, Ulf, fr.o.m. 2002-02-19 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Kollmats, Lennart, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-22
Ledamot : Olsen, Lennart, fr.o.m. 2002-10-28 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : de Pourbaix-Lundin, Marietta, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Rosengren, Per, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Staaf-Igelström, Lisbeth, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Svensson, Per-Olof, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-01-16
Sakkunnig : Bergqvist, Agneta, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-04-17
Sakkunnig : Gårding Wärnberg, Maria, fr.o.m. 2002-04-17 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Hort, Katinka, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Hägg, Conny, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Johansson, Dan, fr.o.m. 2002-10-15 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Brännlund, Runar, fr.o.m. 2001-11-21 t.o.m. 2003-04-07
Expert : von Gersdorf, Agnes, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Johannesson-Lindén, Åsa, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Expert : Lagerstedt, Göran, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Leander, Åsa, fr.o.m. 2001-11-29 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Lundin, Göran, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-24
Expert : Möller, Mikael, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Oettinger-Biberg, Christina, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Rabe, Gunnar, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Sandqvist, Maria, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Åkerfeldt, Susanne, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Öhgren, Hans, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sekreterare : Sanner, Johan, fr.o.m. 2001-08-06 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Veiderpass, Ann, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-14

Rapporter

SOU 2003:38Svåra skatter!
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:29
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:38 Svåra skatter! [ pdf |Paragraftecken ]
Skattebasutredningen (Fi 2000:05) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]

Skattebasutredningen (Fi 2000:05)


Beteckning : Fi 2000:05
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2003-03-03
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-07-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:51 och dir. 2002:14
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Edin, Per-Olof, fr.o.m. 2000-07-13 t.o.m. 2002-11-29
Sakkunnig : Forsling, Gunnar, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-11-29
Sakkunnig : Hamberg, Lennart, fr.o.m. 2000-07-13 t.o.m. 2002-11-29
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 2000-07-13 t.o.m. 2002-11-29
Expert : Brinkenfelt, Torkel, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2002-08-31
Expert : Persson, Annika, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-11-29
Expert : Södersten, Jan, fr.o.m. 2000-07-13 t.o.m. 2002-11-29
Sekreterare : Järliden Bergström, Åsa-Pia, fr.o.m. 2000-10-16 t.o.m. 2002-11-15

Rapporter

SOU 2002:47Våra skatter? samt expertrapporter till Skattebasutredningen, volym A-B
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2000:51
Dir. 2002:14
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:47 Våra skatter? [ pdf |Paragraftecken ]
3:12-utredningen (Fi 1999:12) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]

3:12-utredningen (Fi 1999:12)


Beteckning : Fi 1999:12
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2003-03-03
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-09-09
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:72
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : von Bahr, Stig, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2000-04-09
Särskild utredare : Lindgren, Per Anders, fr.o.m. 2000-08-16 t.o.m. 2002-06-18
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 2001-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Backlund, Ingrid, fr.o.m. 2000-10-16 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Edin, Per-Olof, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Fagerlund, Mats, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-10-28
Expert : Falkenlind, Lars, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Forsling, Gunnar, fr.o.m. 2000-01-19 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Hillberg, Maria, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Johansson, Gunnar, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Juth, Per, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2002-01-20
Expert : Larsson, Hans Peter, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-01-24
Expert : Lindberg, Thomas, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Lindbäck, Ewa, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-15
Expert : Löfqvist, Richard, fr.o.m. 2001-10-16 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Mattsson, Åsa, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Norberg, Claes, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Rosén, Christina, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Rydin, Urban, fr.o.m. 2000-11-21 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Silfverberg, Christer, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Stenman, Olle, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Södersten, Jan, fr.o.m. 2000-01-19 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Vikström, Stig, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2000-11-20
Sekreterare : Landelius, Cecilia, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2002-07-14
Sekreterare : Salcic, Nedim, fr.o.m. 2002-03-04 t.o.m. 2002-05-31
Sekreterare : Sjökvist, Aud, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-06-30

Rapporter

SOU 2002:52Beskattning av småföretagare
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:72
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:52 Beskattning av småföretagare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Fastighetsbeskattningskommittén (Fi 1998:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]

Fastighetsbeskattningskommittén (Fi 1998:06)


Beteckning : Fi 1998:06
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-01
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-03-19
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:20.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hedfors, Lars, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Evensson, Rune, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Halvarsson, Isa, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Hedberg, Christer, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Kenneryd, Rolf, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Korsberg, Ronny, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Landgren, Per, fr.o.m. 1998-12-09 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Larsson, Lena, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Rosengren, Per, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Staaf-Igelström, Lisbeth, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Stjernström, Michael, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 1998-12-08
Sakkunnig : Jönsson, Stefan, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Sakkunnig : Sjöblom, Per, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Boije, Robert, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Grip, Gerd, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Nilsson, Eveline, fr.o.m. 1999-04-06 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-05-02
Sekreterare : Classon, Per, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Dahl, Lena, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 2000-05-09
Sekreterare : Hort, Katinka, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2000-05-26

Rapporter

SOU 1999:59Begränsad fastighetsskatt
SOU 2000:34Likformig och neutral fastighetsbeskattning. Slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:20
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:59 Begränsad fastighetsskatt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:34 Likformig och neutral fastighetsbeskattning [ pdf |Paragraftecken ]
Fastighetstaxeringsutredningen (Fi 1997:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]

Fastighetstaxeringsutredningen (Fi 1997:06)


Beteckning : Fi 1997:06
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-01
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:36.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Kärrström, Margit, fr.o.m. 1997-03-21 t.o.m. 2000-02-29
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 2000-02-29
Sakkunnig : Sjöblom, Per, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Adolphsson, Andreas, fr.o.m. 1998-08-26 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Berger, Tommy, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Boije, Robert, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Englund, Peter, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Eriksson, Nore, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Haapaniemi, Monica, fr.o.m. 1999-06-03 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Lowén, Tommy, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-08-31
Expert : Otto, Christina, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Sundquist, Arne, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Turner, Bengt, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Werkell, Ulla, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Henriksson, Birgitta, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-03-19
Sekreterare : Hulting, Gunilla, fr.o.m. 1997-04-22 t.o.m. 2000-03-19
Bitr. sekreterare : Berger, Tommy, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Eriksson, Nore, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-01-31

Rapporter

SOU 2000:10Fastighetstaxering – precision, påverkansmöjligheter, individuella bedömningar
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:36
Förenklingsutredningen (Fi 1996:14) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]

Förenklingsutredningen (Fi 1996:14)


Beteckning : Fi 1996:14
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2003-03-03
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-10-31
Direktiv för utredningen, se dir. 1996:78 och dir. 1998:4.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Ljungh, Claes, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 2002-04-26
Sakkunnig : von Bahr, Stig, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2000-04-09
Expert : Alexandersson, Christer, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Armholt, Roland, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2000-04-09
Expert : Berg, Peter, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2001-11-15
Expert : Carlsson, Eva, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Elfgren Lilja, Martina, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2001-11-19
Expert : Emanuelsson Korsell, Lars, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2000-04-15
Expert : Fagerlund, Mats, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Falkenlind, Lars, fr.o.m. 2001-11-19 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Grankvist, Reymond, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Jansson, Sune, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Johansson, Gunnar, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2000-03-26
Expert : Jönsson, Marie, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Lagercrantz, Lena, fr.o.m. 1998-09-09 t.o.m. 2000-03-26
Expert : Larsson, Hans Peter, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Lindén, Birgitta, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Lundqvist, Fredrik, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 2000-08-15
Expert : Löfqvist, Rickard, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Ossmark, Jan, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Pärlhem, Stefan, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Rosén, Christina, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Rydin, Urban, fr.o.m. 2000-04-10 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Saldén, Anita, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-02-28
Expert : Shahnazarian, Hovick, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Stenman, Olle, fr.o.m. 2000-07-16 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Stålhammar, Christine, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-04-01
Expert : Ternell, Mathias, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-02-28
Expert : Tunudd, Madelaine, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1998-09-08
Expert : Wallin, Sören, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Werkell, Ulla, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2002-04-26
Sekreterare : Elfström, Magnus, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2001-08-22
Sekreterare : Grankvist, Raymond, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Silfverhjelm, Cecilia, fr.o.m. 2000-01-15 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Tunudd, Madelaine, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-12-31

Rapporter

SOU 1997:178Enskilda näringsidkare – översyn av skattereglerna
SOU 1999:28Kontantmetod för småföretagare
SOU 2002:35Ny handelsbolagsbeskattning
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1996:78
Dir. 1998:4
Trafikbeskattningsutredningen (Fi 1996:11) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]

Trafikbeskattningsutredningen (Fi 1996:11)


Beteckning : Fi 1996:11
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-08
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-04-25
Direktiv för se dir. 1996:37 och dir. 1998:7.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Grufberg, Lennart, fr.o.m. 1996-10-07
Sakkunnig : Agerback, Christer, fr.o.m. 1998-03-15
Sakkunnig : Fernlund, Carl-Gustav, fr.o.m. 1996-10-07
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 1998-10-21
Sakkunnig : Sjöstrand, Mats, fr.o.m. 1996-10-07
Expert : Andersson, Niklas, fr.o.m. 1997-10-22 t.o.m. 1997-12-31
Expert : Ekenger, Mats, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-10-13
Expert : Emanuelsson, Sara, fr.o.m. 1998-09-01
Expert : Engelbrecht, Per-Ove, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1997-10-21
Expert : Hallstedt, Elisabeth, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-03-14
Expert : Johannesson, Åsa, fr.o.m. 1997-08-26
Expert : Larsson, Jan, fr.o.m. 1998-11-01
Expert : Näsman, Gunilla, fr.o.m. 1996-10-07
Expert : Thilén, Ira, fr.o.m. 1997-10-14
Sekreterare : Eskilsson, Per, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1999-06-16

Rapporter

SOU 1997:126Bilen, miljön och säkerheten – delbetänkande
SOU 1999:62Bilen, miljön och säkerheten – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1996:37
Dir. 1998:7
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:126 Bilen, miljön och säkerheten [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:62 Bilen, miljön och säkerheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skatteväxlingskommittén (Fi 1994:04) [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]

Skatteväxlingskommittén (Fi 1994:04)


Beteckning : Fi 1994:04
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-05
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:11.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Bergqvist, Jan, fr.o.m. 1996-07-01
Ordförande : Nilsson, Lennart, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Andersson, Barbro, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Attefall, Stefan, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Bergqvist, Jan, fr.o.m. 1995-12-14
Ledamot : Bäckström, Lars, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Daléus, Lennart, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Engzell, Bitte, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Hagberg, Michael, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Jonsell, Annika, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Korsberg, Ronny, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Lundgren, Bo, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Staaf-Igelström, Lisbeth, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Wibble, Anne, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Wibe, Sören, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1995-12-13
Sakkunnig : Fernlund, Carl Gustaf, fr.o.m. 1995-08-24
Sakkunnig : Kristofferson, Anders, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Skarell, Gunnar, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1995-08-23
Expert : Axelsson, Svante, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Bergendahl-Gerholm, Maria, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1996-04-17
Expert : Bergqvist, Agneta, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Gladh, Lillemor, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Holmlund, Bertil, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Kahn, Jon, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Kriström, Bengt, fr.o.m. 1995-03-01
Expert : Lodin, Sven-Olof, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Nyberg, Sven, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Oettinger, Christina, fr.o.m. 1996-04-18
Expert : Olsson, Mats, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Svensson, Maude, fr.o.m. 1996-06-01
Expert : Wärmark, Anders, fr.o.m. 1995-04-01
Sekreterare : Brännlund, Runar, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Tauberman, Ann-Christin, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 1997-01-31
Nordlander, Åke, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Svensson, Maude, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-06-01
Svärdsjö, Lena, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1997-03-01

Rapporter

SOU 1997:11Skatter, miljö och syssel-
sättning samt en bilagedel med underlags-
rapporter.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:11
Företagsskatteutredningen (Fi 1992:11) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]

Företagsskatteutredningen (Fi 1992:11)


Beteckning : Fi 1992:11
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1992:61, dir. 1992:94, dir. 1993:54 samt dir. 1995:130.
Lokal :
012

Sammansättning


Herrlin, Klas
Sakkunnig : Edin, Per-Olof
Sakkunnig : Johansson, Gunnar, fr.o.m. 1997-02-07
Sakkunnig : Lodin, Sven-Olof t.o.m. 1997-02-06
Sakkunnig : Svanberg, Johan
Expert : André, Peder
Expert : Armholt, Roland
Expert : Bramness, Ellen
Expert : Ersson, Stefan
Expert : Jansson, Sune
Expert : Kindlund, Peter
Expert : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Larsson, Hans Peter, fr.o.m. 1996-01-02
Expert : Melbi, Ingrid
Expert : Munck-Persson, Brita
Expert : Sandström, Gustaf, fr.o.m. 1995-11-06
Expert : Södersten, Jan, fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Ternell, Mathias, fr.o.m. 1996-01-02
Expert : Virin, Niclas

Rapporter

SOU 1992:67Fortsatt reformering av av företags-
beskattningen.
SOU 1993:29Fortsatt reformering av företags-
beskattningen Del 2 Den ekonomiska dubbelbeskatt-
ningen.
SOU 1994:13JIK-metoder, m.m. delbetänkande.
SOU 1994:100Beskattningen vid gränsöverskridande
omstruktureringar inom EG, m.m. delbetänkande
SOU 1996:119Lättnad i dubbelbeskattningen av
mindre företags inkomster
SOU 1998:1Omstrukturering och beskattning.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag

Utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Kommittén (Fi 1990:08) för utvärdering av skattereformen [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]

Kommittén (Fi 1990:08) för utvärdering av skattereformen


Beteckning : Fi 1990:08
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1990:44.
Lokal : Riksskatteverket, 171 94 Solna, tel. växel 764 80 00, direktval 764 8606 (Persson)
0

Sammansättning


Ordförande : Nilsson, Lennart
Ledamot : Edin, Per-Olof
Ledamot : Eliasson, Ingemar t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Hansson, Ingemar
Ledamot : Johansson, Anita
Ledamot : Lodin, Sven-Olof
Ledamot : Nilsson, Pia
Sakkunnig : Johansson, Sten
Sakkunnig : Ljungh, Claes
Expert : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Malmer, Håkan
Sekreterare : Persson, Annika

Rapporter

Århundradets skattereform? Politik och opinion
kring 1991 års skattereform, Rune Åberg.
Århundradets skattereform, Effekter på skatte-
systemets driftkostnader, skatteplanering och
skattefusk, Håkan Malmer, Annika Persson,
Åke Tengblad.
SOU 1995:104Skattereformen 1990-1991
En utvärdering
Bilaga 1 till SOU 1995:104 Svensk skattepolitik
i teori och praktik. 1991 års skattereform
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1990:44
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:104 Skattereformen 1990-1991 – En utvärdering [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman