Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johan Sanner

Sök kontaktuppgifter till Johan Sanner på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johan Sanner

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johan Sanner medverkat i ( 6 st. ):

Undantag från avfallsskatt och avfallsförbränningsskatt (Fi 2021:03) [ Pågående ] [ Särskild utredare ]
Undantag från avfallsskatt och avfallsförbränningsskatt (Fi 2021:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-02-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:5
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 28 februari 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Sanner, lagman, fr.o.m. 2021-03-01
Expert : Sandra Backlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-17
Expert : Jennica Broman, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-17
Expert : Ruben Henriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-17
Expert : Malin Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2021-03-17
Expert : Hildur Jonasdottir, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-17
Expert : Christophe Kellner, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-17
Expert : Elisabet Kock, handläggare, fr.o.m. 2021-03-17
Expert : Robert Lönn, skattejurist, fr.o.m. 2021-03-17
Expert : Daniel Wallin, rättslig expert, fr.o.m. 2021-03-17
Sekreterare : Sandra Backlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-15
Sekreterare : Kajsa Kellerborg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2021:5 Undantag från avfallsskatt och avfallsförbränningsskatt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vägslitageskattekommittén (Fi 2015:03) [ Avslutad 2017 ] [ Ledamot ]
Vägslitageskattekommittén (Fi 2015:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-04-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:47 och 2016:96
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:11 Vägskatt - Volym 1 och Volym 2
Medverkande :
Särskild utredare : Vilhelm Andersson, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2017-02-28
Ledamot : Johan Sanner, fr.o.m. 2015-05-11
Sakkunnig : Christoffer Andersson Calafatis, fr.o.m. 2015-06-15
Sakkunnig : Johan Lindqvist, fr.o.m. 2016-07-01
Sakkunnig : Åsa Vagland, fr.o.m. 2015-06-15
Sakkunnig : Ann-Christine Ålander, fr.o.m. 2015-06-15 t.o.m. 2016-06-30
Expert : Anna Björklund, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Sebastian Carbonari, fr.o.m. 2016-03-07
Expert : Mats-Olof Hansson, fr.o.m. 2016-05-20
Expert : Jonny Geidne, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Tony Härdin, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Johan Kristensson, fr.o.m. 2015-06-15 t.o.m. 2016-02-16
Expert : Gunnar Lindberg, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Elly-Ann Lindström, fr.o.m. 2015-06-15 t.o.m. 2016-05-19
Expert : Anders Ljungberg, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Birgitta Olausson, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Agneta Rapp, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Jonas Sundberg, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Gunilla Svedberg, fr.o.m. 2015-06-16
Sekreterare : Michael Forss, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Jenny Lundahl, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2017-03-14
Sekreterare : Jan-Eric Nilsson, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2016-12-09
Sekreterare : Björn Olsson, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2017-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:11 Vägskatt – Volym 1 och 2 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om skatt på fluorerade växthusgaser (Fi 2008:11) [ Avslutad 2009 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om skatt på fluorerade växthusgaser (Fi 2008:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-11-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:62 Skatt på fluorerade växthusgaser
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Sanner, rådman, fr.o.m. 2008-11-13 t.o.m. 2009-06-26
Expert : Henrik Hammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-12-01
Expert : Hillevi Hejenstedt, rättslig expert, fr.o.m. 2008-12-01
Expert : Anders Norrman, miljöansvarig, fr.o.m. 2008-12-01
Expert : Björn Strenger, kansliråd, fr.o.m. 2008-12-01
Expert : Maria Ujfalusi, byrådirektör, fr.o.m. 2008-12-01
Sekreterare : Hanna Werth, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-07-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:134 Skatt på fluorerade växthusgaser [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:62 Skatt på fluorerade växthusgaser [ pdf|Ikon för riksdagen ]
BRAS-utredningen (Fi 2003:06) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
BRAS-utredningen (Fi 2003:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-08-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:96 och dir. 2004:153
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:23 en BRASkatt? - beskattning av avfall som förbränns - delbetänkande
SOU 2005:64 en BRASkatt! - beskattning av avfall som deponeras - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Curt Rispe, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Sven-Olov Ericson, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Agnes von Gersdorff, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-08-31
Sakkunnig : Christian Haglund, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Mats-Olof Hansson, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Victoria Ljung, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-07-31
Sakkunnig : Magnus Schultzberg, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Björn Strenger, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Sakkunnig : Susanne Åkerfeldt, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Ingvar Carlsson, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Kristina Dahlqvist, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Göran Finnveden, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Gunilla Hedvall, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-07-31
Expert : Annika Helker Lundström, fr.o.m. 2003-10-23 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Jacob Klok, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Stellan Marklund, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Mathias Normand, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Anders Norrman, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Ronnie Peterson, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Roy Resare, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Björn Södermark, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Expert : Weine Wiqvist, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2005-07-08
Sekreterare : Henrik Hammar, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Johan Sanner, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-08-14
Sekreterare : Hanna Werth, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2005-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:38 Svåra skatter!
Medverkande :
Ordförande : Lennart Hjalmarsson, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : K Abramsson, G, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Ola Alterå, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-20
Ledamot : Sven Brus, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Lennart Daleus, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2002-09-25
Ledamot : Åsa Domeij, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Ledamot : Lena Ek, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Per Erik Granström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-01-17 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Tom Hedlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-14 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Ulf Keijer, fr.o.m. 2002-02-19 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Lennart Kollmats, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-22
Ledamot : Lennart Olsen, fr.o.m. 2002-10-28 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Marietta de Pourbaix-Lundin, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Per Rosengren, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Per-Olof Svensson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-01-16
Sakkunnig : Agneta Bergqvist, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-04-17
Sakkunnig : Maria Gårding Wärnberg, fr.o.m. 2002-04-17 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Katinka Hort, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Conny Hägg, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Dan Johansson, fr.o.m. 2002-10-15 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Anders Kristoffersson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Runar Brännlund, fr.o.m. 2001-11-21 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Agnes von Gersdorf, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Åsa Johannesson-Lindén, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Expert : Göran Lagerstedt, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Åsa Leander, fr.o.m. 2001-11-29 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Göran Lundin, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-24
Expert : Mikael Möller, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Christina Oettinger-Biberg, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Maria Sandqvist, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Susanne Åkerfeldt, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Hans Öhgren, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sekreterare : Johan Sanner, fr.o.m. 2001-08-06 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Ann Veiderpass, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:38 Svåra skatter! [ pdf |Paragraftecken ]
Vägtrafikskatteutredningen (Fi 2001:08) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Vägtrafikskatteutredningen (Fi 2001:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:12, dir. 2002:26 och dir. 2004:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:64 Vissa vägtrafikskattefrågor
Medverkande :
Särskild utredare : Valter Nilsson, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Michael Berg, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Sara Emanuelsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-01-14
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Agnes von Gersdorff, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-31
Expert : Mats-Olof Hansson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Elin Kronqvist, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-02-04
Expert : Jan Larsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Gabriella Loman, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-06-22
Expert : Bengt Magnusson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Larsolov Olsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Hans Pettersson, G, fr.o.m. 2003-01-15 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Christer Rydmell, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Katrin Zimmer, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Hans Öhgren, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-02-04
Gösta Centerpartiet Andersson, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lars Miljöpartiet Berggren, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Claes-Göran Socialdemokraterna Brandin, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lennart Folkpartiet Liberalerna Fremling, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Johnny Kristdemokraterna Gylling, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Jan Evert Moderata Samlingspartiet Rådhström, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lisbeth Socialdemokraterna Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Karin Vänsterpartiet Svensson Smith, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Sekreterare : Ewa Hagard Linander, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Henrik Hammar, fr.o.m. 2001-11-19 t.o.m. 2004-06-30
Sekreterare : Johan Sanner, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:64 Vissa vägtrafikskattefrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:63 Skatt på väg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman