Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Yvonne Fredriksson

Sök kontaktuppgifter till Yvonne Fredriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Yvonne Fredriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Yvonne Fredriksson medverkat i ( 8 st. ):

Samordningsrådet för smarta elnät (N 2012:03) [ Avslutad 2014 ] [ Ledamot ]

Samordningsrådet för smarta elnät (N 2012:03)


Beteckning : N 2012:03
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2015-03-26
Status : Avslutad 2014 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-05-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:48
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Khorsand, Maria, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Vice ordförande : Normark, Bo, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Abrahamsson, Jonas, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Bertling, Lina, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Brandsma, Erik, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Dahlbom, Bo, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Fransson, Ann-Marie, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2013-01-31
Ledamot : Gubanski, Jakub, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Hesselgren, Bo, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Brühl-Hjort, Pia, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Malm, Christina, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Odenberg, Mikael, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Torstensson, Carin, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Vadasz-Nilsson, Anne, fr.o.m. 2013-02-01 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Wahlberg, Ulf, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Axelsson, Marita, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Borgström, Truls, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-05-12
Sakkunnig : Broberg, Thomas, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-08-26
Sakkunnig : Forslind, Helen, fr.o.m. 2013-08-27 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Göransson, Ola, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-01-21
Sakkunnig : Hallgren, Willy, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Holmgren, Sofia, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Johnsson, Mats, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Karlsson, Therése, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Landahl, Hedvig, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Landahl, Hedvig, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Liss Larsson, Nicklas, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Lundgren, Jan-Olof, fr.o.m. 2013-01-22 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Persson, Mattias, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Steinmetz, Jessica, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-05-12
Sakkunnig : Svendsen, Lena, fr.o.m. 2013-08-27 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Tarselius Hallgren, Eva, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-08-29
Sakkunnig : Thomér, Anna Carin, fr.o.m. 2013-01-22 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Törner, Anna, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-10-01
Sakkunnig : Vesterberg, Richard, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Zachrisson, Danielle, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-05-12
Huvudsekreterare : Widegren, Karin, fr.o.m. 2012-08-20 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Björk, Karima, fr.o.m. 2012-10-03 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : von Dalwigk, Ilka, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Lundberg, Helena, fr.o.m. 2013-01-14 t.o.m. 2014-12-31
André, Gunilla, fr.o.m. 2013-04-08 t.o.m. 2014-12-31

Rapporter

SOU 2014:84Planera för effekt
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:48 Samordningsråd med kunskapsplattform för smarta elnät [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:84 Planera för effekt! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om inrättandet av en myndighet för tillsyn av energimarknaderna (N 2007:10) [ Avslutad 2007 ] [ Särskild utredare ]

Utredningen om inrättandet av en myndighet för tillsyn av energimarknaderna (N 2007:10)


Beteckning : N 2007:10
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2008-03-03
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-10-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:140
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 2007-12-11 t.o.m. 2007-12-03
Särskild utredare : Nensén Uggla, Astrid, fr.o.m. 2007-10-09 t.o.m. 2007-12-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Regelutredningen (N 2004:02) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

Regelutredningen (N 2004:02)


Beteckning : N 2004:02
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-20
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:151 och dir. 2004:134
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Andersson, Dan, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Agevik, Eva, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Hassler, John, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Ingelstam, Lars, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Kaijser, Arne, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Öberg, Sture, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Andersson, Nina, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Bergdahl, Pia, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Joelsson, Catharina, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Murray, Erik, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Mörk, Eva, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Ragsten Pettersson, Christina, fr.o.m. 2004-05-11 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Tägtström, Sara, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-11-23
Huvudsekreterare : Johansson, Mats, fr.o.m. 2004-02-04 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Andersson, Nina, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-12-16
Sekreterare : Johannisson, Inger, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Johannisson, Nicklas, fr.o.m. 2004-09-23 t.o.m. 2005-01-17
Sekreterare : Kainelainen, Albin, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2005-01-21
Sekreterare : Tägtström, Sara, fr.o.m. 2004-03-22 t.o.m. 2004-06-30

Rapporter

SOU 2005:4Liberalisering, regler och marknader
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:4 Liberalisering, regler och marknader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Flexmex2-utredningen (N 2001:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

Flexmex2-utredningen (N 2001:08)


Beteckning : N 2001:08
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-20
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-07-05
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Jansson, Kjell, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Beijer, Lennart, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Ek, Lena, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Ekelund Cronberg, Nina, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2002-06-17
Ledamot : Elgestam, Carina A, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Fjellstedt, Jan, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Fremling, Lennart, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Holmqvist, Nils-Göran, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Josefsson, Ingemar, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lindblad, Lars, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lundberg, Fredrik, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Nordlund, Harald t.o.m. 2003-02-02
Ledamot : Ringqvist, Jonas, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Ledamot : Saarinen, Ingegerd, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Sakkunnig : Andersson, Jessica, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Andersson, Stefan, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Björk, Olle, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Brede Medelius, Lotta, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Diczfalusy, Bo, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-09-01
Sakkunnig : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Granström, Per-Olof, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2004-03-15
Sakkunnig : von Gersdorff, Agnes, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Hellberg, Caroline, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Hill, Martin, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Kellberg, Cecilia, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Larsson, Erik, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Larsson, Marie-Louise, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Leander, Åsa, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Rabe, Gunnar, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Resvik, Birgitta, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Rosenqvist, Per, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Schultzberg, Magnus, fr.o.m. 2004-09-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Sjökvist, Karin, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Strenger, Björn, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Sunér, Maria, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Tamm, Ebba, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Turesson, Anders, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Wallin, Stefan, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-05-05
Sakkunnig : Åkerfeldt, Susanne, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-09-26
Expert : Bjelle, Gustav, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Jernbäcker, Eva, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Kallhauge Churie, Angela, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-06
Expert : Nylander, Johan, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Ericsson, Svante, fr.o.m. 2004-01-12
Sekreterare : Liljegren, Ronald, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Raab, Ulrika, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Östblom, Lennart, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-09-30
Huvudsekreterare : Lundin, Anders, fr.o.m. 2002-03-26 t.o.m. 2005-01-31

Rapporter

SOU 2003:60Handla för ett bättre klimat – delbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]

Skattenedsättningskommittén (Fi 2001:09)


Beteckning : Fi 2001:09
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-05
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-04-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:29
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hjalmarsson, Lennart, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Abramsson, K G, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Alterå, Ola, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-20
Ledamot : Brus, Sven, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Daleus, Lennart, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2002-09-25
Ledamot : Domeij, Åsa, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Ledamot : Ek, Lena, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Granström, Per Erik, fr.o.m. 2002-01-17 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Hedlund, Tom, fr.o.m. 2001-12-14 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Keijer, Ulf, fr.o.m. 2002-02-19 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Kollmats, Lennart, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-22
Ledamot : Olsen, Lennart, fr.o.m. 2002-10-28 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : de Pourbaix-Lundin, Marietta, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Rosengren, Per, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Staaf-Igelström, Lisbeth, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Svensson, Per-Olof, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-01-16
Sakkunnig : Bergqvist, Agneta, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-04-17
Sakkunnig : Gårding Wärnberg, Maria, fr.o.m. 2002-04-17 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Hort, Katinka, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Hägg, Conny, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Johansson, Dan, fr.o.m. 2002-10-15 t.o.m. 2003-04-07
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Brännlund, Runar, fr.o.m. 2001-11-21 t.o.m. 2003-04-07
Expert : von Gersdorf, Agnes, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Johannesson-Lindén, Åsa, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-15
Expert : Lagerstedt, Göran, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Leander, Åsa, fr.o.m. 2001-11-29 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Lundin, Göran, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2001-10-24
Expert : Möller, Mikael, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Oettinger-Biberg, Christina, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Rabe, Gunnar, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Sandqvist, Maria, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Åkerfeldt, Susanne, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Öhgren, Hans, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-04-07
Sekreterare : Sanner, Johan, fr.o.m. 2001-08-06 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Veiderpass, Ann, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-14

Rapporter

SOU 2003:38Svåra skatter!
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:38 Svåra skatter! [ pdf |Paragraftecken ]
Klimatkommittén (M 1998:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]

Klimatkommittén (M 1998:06)


Beteckning : M 1998:06
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2001-03-08
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-05-07
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:40.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Olof, fr.o.m. 1998-07-17 t.o.m. 2000-06-01
Ledamot : Bendrot, Ingela, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Bohlin, Sinnika, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Domeij, Åsa, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Ekholm, Berndt, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Ericsson, Dan, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Eriksson, Ronald, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Jonsson, Göte, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-08-30
Ledamot : Josefsson, Ingemar, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Nilsson, Christin, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Pettersson, Torbjörn, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Stenberg, Åsa, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Stierna, Karin, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Svensson Smith, Karin, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1998-12-01
Ledamot : Virgin, Ivar, fr.o.m. 1999-08-31 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Björk, Olle, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Bolin, Bert, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Ekecrantz, Lars, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-02-21
Sakkunnig : Fegler, Cecilia, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1998-12-01
Sakkunnig : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 1998-10-20
Sakkunnig : Gårding-Wärnberg, Maria, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Johanesson, Åsa, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Kiesow, Erik, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-02-07
Sakkunnig : Melin, Judith, fr.o.m. 1999-02-22
Sakkunnig : Unemo, Lena, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Wallin, Bosse, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 1999-06-13
Expert : Boström, Bengt, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Brännlund, Runar, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Kjellén, Bo, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Turesson, Anders, fr.o.m. 1999-09-08 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Wiedlert, Staffan, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Huvudsekreterare : Feldhusen, Kristina, fr.o.m. 1999-01-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Berg, Petronella, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Hjalmarsson, Anna-Karin, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Olofsson, Patrik, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Sandström, Lena, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2000-06-01

Rapporter

SOU 2000:23Förslag till svensk klimatstrategi
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:23 Förslag till svensk klimatstrategi [ pdf |Paragraftecken ]
Småföretagsdelegationen (N 1996:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]

Småföretagsdelegationen (N 1996:04)


Beteckning : N 1996:04
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-10-03
Direktiv för se dir. 1996:70.
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Mats, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Bergkvist, Erling, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Enarsson-Almgren, Gunilla, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Erlandsson, Gunnar, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Forslund, Camille, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Halvarsson, Sune, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Hubendick, Stina, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Jönsson, Per-Olof, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Krylborn, Jan, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Mohme, Gunnel, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Steen, Anitra, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Vedin, Bengt Arne, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Ytterström, Birgitta, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Fagerlund, Mats, fr.o.m. 1998-01-19 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 1997-10-15 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Johansson, Magnus, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Sandström, Staffan, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Ternell, Mathias, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-01-18
Expert : Zackari, Charlotte, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-06-24
Huvudsekreterare : Jansson, Björn, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-07-10
Sekreterare : Noreland, Lena, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1998-08-31
Sekreterare : Sjögren, Sven, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-08-31
Hammarström, Martin, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-07-03
Ahlbaum, Anna, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1997-12-19
Andersson, Anna, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1997-12-19

Rapporter

SOU 1997:186Bättre och enklare regler
- Småföretagsdelegationens Rapport 1.
SOU 1998:64Bättre och mer tillgänglig
information
- Småföretagsdelegationens Rapport 2.
SOU 1998:77Kompetens i småföretag
- Småföretagsdelegationens Rapport 3.
SOU 1998:78Regelförenkling för framtiden
- Småföretagsdelegationens Rapport 4.
SOU 1998:92Goda idéer om småföretag och
samverkan
- Småföretagsdelegationens Rapport 5.
SOU 1998:93Kapitalförsörjning till småföretag
- Småföretagsdelegationens Rapport 6.
SOU 1998:94Förslagskatalog
- Småföretagsdelegationens Rapport 7.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Energikommissionen (N 1994:04) [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]

Energikommissionen (N 1994:04)


Beteckning : N 1994:04
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-19
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:67 och tilläggsdirektiv 1994:120.
Lokal :
0123

Sammansättning


Ordförande : Brodin, Gunnar, fr.o.m. 1994-07-14 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Carlsson, Inge, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Dalström, Bengt, fr.o.m. 1994-08-11 t.o.m. 1994-11-02
Ledamot : Ericsson, Dan, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Granstedt, Pär, fr.o.m. 1994-08-11 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Jarlbäck, Nina, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Johansson, Birgitta, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-06-28
Ledamot : Kåberger, Tomas, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Larsson, Gun, fr.o.m. 1994-08-11 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Lében, Roland, fr.o.m. 1994-08-11 t.o.m. 1994-11-20
Ledamot : Lindh, Anna, fr.o.m. 1994-08-11 t.o.m. 1994-11-02
Ledamot : Linder, Lars G, fr.o.m. 1995-06-29 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Molén, Per-Richard, fr.o.m. 1994-08-11 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Molin, Rune, fr.o.m. 1994-08-11 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Nilsson, Birgitta, fr.o.m. 1994-08-11 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Nilsson, Martin, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Odenberg, Mikael, fr.o.m. 1994-08-11 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Sundström, Anders, fr.o.m. 1994-08-11 t.o.m. 1994-11-02
Sakkunnig : Andersson, Lars, fr.o.m. 1994-10-17 t.o.m. 1994-11-02
Sakkunnig : Bodin, Svante, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Carling, Alf, fr.o.m. 1994-10-17 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Heden, Håkan, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Jansson, Kjell, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Jernelöv, Arne, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Lundgren, Stefan, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Malmeblad, Sven-Erik, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Moreau, Jan-Erik, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Pettersson, Bertil, fr.o.m. 1994-11-05 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Söderström, Bengt, fr.o.m. 1994-10-17 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Andersson, Nils, fr.o.m. 1995-06-06 t.o.m. 1995-09-04
Expert : Bengtsson, Bertil, fr.o.m. 1995-05-23
Expert : Bergqvist, Agneta, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Göransson, Anders, fr.o.m. 1995-04-25 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Hägermark, Harald, fr.o.m. 1995-09-05 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Karlsson, Björn, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Kolare, Irene, fr.o.m. 1995-09-11 t.o.m. 1995-10-30
Expert : Lindeberg, Per Erik, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Linder, Sune, fr.o.m. 1995-09-18 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Montin, Stefan, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Nyström, Sven, fr.o.m. 1995-03-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Persson, Ingvar, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Riberdahl, Curt, fr.o.m. 1995-08-15 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Schäder, Göran, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Sköldberg, Håkan, fr.o.m. 1995-04-25 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Syltén, Vibeke, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Sävström, Ulf, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-03-26
Expert : Törnquist, Lennart, fr.o.m. 1995-09-05 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Victorsson, Jonas, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Wene, Clas-Otto, fr.o.m. 1995-09-05 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Widell, Ingemar, fr.o.m. 1995-09-05 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Wimmerstedt, Roland, fr.o.m. 1995-09-05 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Andersson, Nils, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Ankner, Stig-Arne, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Cederwärn, Jan, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Dahlgren, Lars, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Engström, Lennart, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Hellner, Cecilia, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Larsen, Solveig, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Lindörn, Bo, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Ljung, Harald, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Näslund, Hans, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Olsson, Erik, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Samuelsson, Jan, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Söderberg, Christer, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Thor, Anders J, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Weigelt, Ulla, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Åsell, Peter, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Bergendahl-Gerholm, Maria, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Bergman, Lars, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Jakobsson, Ulf, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Kjellström, Björn, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Kraft, Kerstin, fr.o.m. 1995-08-10 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Kristofferson, Lars, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Nordström, Thomas, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Petsala, Becky, fr.o.m. 1995-01-31 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Sjölin, Christer, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Wodtke, Martina, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Åsell, Peter, fr.o.m. 1995-06-06 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Albertsson, Lars, fr.o.m. 1995-10-04 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Blixt, Ingela, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Cervin, Tommy, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Edlund, Rolf, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Ericson, Christer, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Ewerstein, Sonja, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Fransson, Barbro, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Ivarsson, Curt, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Johansson, Birgitta, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Johansson, Roger, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Kellner, Johnny, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Lagerström, Jan, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Larsen, Solveig, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Larsson, Yngve, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Levander, Thomas, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Norstedt, Inger, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Wallgren, Christine, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Wärnmark, Anders, fr.o.m. 1995-01-24 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Ejner, Björn, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Fornhammar, Ulf, fr.o.m. 1995-04-24 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Gehlin, Håkan, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Grill, Magnus, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Hedner, Gert, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Hedvall, Per, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Hogfors, Sven, fr.o.m. 1994-11-15 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Karlsson, Olof, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Lagerstedt, Göran, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Levander, Thomas, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Nordin, Staffan, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Nordin, Tommy, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Nyström, Kent, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Palmberger, Birgitta, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Stålebrant, Rolf, fr.o.m. 1994-11-03 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Svedberg, Gunnar, fr.o.m. 1994-11-15 t.o.m. 1995-12-19
Expert : Westin, Olle, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-12-19
Huvudsekreterare : Kjellman, Sten, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1996-02-18
Sekreterare : Björk, Olle, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1996-01-31
Sekreterare : Borchers, Michael, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-01-31
Sekreterare : Bredhe, Lotta, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1996-01-31
Sekreterare : Falemo, Elisabet, fr.o.m. 1994-10-01 t.o.m. 1996-01-31
Sekreterare : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-01-31
Sekreterare : Hemtke, Erica, fr.o.m. 1995-07-17 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Kolare, Irene, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-01-21
Sekreterare : Oettinger-Biberg, Christina, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1996-01-31
Sekreterare : Victorsson, Jonas, fr.o.m. 1995-01-23 t.o.m. 1995-09-30
Sandstedt, Lena, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-01-31
Soltau, Ann-Kristien, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1996-01-31

Rapporter

SOU 1995:14Ny elmarknad – delbetänkande
SOU 1995:139Omställning av energisystemet
Slutbetänkande
SOU 1995:140Omställning av energisystemet -
Underbilaga 1
Underbilaga 2
Underbilaga 3
Underbilaga 4
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman