Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Miljömålskommittén (M 1998:07)

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Miljömålskommittén (M 1998:07) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 44 st. ♀ 22 ♂ 22 ) :

Jan Bergqvist  []  ( Ordförande )
Rolf Annerberg  []  ( Ledamot )
Annika Bladh  []  ( Ledamot )
Sinikka Bohlin  []  ( Ledamot )
Marithe Eriksson  []  ( Ledamot )
Magdalena Fransson  []  ( Ledamot )
Göte Jonsson  []  ( Ledamot )
Harald Nordlund  []  ( Ledamot )
Mats Olsson  []  ( Ledamot )
Nina Rehnqvist  []  ( Ledamot )
Åsa Stenberg  []  ( Ledamot )
Malin Svensson  []  ( Ledamot )
Karin Svensson Smith  []  ( Ledamot )
Maria Wetterstrand  []  ( Ledamot )
Lars Amréus  []  ( Expert )
Bengt Arwidsson  []  ( Expert )
Ulrika Askling  []  ( Expert )
Svante Axelsson  []  ( Expert )
Ulf Berkelöv  []  ( Expert )
Gunilla Blomquist  []  ( Expert )
Göran Boberg  []  ( Expert )
Anna Bohman  []  ( Expert )
Niclas Falkendal  []  ( Expert )
Cecilia Fegler  []  ( Expert )
Anders Holmgren  []  ( Expert )
Stefan Karlsson  []  ( Expert )
Erik Kiesow  []  ( Expert )
Christina Lindbäck  []  ( Expert )
Eva Lindholm  []  ( Expert )
Björn Nilsson  []  ( Expert )
Sven Nyberg  []  ( Expert )
Inger Strömdahl  []  ( Expert )
Peter Wenster  []  ( Expert )
Jon Kahn  []  ( Huvudsekreterare )
Anders Bengtsson  []  ( Sekreterare )
Erika Budh  []  ( Sekreterare )
Erika Gustafsson  []  ( Sekreterare )
Thomas Levander  []  ( Sekreterare )
Anita Linell  []  ( Sekreterare )
Thomas Nilsson  []  ( Sekreterare )
Kerstin Wigzell  []  ( Ledamot )
Lena Gefvert  []  ( Sakkunnig )
Olof Edhag  []  ( Expert )
Eva Thörnelöf  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Miljömålskommittén (M 1998:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-28
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:45.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:52 Framtidens miljö - allas vårt ansvar
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-06-09 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Annika Bladh, läkare, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Sinikka Bohlin, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Marithe Eriksson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, t.o.m. 1999-02-21
Ledamot : Magdalena Fransson, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 1999-10-06
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Harald Nordlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Mats Olsson, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Nina Rehnqvist, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Åsa Stenberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Malin Svensson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Maria Wetterstrand, studerande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Kerstin Wigsell, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-22
Sakkunniga : Lena Gefert, inköpschef, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 1999-02-21
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Bengt Arwidsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Ulrika Askling, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Svante Axelsson, miljöekonom, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Ulf Berkelöv, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Gunilla Blomquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-01-10
Expert : Göran Boberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 1999-10-06
Expert : Anna Bohman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Olle Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-29
Expert : Cecilia Fegler, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Stefan Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Erik Kiesow, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-03-17
Expert : Christina Lindbäck, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-11 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Björn Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Inger Strömdahl, miljörådgivare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Törnelöf, direktör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Peter Wenster, geolog, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Huvudsekreterare : Jon Kahn, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anders Bengtsson, fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Erika Budh, fr.o.m. 1999-02-03 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Erika Gustafsson, fr.o.m. 2000-01-27 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Thomas Levander, fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anita Linell, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Thomas Nilsson, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2000-07-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman