Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Nina Rehnqvist

Sök kontaktuppgifter till Nina Rehnqvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Nina Rehnqvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Nina Rehnqvist medverkat i ( 9 st. ):

RMV/SKL-utredningen (Ju 2005:10) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
RMV/SKL-utredningen (Ju 2005:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-09-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:104
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:63 Forensiska institutet. Ny myndighet för kriminalteknik, rättsmedicin och rättspsykiatri - delbetänkande
SOU 2006:103 Översyn av den rättsmedicinska verksamheten. Tillsyn, Rättsliga rådet och rättsläkarens roll - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 2005-09-22 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Ralf Hedin, ämnesråd, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2006-12-13
Expert : Gunnar Holmgren, generaldirektör, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2006-12-13
Expert : Tomas Keisu, kanslichef, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2006-12-13
Expert : Astrid Nensén Uggla, departementsråd, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2006-12-13
Expert : Nina Rehnqvist, professor, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2006-12-13
Sekreterare : Martin Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-10-17 t.o.m. 2006-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Projekt med uppgift att göra en översyn av den högspecialiserade vården (S 2002:D) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2003 ] [ Ledamot ]
Projekt med uppgift att göra en översyn av den högspecialiserade vården (S 2002:D)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-05-02
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2003:56 Högspecialiserad sjukvård - kartläggning och förslag
Medverkande :
Projektledare : Per Bengtsson, kanslichef, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2003-11-30
Ämnessakkunnig : Ann-Christin Filipsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2003-11-30
Ämnessakkunnig : Gudmar Lundquist, f.d. sjukhusdirektör, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-10-31
Ämnessakkunnig : Lennart Persson, professor, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Peter Aspelin, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Johan Calltorp, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Karin Christensson, sjukhusdirektör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Arne Johansson, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Peter Lönnroth, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Jan Nilsson, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Anna-Stina Nordmark-Nilsson, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-11-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Bengt Norrving, administrativ direktör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Ingalill Rahm Hallberg, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Olle Stendahl, professor, fr.o.m. 2003-01-01
Expert : Birgitta Strandvik, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Ordförande : Mikael Sjöberg, statssekreterare, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Catarina Andersson Forsman, avdelningschef, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Jan Brithon, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Lars-Åke Flood, direktör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Ellen Hyttsten, direktör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Egon Jonsson, direktör, fr.o.m. 2002-09-13 t.o.m. 2003-03-06
Ledamot : Bo Lindblom, avdelningschef, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Tore Löwstedt, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Nina Rehnqvist, generaldirektör, fr.o.m. 2003-03-07
Ledamot : Göran Stiernstedt, bitr. landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-09-13
Ordförande : Anders Blanck, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20
Ledamot : Magdalena Brasch, kansliråd, fr.o.m. 2003-01-01
Ledamot : Charlotta Gustavsson, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Dan Johansson, departementsråd, fr.o.m. 2002-10-15
Ledamot : Karin Röding, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20
Ledamot : Lennart Tingvall, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20 t.o.m. 2002-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2003:56 Högspecialiserad sjukvård – Kartläggning och förslag [ pdf|Ikon för riksdagen ]
En rättslig reglering av forskningsetisk prövning (U 2001:A) [ Avslutad 2001 ]
En rättslig reglering av forskningsetisk prövning (U 2001:A)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avsluta 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-03-12
Arbetsgruppen skall redovisa sitt uppdrag senast den 30 juni 2001.
Utredningen har avgett :
Ds 2001:62 Etikprövning av forskning som avser människor
Medverkande :
Ann-Christine Finansdepartementet Bystedt, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Erik Utbildningsdepartementet Forsse, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Lena Socialdepartementet Jonsson, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Eva Utbildningsdepartementet Lindeblad, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Gisela Umeå Dahlqvist, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Olle Stiftelsen Edqvist, för strategisk forskning, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Robert Forskningsrådet Eriksson, för arbetsliv och socialvetenskap, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Bengt Vetenskapsrådet Hansson, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Paul Karolinska Hjelmdahl, sjukhuset, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Mats Ola Uppsala Ottosson, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Nina Socialstyrelsen Rehnqvist, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-06-30
Agneta Datainspektionen Runmarker, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-06-30
Elisabeth Uppsala Rynning, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Ann-Charlotte Gentekniknämnden Smedler, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Britt-Marie Ersta Ternestedt, vårdetiska institut, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Inge-Bert Umeå Täljedal, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Sighild Läkemedelsverket Westman Neasers, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2001:62 Etikprövning av forskning som avser människor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Polisverksamhetsutredningen (Ju 2000:17) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Polisverksamhetsutredningen (Ju 2000:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:105, dir. 2001:63, dir. 2002:23 och dir. 2002:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:87 Mot ökad koncentration - förändring av polisens verksamhet - delbetänkande
SOU 2002:17 Polisverksamhet i förändring - del 2
SOU 2002:70 Polisverksamhet i förändring
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Jan Andersson, enhetschef vid Brottsförebyggande rådet, fil.dr., fr.o.m. 2001-10-22 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-02-19 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Susanne Edfeldt, utredare, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Ingela Englund, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-22 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Charlotte von Essen, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Carin Götblad, t.f. länspolismästare, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Lars Hedengran, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-03 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Stina Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Ove Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-08-14
Expert : Roar Onsö, länspolismästare, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Lars Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-04-21
Expert : Per Swahn, kanslichef, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-02-18
Expert : Lars Tonneman, polisintendent, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Jan Andersson, fil.dr., fr.o.m. 2001-01-24 t.o.m. 2001-10-21
Sekreterare : Christina Lindahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Jennie Sjödahl Mellbin, t.f. rådman, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Lars Tonneman, polisintendent, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2001-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Organisationskommittén med uppgift att ombilda Folkhälsoinstitutet till en myndighet med tydligare uppgifter av stabskaraktär på folkhälsoområdet (S 1999:10) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Organisationskommittén med uppgift att ombildaFolkhälsoinstitutet till en myndighet med tydligare uppgifter avstabskaraktär på folkhälsoområdet (S 1999:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-23
Direktiv för kommittén se dir, 1999:56.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:57 Statens folkhälsoinstitut - roll och uppgifter
Medverkande :
Ordförande : Iréne Nilsson Carlsson, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Hans Agnéus, direktör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Margareta Axén Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Karin Berensson, utredare, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Conny Eklund, kemist, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Maria Enggren, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Bo Hansson, länsöverdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Björn Hibell, direktör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Karin Jansson, kemist, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Marianne Kling, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Gert Knutsson, kansliråd, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Bosse Petterson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Anders Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Anita Sundin, sektionschef, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Finn Diderichsen, professor, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Finn Kamper-Jörgensen, direktör, fr.o.m. 1999-12-10
Sekreterare : Mocki Hägg, civilingenjör, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Maj Sölvesdotter, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Johanna Törnwall, utredare, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:57 Statens folkhälsoinstitut – roll och uppgifter [ pdf |Paragraftecken ]
Miljömålskommittén (M 1998:07) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
Miljömålskommittén (M 1998:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-28
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:45.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:52 Framtidens miljö - allas vårt ansvar
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-06-09 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Annika Bladh, läkare, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Sinikka Bohlin, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Marithe Eriksson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, t.o.m. 1999-02-21
Ledamot : Magdalena Fransson, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 1999-10-06
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Harald Nordlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Mats Olsson, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Nina Rehnqvist, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Åsa Stenberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Malin Svensson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Maria Wetterstrand, studerande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Kerstin Wigsell, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-22
Sakkunniga : Lena Gefert, inköpschef, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 1999-02-21
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Bengt Arwidsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Ulrika Askling, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Svante Axelsson, miljöekonom, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Ulf Berkelöv, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Gunilla Blomquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-01-10
Expert : Göran Boberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 1999-10-06
Expert : Anna Bohman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Olle Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-29
Expert : Cecilia Fegler, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Stefan Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Erik Kiesow, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-03-17
Expert : Christina Lindbäck, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-11 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Björn Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Inger Strömdahl, miljörådgivare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Törnelöf, direktör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Peter Wenster, geolog, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Huvudsekreterare : Jon Kahn, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anders Bengtsson, fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Erika Budh, fr.o.m. 1999-02-03 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Erika Gustafsson, fr.o.m. 2000-01-27 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Thomas Levander, fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anita Linell, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Thomas Nilsson, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2000-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:52 Framtidens miljö – allas vårt ansvar [ pdf |Paragraftecken ]
Prioriteringsdelegationen (S 1997:20) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Prioriteringsdelegationen (S 1997:20)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-23
Direktiv för delegationen, se dir. 1997:135.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:08 Prioriteringar i vården. Perspektiv för politiker, profession och medborgare
Medverkande :
Ordförande : Annelie Nordström Eriksson, kommunalråd, fr.o.m. 1998-04-01
Ledamot : Leif Carlson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Sigge Godin, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Stig Henriksson, kommunstyrelseordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Thomas Nilén, politisk sekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Lars Olsson, landstingsråd, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Lisbeth Rydefjärd, distriktssköterska, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kerstin Ahlsén, sekreterare, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Margareta Albinsson, förste vice ordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lena Barrbrink, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Johan Calltorp, professor, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Olof Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Ulla Dr Feuk, fr.o.m. 1998-09-01
Sakkunnig : Lena Furmark-Löfgren, stabsdirektör, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Westi Jakobsson, f.d. distriktssköterska, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kristina Jennbert, sekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-09-29
Sakkunnig : Lena Jonsson, ämnesråd, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lisbet Lindgren, sekreterare, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Roger Molin, enhetschef, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Elisabet Spjuth, kvalitetsstrateg, fr.o.m. 1998-11-26
Sakkunnig : Ulla Åhs, sektionschef, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Lena Öhrsvik, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Anne Christine Centerstig, utredare i Landstingsförbundet, fr.o.m. 1998-08-10
Sekreterare : Karin Lund, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Marta Olsson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Susanne Waldau, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-31
Bitr. sekreterare : Anna Garenhag, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2001-01-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (S 1994:08) om bemötandet av kvinnor och män inom hälso- och sjukvården [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (S 1994:08) om bemötandet av kvinnor och män inom hälso- och sjukvården
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:95.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:133 Jämställd vård. Olika vård på lika villkor
SOU 1996:134 Jämställd vård. Möten i vården ur ett tvärvetenskapligt perspektiv
SOU 1996:135 Fibromyalgi och Duchennes muskeldystrofi. Kunskapsläge och behov av framtida FoU. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Olivia Wigzell, landstingsråd, fr.o.m. 1995-01-27
Sakkunnig : Calle Bengtsson, professor, fr.o.m. 1995-04-01
Sakkunnig : , Fredriksson, Ingwor 2:e vice ordförande, fr.o.m. 1995-08-15
Sakkunnig : Barbro Gustavsson, högskolelektor, fr.o.m. 1996-01-15
Sakkunnig : Lennart Jonasson, direktör, fr.o.m. 1995-04-01
Sakkunnig : Nina Rehnquist, överdirektör, fr.o.m. 1995-04-01
Sakkunnig : Lisbeth Sachs, docent, fr.o.m. 1995-04-01
Sakkunnig : Per-Olof Sjödén, professor, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1996-01-14
Sakkunnig : Carina Svensson, utredare, fr.o.m. 1995-04-01
Sakkunnig : Roger Säljö, professor, fr.o.m. 1995-04-01
Sakkunnig : Mårten Törnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-01
Sakkunnig : Lars Werkö, professor, fr.o.m. 1995-04-01
Sakkunnig : Birgitta Åseskog, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Hans Hallberg, docent, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Anne Hammarström, docent, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Märta Silber, överläkare, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Göran Tomson, t.f. professor, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Richard Wallensten, docent, fr.o.m. 1995-10-15
Sekreterare : Pia Maria Jonsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-09-15
Sekreterare : Birgit Rosén, utredare, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om hälso- och sjukvårdens finansiering och organisation, HSU 2000 (S 1992:04) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om hälso- och sjukvårdens finansiering ochorganisation, HSU 2000 (S 1992:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1992-03-12
Direktiv för kommittén, se dir. 1992:30, 1994:152.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:38 Hälso- och sjukvården i framtiden - Tre modeller
SOU 1994:86 Teknologi och vårdkonsumtion inom sluten somatisk korttidsvård 1981-2001
SOU 1994:95 En allmän sjukvårdsförsäkring i offentlig regi
SOU 1994:115 Sjukvårdsreformer i andra länder
SOU 1994:132 Landstingens ansvar för kliniskt forsknings- och utvecklingsarbete
SOU 1995:122 Reform på recept
SOU 1996:163 Behov och resurser i vården - en analys
SOU 1997:119 En tydligare roll för hälso- och sjukvården i folkhälsoarbetet
SOU 1997:154 Patienten har rätt
SOU 1999:66 God vård på lika villkor? - om statens styrning av hälso- och sjukvården + 2 bilagor
Medverkande :
Ordförande : Leni Björklund, direktör, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Ingrid Andersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Leif Bergdahl, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Leif Carlsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Jerzy Einhorn, professor, t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Inger Hallqvist-Lindvall, leg. läkare, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Kerstin Heineman, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-06
Ledamot : Bengt Holgersson, landshövding, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-04
Ledamot : Bo Holmberg, led av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Lars Isaksson, landstingsråd, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Karin Israelsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Torgerd Jansson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-02-20
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Nicklas Nordström, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Stig Sandström, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1999-01-24
Ledamot : Rolf Olsson, fr.o.m. 1999-01-25
Ledamot : Liselotte Wågö, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Christina Zedell, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Sverker Ågren, socionom, fr.o.m. 1998-01-01
Sakkunnig : Gert Alaby, programchef, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Lena Barrbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Per-Olof Bürén, kansliråd, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Göran Dahlgren, folkhälsoråd, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1998-01-14
Sakkunnig : Agneta Dreber, generaldirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Toivo Heinsoo, lanstingsdirektör, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Lars-Erik Holm, medicinalråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-01-14
Sakkunnig : Jonas Iversen, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-01
Sakkunnig : Clas Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-08-24
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Anders Milton, verkst. direktör, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Inger Ohlsson, förbundsordförande, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Kristina Olofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-25 t.o.m. 1995-12-04
Sakkunnig : Ingrid Petersson, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-12-05
Sakkunnig : Karl Gustav Scherman, f.d. generaldirektör, t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Hans Strandell, departementsråd, t.o.m. 1995-03-12
Sakkunnig : Gunnar Wetterberg, departementsråd, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, överdirektör, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Claes Örtendahl, generaldirektör, t.o.m. 1998-05-31
Expert : Gert Alaby, programchef, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Anders Anell, ekonomie doktor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Stig Berg, professor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Per-Olof Bürén, kansliråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Per Carlsson, docent, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-09-24
Expert : Peter Garpenby, fil. dr, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Bernt Hedin, ombudsman, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Toivo Heinsoo, landstingsdirektör, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Gunnar Hermansson, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1997-01-07
Expert : John Hultberg, lektor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Ulla Josephsson, medicine doktor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Bengt Jönsson, professor
Expert : Christina Kärvinge, direktör, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Anders Milton, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-25 t.o.m. 1997-03-18
Expert : Karin Odencrants, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-13
Expert : Martin Olauzon, byrådirektör, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-02-28
Expert : Karin Olsson, avdelningschef, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Anders Persson, fil. lic, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Margareta Persson, ordförande, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-11-02
Expert : Per Rosén, fil. kand, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Patrick Svarvar, fil. lic, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Ylva Thörn, ombudsman, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-12-01
Expert : Stellan Welin, docent, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Christina Zedell, ombud, fr.o.m. 1996-12-02
Expert : Lena Öhrsvik, fr.o.m. 1998-12-01
Expert : Lars Östman, fr.o.m. 1995-11-03 t.o.m. 1998-11-30
Sekreterare : Ingegerd Agenäs, apotekare, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Barrbrink, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Bengt Berglund, föredragande i Riksdagens socialförsäkringsutskott, fr.o.m. 1995-08-23 t.o.m. 1995-10-25
Sekreterare : Nils Blom, stabsjurist, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Gudrun Dahlberg, ekonom, fr.o.m. 1998-06-24 t.o.m. 1999-07-15
Sekreterare : Anita Dahlström, socionom, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-06-10
Sekreterare : Sofia Kälvemark, utredare, fr.o.m. 1998-09-22 t.o.m. 1999-04-18
Sekreterare : Christina Kärvinge, departementsråd, t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Elisabet Olin, civilekonom, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1995-11-12
Sekreterare : Patrik Olofsson, pol.mag., fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-04-14
Sekreterare : Elisabeth Rynning, docent, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Björn Sundström, ekonom, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Johanna Törnwall, fil.kand., fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Bengt Wramner, folkhälsoöverläkare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Ulla Åhs, fr.o.m. 1998-05-15 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Sara Nordling, fil.kand., t.o.m. 1995-01-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman