Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bengt Arwidsson

Sök kontaktuppgifter till Bengt Arwidsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bengt Arwidsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Bengt Arwidsson medverkat i ( 5 st. ):

Riksintresseutredningen (M 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Huvudsekreterare ]
Riksintresseutredningen (M 2014:01)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:59 Bostadsförsörjning och riksintressen
SOU 2015:99 Planering och beslut för hållbar utveckling. Miljöbalkens hushållsbestämmelser
Medverkande :
Särskild utredare : Elisabeth Falemo, generaldirektör, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Camilla Adolfsson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Oscar Alarik, miljöjurist, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Robert Andrén, länsråd, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-07-30
Expert : Peter Benson, samordnare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Bergdahl, länsarkitekt, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Bergdahl, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Bergenås, samhällsplanerare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ylva Birkne, specialist, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-05-07
Expert : Elisabet Bodin, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Folke Borgh, enhetschef, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Magdalena Bosson, länsöverdirektör, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anki Bystedt, länsråd, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-11-30
Expert : Anna Carlsson, M departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Caroline Dickson, fr.o.m. 2015-10-12 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Lena Eriksson Bram, hydrolog, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Daniel Fahlander, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Hebert, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Hägglund, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ulf Johansson, rådgivare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Gunilla Kock Hansson, verksjurist, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Lars Marcus Kuhmunen, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Bengt Larsén, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Lotta Lewin Philblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ulf Lindberg, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Fredrik Linder, kansliråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eidar Lindgren, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Margareta Lindquist, senior advisor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Jerker Moström, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Nordlander, senior advisor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Sylvia Nylin, generalsekreterare, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anton Persson, samhällsplanerare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-08-31
Expert : Ulrika Rinman, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Rosenhall, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Linnea Rosenlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-10-11
Expert : Matilda Schön, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Wahlström, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Johan Wallander, filosofie doktor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Åberg, avdelningschef, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Kristina Åkesson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Huvudsekreterare : Bengt Arwidsson, fr.o.m. 2014-02-21 t.o.m. 2015-12-15
Sekreterare : Sara Bergdahl, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-08-15
Sekreterare : Jonas Ledelius, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2015-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om fördjupad prövning av Boverkets verksamhet (M 2008:04) [ Avslutad 2009 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om fördjupad prövning av Boverkets verksamhet(M 2008:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-09-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:107
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:57 Myndighet för hållbart samhällsbyggande - en granskning av Boverket
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Bengtsson, länsöverdirektör, fr.o.m. 2008-09-11 t.o.m. 2009-06-10
Huvudsekreterare : Bengt Arwidsson, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2009-06-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:107 Fördjupad prövning av Boverkets verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:57 Myndighet för hållbart samhällsbyggande – en granskning av Boverket [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Länsstyrelseutredningen (Fi 2002:12) [ Avslutad 2004 ]
Länsstyrelseutredningen (Fi 2002:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-08-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:14 Det ofullständiga pusslet. Behovet av att utveckla den ekonomiska styrningen och samordningen när det gäller länsstyrelserna
Medverkande :
Särskild utredare : Lena Jönsson, fr.o.m. 2002-12-12 t.o.m. 2004-02-17
Expert : Susanne Jansson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Expert : Leif Lundberg, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Anders Ahlqvist, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Jan Olof Andersson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Lenny Andersson, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Bengt Arwidsson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Per Brandtell, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Ingrid Dahlberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Catharina Ekelund, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Håkan Eriksson, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Ola Göransson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2003-09-22
Anna Halvarsson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Bo Hansson, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Elisabet Hellmo, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2004-02-17
Lars Hemmendorff, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Bo Holmberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Christina Huhtasaari, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Bo Jonsson, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Charlotta Kabo Stenberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Sven Lindgren, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Gunilla Malmborg, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Claes Nohlberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Hans Petersson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Lars Sandberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Anna Sandkvist, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Lisbeth Schultze, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Margaretha Sundberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Marlén Söderman, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Dag von Schantz, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Ann-Christine Vösu, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2003-08-10
Maria Wassén, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Sekreterare : Lena Hellberg, fr.o.m. 2003-08-15 t.o.m. 2004-02-17
Sekreterare : Karin Hååg, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-08-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Miljömålskommittén (M 1998:07) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Miljömålskommittén (M 1998:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-28
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:45.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:52 Framtidens miljö - allas vårt ansvar
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-06-09 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Annika Bladh, läkare, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Sinikka Bohlin, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Marithe Eriksson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, t.o.m. 1999-02-21
Ledamot : Magdalena Fransson, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 1999-10-06
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Harald Nordlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Mats Olsson, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Nina Rehnqvist, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Åsa Stenberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Malin Svensson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Maria Wetterstrand, studerande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Kerstin Wigsell, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-22
Sakkunniga : Lena Gefert, inköpschef, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 1999-02-21
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Bengt Arwidsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Ulrika Askling, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Svante Axelsson, miljöekonom, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Ulf Berkelöv, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Gunilla Blomquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-01-10
Expert : Göran Boberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 1999-10-06
Expert : Anna Bohman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Olle Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-29
Expert : Cecilia Fegler, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Stefan Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Erik Kiesow, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-03-17
Expert : Christina Lindbäck, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-11 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Björn Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Inger Strömdahl, miljörådgivare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Törnelöf, direktör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Peter Wenster, geolog, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Huvudsekreterare : Jon Kahn, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anders Bengtsson, fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Erika Budh, fr.o.m. 1999-02-03 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Erika Gustafsson, fr.o.m. 2000-01-27 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Thomas Levander, fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anita Linell, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Thomas Nilsson, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2000-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:52 Framtidens miljö – allas vårt ansvar [ pdf |Paragraftecken ]
Kommunikationskommittén (K 1995:01) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Kommunikationskommittén (K 1995:01)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:140 och dir. 1996:35.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken - delbetänkande 1
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken - delbetänkande Om beskattning av vägtrafiken - delbetänkande 2
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Elving Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Karin Johansson, sakkunnig, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Leif Marklund, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Bo Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Inger Segelström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Kenth Skårvik, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Ingemar Siby, kooperativ företagare, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Karin Svensson, adjunkt, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Per Westerberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Åke Andersson, ekonomidirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Arwidsson, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-31
Expert : Catharina Blom, enhetschef, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bo Carlsund, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Mats Ekenger, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Anna Lisa Engström, direktör, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1996-12-31
Expert : Maria Eriksson, projektledare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Sonja Ewerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Maria Gustavsson, glesbygdsråd, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Yvonne Gustavsson, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Gunnar Hermansson, förbundsdirektör, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Yngve Johansson, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Staffan Karlsson, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Urban Karlström, generaldirektör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Silja Klint, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Helen Källberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-25
Expert : Jan Källsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Katarina (Kajsa) Larsson, studerande, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Åsa Lindell-Byström, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ingemar Lundin, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Richard Montgomery, vägdirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Lars Nilsson, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Helene Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Olof Nordell, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-04-22
Expert : Tommy Nordin, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Carina Norgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Göran Nyström, föredragande, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Kurt Palmgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Anders Roth, trafiksekreterare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Karin Schibbye, landsarkivarie, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Skagersjö, civilingenjör, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Eva Smith, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Toresson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Staffan Widlert, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : June Ärleskog, projektledare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Hans Öhman, avdelningschef, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Huvudsekreterare : Kristina Feldhusen, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-05-15
Sekreterare : Gunnar Davidsson, utredare, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-01-12
Sekreterare : Marika Engström, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-21 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Matz Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-04-15
Sekreterare : Hans Silborn, civilingenjör, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1997-04-30
Eva Lena Fahlström, fr.o.m. 1995-03-15 t.o.m. 1997-04-30
Lena Pereira, fr.o.m. 1996-09-23 t.o.m. 1997-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman