Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gunilla Blomquist

Sök kontaktuppgifter till Gunilla Blomquist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gunilla Blomquist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gunilla Blomquist medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen En handlingsplan för hållbar konsumtion för hushållen (Jo 2004:01) [ Avslutad 2005 ]
Utredningen En handlingsplan för hållbar konsumtion - för hushållen (Jo 2004:01)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-03-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:119 Hållbara laster. Konsumtion för en ljusare framtid
SOU 2005:51 Bilen, biffen, bostaden. Hållbara laster - smartare konsumtion
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Edman, fr.o.m. 2004-03-18
Expert : Svante Axelsson, generalsekreterare, fr.o.m. 2004-08-15 t.o.m. 2004-12-15
Expert : Anders Wadeskog, statistiker, fr.o.m. 2004-08-15 t.o.m. 2004-12-15
Ordförande : Stefan Edman, fr.o.m. 2004-09-15
Helen Ågren, kansliråd, SB, fr.o.m. 2004-09-15
Sara Aulin, departementssekreterare, UD, fr.o.m. 2004-09-15
Ylva Eriksson, departementssekreterare, S, fr.o.m. 2004-09-15
Britta Ahnmé Kågerman, departementsråd, Jo, fr.o.m. 2004-09-15
Gunilla Blomquist, departementssekreterare, M, fr.o.m. 2004-09-15
Herbert Silbermann, departementssekreterare, N, fr.o.m. 2004-09-15
Gunnar Ågren, generaldirektör, Folkhälsoinstitutet, fr.o.m. 2004-09-15
Pia Enochsson, generaldirektör, Myndigheten för skolutveckling, fr.o.m. 2004-09-15
Per Nilsson, generaldirektör, Ungdomsstyrelsen, fr.o.m. 2004-09-15
Anita Aspegren, enhetschef, Konsumentverket, fr.o.m. 2004-09-15
Ragnar Unge, verkst. direktör, SIS Miljömärkning, fr.o.m. 2004-09-15
Eva Smith, avdelningschef, Naturvårdsverket, fr.o.m. 2004-09-15
Jan-Erik Ljusberg, stf. generaldirektör, Konkurrensverket, fr.o.m. 2004-09-15
Torbjörn Lundqvist, docent, Institutet för framtidsstudier, fr.o.m. 2004-09-15
Svante Axelsson, miljöekonom och generalsekreterare, SNF, fr.o.m. 2004-09-15
Alice Bah Kuhnke, generalsekreterare, Föreningen Rättvisemärkt, fr.o.m. 2004-09-15
Lena Fidjeland, biolog, Svenska Kommun och landstingsförbundet, fr.o.m. 2004-09-15
Stefan Fölster, chefsekonom, Svenskt Näringsliv, fr.o.m. 2004-09-15
Anna Jonsson, ordförande, Miljöförbundet Jordens Vänner, fr.o.m. 2004-09-15
Wanja Lundby-Wedin, ordförande, LO, fr.o.m. 2004-09-15
Inger Soldéus, miljöansvarig, Svensk Handel, fr.o.m. 2004-09-15
Lena Söderberg, verkst. direktör, KRAV, fr.o.m. 2004-09-15
Amelia Adamo, verkst. direktör och chefredaktör, Amelia, fr.o.m. 2004-09-15
Sven-Olof Bodenfors, senior advisor, Forsman & Bodenfors, fr.o.m. 2004-09-15
Anna Bråkenhielm-Carrfors, verkst. direktör, Strix, fr.o.m. 2004-09-15
Birgitta Johansson-Hedberg, verkst. direktör, Lantmännen, fr.o.m. 2004-09-15
Allan Larsson, professor och fd. statsråd, fr.o.m. 2004-09-15
Göran Rosenberg, journalist, fr.o.m. 2004-09-15
Anders Wadeskog, statistiker, fr.o.m. 2004-09-15
Owe Wikström, professor, fr.o.m. 2004-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Miljömålskommittén (M 1998:07) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Miljömålskommittén (M 1998:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-28
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:45.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:52 Framtidens miljö - allas vårt ansvar
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-06-09 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Annika Bladh, läkare, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Sinikka Bohlin, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Marithe Eriksson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, t.o.m. 1999-02-21
Ledamot : Magdalena Fransson, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 1999-10-06
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Harald Nordlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Mats Olsson, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Nina Rehnqvist, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Åsa Stenberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Malin Svensson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Maria Wetterstrand, studerande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Kerstin Wigsell, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-22
Sakkunniga : Lena Gefert, inköpschef, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 1999-02-21
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Bengt Arwidsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Ulrika Askling, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Svante Axelsson, miljöekonom, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Ulf Berkelöv, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Gunilla Blomquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-01-10
Expert : Göran Boberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 1999-10-06
Expert : Anna Bohman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Olle Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-29
Expert : Cecilia Fegler, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Stefan Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Erik Kiesow, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-03-17
Expert : Christina Lindbäck, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-11 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Björn Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Inger Strömdahl, miljörådgivare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Törnelöf, direktör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Peter Wenster, geolog, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Huvudsekreterare : Jon Kahn, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anders Bengtsson, fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Erika Budh, fr.o.m. 1999-02-03 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Erika Gustafsson, fr.o.m. 2000-01-27 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Thomas Levander, fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anita Linell, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Thomas Nilsson, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2000-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:52 Framtidens miljö – allas vårt ansvar [ pdf |Paragraftecken ]
Agenda 21-kommittén (M 1995:02) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Agenda 21-kommittén (M 1995:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-03-16
Direktiv för se dir. 1995:34.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:105 Agenda 21 i Sverige. Fem år efter Rio - resultat och framtid. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Anna Lindh, statsråd, fr.o.m. 1995-03-16 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Bert Bolin, professor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Sinikka Bohlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Åsa Domeij, agronom, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Nina Ekelund-Cronberg, studerande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Mats Engström, bitr. statssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Eva Eriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Lars Fladvad, sektionschef, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Kristina Hansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Roger Hildingsson, studerande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Arne Jonsson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Bodil Jönsson, lektor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Åsa Lindell, miljörevisor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Wanja Lundby, vice ordförande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Sindre Magnusson, konsult, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Gun-Britt Mårtensson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-04-27
Ledamot : m Nilsson, Örjan partistyrelsen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Staffan Norberg, borgarrådssekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Kia Regnér, miljöchef, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Roland Svensson, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Ewa Söderberg, lanstingsråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Helene Wintzell, direktör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Claes-Bertil Ytterberg, biskop, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Bo Kjellén, ambassadör, fr.o.m. 1995-05-31 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Gunilla Blomquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Kristina Bovin, expert, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Stellan Kronvall, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Michael Odevall, kansliråd, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Marcela Petkov, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Sture Persson, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Inger Vihlborg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-04-30
Måns Lönnroth, statssekreterare, fr.o.m. 1995-05-30 t.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : Urban Boije, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Helene Carlsson, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1997-06-11
Sekreterare : Gunnar Landborn, fr.o.m. 1995-05-23 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Ann-Marie Lidmark, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-05-14
Kristina Bovin, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-01-31
Anita Arnell, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1998-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:34 Agenda 21-kommittén

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman